Спеціальні потреби

Ціна газу не змінюватиметься до кінця року


До кінця року ціна на газ для українських споживачів не підніматиметься. Паливо й надалі коштуватиме 95 доларів за тисячу кубометрів. В державній компанії Нафтогаз України визнають, що така ціна є пільговою. Оглядачі припускають, що на таку поступку Росія могла піти після згоди українського керівництва повернутися до переговорів про створення газотранспортного консорціуму. Новопризначений керівник Нафтогазу Олександр Болкісєв щойно повернувся із Москви, де провів про це переговори із партнерами з російського Газпрому.

Раніше керівництво Нафтогазу і уряду категорично відкидало можливість передачі українських транзитних потужностей в управління Росії. Нині пан Болкісєв закликає поставитися до цього питання без зайвих емоцій:

«Ми повинні розглядати це питання. Якщо ми отримаємо наповнення газотранспортної системи, збільшення транзитних потужностей – то це тільки великий плюс. Якщо ми в цих угодах напишемо, що ми гарантуємо забезпечення балансу України, то цілком ймовірно, що Україна отримає тільки переваги. При цьому треба цей аспект психологічний, що мовляв продали, віддали газотранспортну систему, подолати. Треба вивчити це чисто економічно. Чи буде це плюс, чи буде це мінус для України».

Болкісєв каже – консорціум може бути інструментом для того, щоб перехід на світові ціни на газ для України був поступовим. Але зрештою, цей процес має відбутися. Тоді Києву не доведеться йти на суттєві поступки «Газпрому», як це зробили в січні цього року, пустивши його на внутрішній ринок. Після створення консорціуму відпаде необхідність в існуванні компанії-посередника «РосУкрЕнерго», яка викликає багато критики як в Україні, так і за її межами.

Поступовий перехід на світові ціни на газ дасть промисловості час запровадити енергозберігаючі технології. Після цьогорічного подорожчання українська промисловість вже скоротила його споживання. Хімічна - на 14%, металургія – на 8. У Нафтогазі сподіваються, що й населення витрачатиме паливо економніше. Адже нині Україна – лідер у світі за споживанням імпортного газу. З цього року ще жорсткіше будуть ставитися до боржників. Опалювальний сезон не почнеться в тих регіонах, де будуть борги. Нині комунальне господарство завинило Нафтогазу понад 600 мільонів гривень. Відтак, компанія для розрахунку із постачальниками змушена брати кредити:

«Всіх керівників областей, місцевих рад попередили про те, що вони мають виплатити борги до початку опалювального сезону. Ми припиняємо постачання газу тим підприємствам, які не виконують підписані графіки розрахунків. Ті, хто не узгодив і не підписав такі графіки – відключаються від газопостачання. На сьогодні ми не можемо дотувати цей сектор економіки».

Це не єдиний захід, яким новий керівник прагне покращити матеріальний стан компанії. У першому півріччі вона отримала великі збитки, бо змушена продавати газ населенню значно дешевше собівартості. Оглядачі, навіть, прогнозували банкрутсво компанії. Цього року «Нафтогаз» скоротить майже чверть своїх працівників. Збільшення прибутків очікують й від впровадження сучасних методів управління.

Втім, ці плани можуть бути скореговані політиками. Усі парламентські сили прагнуть отримати вплив на державну компанію із багатомільярдними доходами. Олександр Болкісєв може не затриматися на посаді керівиника «Нафтогазу».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG