Спеціальні потреби

Урядова корупція, і як з цим бореться «Трансперенсі інтернешенл»


Основою будь-якого демократичного суспільства повинна бути прозорість у діяльності його ключових установ. Значну роль у забезпеченні такого анти-корупційного заходу відіграє заснована в Німеччині організації «Трансперенсі інтернешенл». У США вона має свій філіал.

Англійське слово ''трансперенсі'' походить з латинського ''транспарере'', тобто прозоре або видиме. У сучасній англійській мові воно вживається як епітет до поняття ''відкритість'' та ''чесність'', коли йдеться про уряд або бізнес. Про це говорять директор Магате, інспектор Всесвітньої організації охорони здоров'я, президент корпорації Майскрософт та генеральний прокурор штату Канзас. Які б питання не розглядалися: розповсюдження ядерної зброї, пташиний грип, бізнес-діяльність або звітність уряду на будь-якому рівні, життєво важливою вважається свобода прозорості інформації. Чарльз МакФерсон зі Світового банку реконструкції та розвитку говорить так: «Прозорість може значно впливати на зниження убогості. Якщо громадськість має доступ до конкретних цифр і знає, які грошові фонди виділено, то вона може приєднатися до дебатів про те, як краще гроші використати та вдатися до тиску на уряд і політиків, щоб вони їх витратили відповідно. За прозорості матимуть голос також і бідні».

«Трансперансі інтернешенел USA» - один з приблизно 90 філіалів створеної у Німеччині організації. Щороку ця глобальна мережа вимірює рівень порушень в різноманітних країнах на підставі так званого ''індексу виявленої корупції''. Найнижчий показник корупції сьогодні має Ісландія. А з протилежного кінця списку із 159 досліджених організацією держав - республіка Чад. За словами президента ''Трансперенсі USA'' Ненсі Босвел - рівень корумпованості країни прямо пропорційний намаганням її уряду приховати свою прозорість. А це не на користь пересічних громадян. «Якщо у цих народів недостатньо шкіл, лікарень, необхідних видів обслуговування лише тому, що гроші на все це передано тим, хто дав хабар, то йдеться вже не про втрати в бізнесі, а про втрати людського життя», - говорить Босвел. Вона вважає, що в бізнесі прозорість також необхідна. Як приклад вона вказує на крах американської корпорації ''Енрон'', адміністрація якої вдавалася до шахрайства. Через те, що менеджери приховали важливу інформацію, вкладники втратили мільярди доларів. Тому, за словами керівника американської анти-корупційної організації, для боротьби проти такої суспільної вади як корупція потрібна тісна співпраця між урядовими та приватним установами.

Йдеться серед іншого про незалежні ЗМІ та судову систему. Одним з найважливіших досягнень ''Транперенсі інтернешенл'' стало те, що обговорення пов'язаних з корупцією проблем нині на порядку денному лідерів багатьох країн, установ сприяння міжнародному розвитку, Об'єднаних Націй та приватних бізнесів. ''А втримування на мінімумі показника корупції, - каже Босвел, - життєво необхідне для тих, хто дійсно хоче скористати з глобального економічного розвитку.

Відео - найголовніше

Історія Демократичної партії США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
XS
SM
MD
LG