Спеціальні потреби

У США рекордні ціни на бензин


У зв'язку із триваючою кризою на Близькому Сході ціни на бензин у Сполучених Штатах піднялись до рекордно високої позначки - майже 80 центів за літр найдешевшого бензину.

Америка, яка споживає найбільше пального в світі, практично фінансує такі ворожі для себе режими як Іран та Венесуела. Така ситуація викликає занепокоєння стосовно енергетичної безпеки країни. Президент Буш навіть поставив діагноз державі «наркотична залежність від нафти». Аби побороти хворобу, адміністрація запропонувала збільшити на 22 відсотки дослідження альтернативних джерел енергії. Однак, є люди, які говорять, що побороти залежність можна за допомогою вже існуючої технології протягом 10 - 15 років. Мова йде про етанол, який частково або повністю може замінити бензин, і виробляється з кукурудзи.

Фермер Дерел Гаак отримає подвійний прибуток з цьогорічного врожаю кукурудзи. По-перше, до списку споживачів його продукції приєднався місцевий завод з виробництва етанолу, що автоматично збільшило попит на його товар. По-друге, Дерел є власником частини цього заводу. Тож він також отримає прибуток від автомобільного палива, виробленого з його кукурудзи. ''Ми передбачали повернення інвестиції у розмірі 20 – 25 відсотків. Виглядає, що прибуток буде не менший за цю цифру. Хоча зараз все йде навіть краще'', - говорить він.

Збільшення попиту на етанол у Сполучених Штатах вигідно не лише для Дерела Гаака, але і загалом для економіки штату Айова, в якому він проживає. З кожного долара, витраченого на іноземну нафту, лише 12 центів осідає у місцевій громаді. З кожного долара, витраченого на етанол – 67 центів повертається в економіку Айови. ''Я це називаю додатковою вартістю. Прибутки цієї компанії повертаються у місцеву економіку і витрачаються у місцевих продуктових крамницях, магазинах меблів, у авто салонах тощо'', - говорить Дерел.

Етанол допомагає зменшити американську залежність від іноземної нафти. До того ж, етанол більш екологічно чистий порівняно з бензином. Однак, про це альтернативне паливо заговорили лише тоді, коли піднялися ціни на бензин. Як говорить Монті Шо з асоціації альтернативного пального штату Айова, коли нафта коштувала 10 доларів за барель, етанол був занадто коштовний аби завоювати ринок. Коли ціна підійшла до 45 доларів за барель, етанол став конкурентноздатним. Коли ж ціна перескочила за 70, кукурудзяне паливо стало вигідною справою. ''Зараз ми бачимо, що нафтопереробні заводи від Мейну до Флориди і Техасу додають у бензин етанол. Скажімо у Каліфорнії в кожному літрі бензину є певний відсоток етанолу не тому, що цього вимагають закони, а тому, що це - найбільш дешеве джерело октану'', - говорить Шо.

На даний момент нафтопереробники додають лише 10 відсотків етанолу до бензину. В країні немає достатньо кукурудзи, аби замінити 530 мільярдів літрів бензину, які американці споживають щороку. Однак, каже Монті Шо, уряд США міг би спонукати до збільшення виробництва етанолу та випуску гібридних автомобілів, які можуть їздити як на звичайному бензині так і на пальному, 85 відсотків якого складає етанол. ''Вже сьогодні ми маємо технологію, яка може дозволити нам випускати достатньо етанолу, аби замінити 85 відсотків звичайного бензину в машинах, які можуть працювати як на бензині так і на електроенергії. Це б повністю усунуло потребу імпорту нафти. Це, звичайно, не можливо зробити за одну ніч. Нам потрібно повністю поміняти наші автомобілі. Але якщо б американці сьогодні сказали, що не куплять жодної машини, яка не обладнана гібридною технологією, то вже за 10-15 років ми б подолали нашу нафтову залежність. Не просто зменшили, а повністю ліквідували'', - додає Шо.

А на думку Монті, за продуманих інвестицій та політичної волі, високі ціни на пальне сьогодні можуть обернутися позитивним результатом для американців завтра.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG