Спеціальні потреби

Американці Де-Мойну дiляться досвiдом


Як зробити вулиці українських міст чистішими та безпечнішими, а місцеву владу професійнішою? Таким досвідом дiляться фахівці з американського міста Де-Мойн, якi уже багато рокiв спiвпрацюють з Черкасами в рамках програми партнерства. Її важливою частиною організатори називають професійні обміни.

Енн Шоде з американського штату Айова вже вісім разів побувала в Черкасах. Цей обласний центр України – побратим її рідного міста Де-Мойн. Цього разу, як і завжди, вона відвідує не тільки туристичні маршрути, а й госпіталі, сиротинці, лікарні для ВІЛ-інфікованих.

Енн – член Ротарі клубу. Ця міжнародна організація об`єднує навколо різноманітних гуманітарних проектів небайдужих професіоналів та підприємців з усього світу. Ротарі клуб в Де Мойні – один із найстаріших в Америці. Незабаром він святкуватиме свій столітній ювілей. За останні десять років він надав гуманітарної допомоги черкащанам на сотні тисяч доларів. Втiм, як каже Енн Шоде, партнерські стосунки із черкащанами зав`язали порівняно недавно:

«Ми познайомилися із двома Ротарі клубами в Черкасах. Ми домовилися про партнерство наших організацій. Ми підписали угоди про співпрацю. У нас зараз понад чотириста членів. А ці клуби поки що нечисельні і шукають більш потужних партнерів. Ми можемо поділитися нашим досвідом не тільки у здійснені різноманітних гуманітарних проектів, а й у залученні нових членів для роботи в Черкасах».

Один із головних напрямків роботи – професійні обміни. Десятки черкащан - підприємців і громадських активістів вже побували у Сполучених Штатах. Хтось запозичив ідеї для бізнесу, комусь став у нагоді досвід діяльності неурядових організацій. Втiм, як пiдкреслює Енн, особливу турботу відчули представники місцевого самоуправління:

«Місцева влада в американському місті отримала партнерів в Черкасах. Ми зосередилися на тому, як зробити владу ефективнішою в умовах демократії. Ми намагалися зробити рішення місцевих органів більш відкритими, а громадян активнішими. Показати, як формувати бюджет. Що треба робити для економічного розвитку міста».

Співробітники місцевої влади, управлінці, предствники бюджетного комітету, комп'ютерники, керівник водопостачальної компанії, приїхали в Черкаси. Вони працювали спільно із своїми колегами. Вирішували нагальні потреби. Згодом українські фахівці приїхали в Де-Мойн і мали можливість на місці подивитися як працюють сфери їхнього інтересу.

Як розповiла Енн Шоде, скористатися від співпраці могли навіть ті черкащани, хто не побував у Сполучених Штатах, оскiльки Ротарі клуб своїм коштом привозив в Україну консультантів із міського планування:

«В Черкасах ми помітили багато проблем у висотних багатоквартирних будинках. Від вивезення сміття і озеленення навколишніх територій до ремонтів будинків. Люди хотіли б все це покращити – але просто не знали як це все організувати. У нас в Де-Мойні є високопрофесійний фахівець з міського планування. Нині він вже на пенсії. Ми привезли його в Черкаси. І цей фахівець допоміг людям створити асоціації співвласників. Він показав громадянам, як вони можуть співпрацювати у вирішенні власних проблем із місцевою владою. Люди в колишньому Радянському Союзі не дуже звикли до таких ініціатив. Але зараз такі асоціації успішно діють в Черкасах».

В Фундації «Україна-США» називають партнерство міст двох країн – надзвичайно корисним досвідом. Кажуть - в населених пунктах, де програми працюють успішно, громадяни набагато схвальніше ставляться до Сполучених Штатів.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG