Спеціальні потреби

Коментар експертів про події в парламенті


Зважаючи на пожвавлену активність різних політичних сил на Майдані та на заклики людей приєднатися до протестів, дехто висловлює думку про можливе повторення Майдану помаранчевої революції. Про думку експертів розпитував Володимир Звіглянуч відомого політолога Тараса Кузьо.

ВЗ: Пане Тарасе, чи буде Майдан Два?

ТК: Я дуже сумніваюся, що буде Майдан Два, бо, на превеликий жаль, таких подій не можна повторити і зорганізувати спонтанно. Зробити тепер Майдан, я думаю, неможливо, бо немає такої підстави це робити. Але з другого боку, мені здається, що це не можливо через те, що дуже велика кількість людей розчаровані. І я думаю, що це скоріше нагадуватиме не Майдан у помаранчеву революцію, а буде схоже на протести під час Кучмагейту. Загалом, український народ не підтримував ті протести, ось чому вони не здобули перемогу.

ВЗ: Чи розколеться Україна, на Вашу думку?

ТК: Україна вже є розколотою до якоїсь міри, але це не означає, що вона іде шляхом якихось міжетнічних конфліктів. Як це подолати – це вже інша справа і тут, мені здається, Президент Ющенко дуже мало зусиль зробив, бо його присутність, взагалі, непомічена.

ВЗ: Чи те, що відбувається в Раді зараз іде за демократичними канонами?

ТК: Ні. Якраз можна називати ці події у Верховній Раді, фактично, хаосом. І головна вина тут саме Президента України, який не став лідером, коли він став Президентом в січні минулого року. Я думаю, що тут головна проблема. Події сьогодні у Верховній Раді, фактично, могли б і не відбуватися, якби Наша Україна визнала тоді, що вона програла вибори, що Тимошенко має право бути прем’єром. Але Президент не сказав свою позицію аж до червня. Саме тоді почалося розчарування і в Україні, і на Заході. Я думаю, що через це склалася політична криза. Як тепер з цього вийти, - це буде дуже складно, особливо після того, як Мороз, фактично, зрадив помаранчеву коаліцію.

ВЗ: Чи те, що відбувається в Раді іде на користь державотворчим зусиллям України?

ТК: Ні, воно не іде. Воно призводить до розчарування і в Україні, і серед прихильників України на Заході. Можна, з одного боку, було б сказати, що Україна вчиться працювати за конституційною реформою, якби ці події, наприклад, відбулися за один-два місяці після виборів. Але сьогодні вже липень, а ситуація не покращується, а погіршується.

ВЗ: Яка, на Вашу думку, політична доля очікує Ющенка?

ТК: Повертаючись з України, де в червні я був два тижні, я зрозумів таку загальну річ, що він взагалі не зможе здобути другого терміну за три роки. Я сумніваюсь, що український народ його переобере. Це дуже не імовірно. Друге питання, що може бути ще гіршим, це те, що він може піти шляхом Леоніда Кравчука – скликати скоріші президентські вибори. Він їх програє, так само, як Кравчук їх програв у дев’яносто четвертому році Кучмі. На превеликий жаль, Президент Ющенко не зміг стати господарем країни, він не зміг показати себе як Президент. Навколо нього, з одного боку, це є факт, що не функціонує президентський секретаріат, як він мав би функціонувати, не працює Рада національної безпеки та оборони. Фактично, коли ми бачимо ті події у Верховній раді, ми бачимо, що головного політичного лідера в країні ігнорують й не шанують. Це якраз велика трагедія. Коли будуть різні історики, політичні науковці писати про ці події, чому Президент, який здобув величезний мандат після помаранчевої революції, так скоро його втратив.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG