Спеціальні потреби

Чи знову будуть спецiальнi економічні зони?


В Україні повинна вiдновитися діяльність спеціальних економічних зон. З такою пропозицією виступив парламентський бюджетний комітет. Його керівник Микола Азаров вважає, що цей крок стимулюватиме інвестиційну діяльність. Однак критики попереджають – створення територій із податковими пільгами може призвести до відновлення корупційних схем та значних втрат бюджету.

В Україні знову повиннi дiяти спеціальні економічні зони та технопарки із пільговим податковим режимом. Резолюцію із такою вимогою парламентський бюджетний комітет направив уряду. Голова комітету Микола Азаров вважає помилкою скасування цих зон минулого року і пропонує відновити їх з початку 2007. За його словами, Антикризова коаліція у складі соціалістів, комуністів та Партії регіонів готова підтримати цю ідею:

«Не можна безперервно кидатися з боку в бік. То відміняти, то запроваджувати, то знову скасовувати пільги під усілякими миловидними приводами. Тому ми повинні раз і назавжди сказати, що дії уряду Тимошенко в 2005 році були помилкою. Ми її визнаємо, як уряд і Верховна Рада. Ми відновимо довіру інвесторів і в майбутньому ніколи не дозволимо, щоб ефективні інвестиційні проекти переривалися».

Так само Азаров пропонує збільшити ставки імпортних мит на цілу низку продукції і повернути їх до рівня 2004 року:

«Внаслідок нічим не обгрунтованої митної політики з початку 2005 року стало складатися неприйнятне для країни від`ємне сальдо торговельного балансу, яке тільки в першому півріччі нинішнього року перевищило минулорічні показники і досягло 2,6 мільярди доларів. Це просто неприйнятно з точки зору національної економічної безпеки. Тому найважливішим завданням уряду буде грамотне та неконфліктне відновлення захисту, яке дозволить ліквідувати від`ємне сальдо зовнішньоторговельного балансу і забезпечить на 2008 рік позитивний баланс країни».

Всі ці кроки мають стимулювати українських виробників. Бюджетний комітет також обіцяє не переглядати у бік погіршення нинішніх умов системи спрощеного оподаткування. Підрахунки показують, що ці ініціативи означатимуть зниження доходів від податків на суму майже 10 мільярдів гривень.

У пропозиціях бюджетного комітету – немає логіки, вважає депутат із Блоку Юлії Тимошенко Сергій Терьохін. Адже збільшення митних ставок обмежує імпорт. А відновлення спеціальних зон, навпаки, надає імпортерам пільги. Однак не всім – а лише тим, кому визначить уряд. Відтак, з`являється грунт для корупції та зловживань.

Виконуючий обов`язки міністра фінансів Віктор Пинзеник додає, що відновлення вільних економічних зон суперечить Конституції, оскільки вона гарантує рівність всім суб`єктам підриємницької діяльності. Цей крок матиме й негативні економічні та соціальні наслідки. Пинзеник передбачає згортання багатьох інвестпроектів, які не зможуть конкурувати із пільговиками. Він також прогнозує складнощі із виконанням багатьох соціальних програм через недоотримання коштів.

XS
SM
MD
LG