Спеціальні потреби

США викреслять Лівію з числа терористів


Передбачають, що незабаром Сполучені Штати офіційно викреслять Лівію із списку країн, які є спонсорами тероризму. Це - найостанніший крок адміністрації Буша до встановлення нормальних стосунків з Тріполі.

Цей процес розпочався після того, як Лівія вирішила скасувати свою програму розробки зброї масового знищення. Хоч між обома країнами залишились нерозв'язаними інші гострі питання, Білий Дім надіється, що за прикладом Лівії підуть інші країни-спонсори тероризму. Лівія взяла на себе відповідальність за знищення рейсу номер 103 авіалінії ''Пен Америкен'' в 1988 році, унаслідок чого загинуло 270 осіб. Вона також припинила свої програми розробки зброї масового ураження і вислала устаткування, що в них використовувалось, до Сполучених штатів на знищення. Ці та інші кроки призвели до поліпшення колись ворожих стосунків між обома країнами.

Виступаючи на конференції у Вашингтоні помічник Державного Секретаря США Дейвид Велч заявив, що Лівія може служити прикладом, який деякі інші країни повинні наслідувати. Зокрема він сказав таке: «Коли країни вирішать дотримуватися міжнародних норм поведінки, ми, в свою чергу, можемо зняти їх ізоляцію і запропонувати їм конкретні вигоди. На мою думку, багато людей тепер усвідомлюють, що те, чого ми домоглись з Лівією, може викоритовуватись для того, щоб заохотити інші країни, такі як Іран та Північна Корея, змінити свою політику».

Лідер Лівії Муаммар Кадафі довгий час вважався ворогом Сполучених Штатів. У 1979 році його режим було проголошено спонсором тероризму. У 1986 - після того, як в німецькому нічному клубі, який часто відвідували американські військовослужбовці, вибухнула бомба, імовірно підкладена лівійськими агентами, американські винищувачі ударили по об'єктах у Лівії, включно з наметовим комплексом, в якому жив Кадафі. Серед убитих була прийомна дочка лівійського лідера.

Прагнучи скасування ізоляції його країни, полковник Каддафі у грудні 2003 року заявив, що відмовляється від тероризму і оприлюднив план ліквідувати свою зброю масового знищення. Був це збіг обставин чи ні, але сталося це після початку війни в Іраку і захоплення іракського диктатора Садамма Хуссейна. Президент США Джордж Буш привітав рішення лівійського лідера і пообіцяв відкрити нову сторінку в американо-лівійських стосунках. «В міру того, як лівійський уряд вдасться до цих необхідних кроків і продемонструє сейорзність своїх намірів, ми на його добру волю відповімо своєю. Лівія може знову здобути для себе місце безпеки і пошани серед країн світу і з часом домогтись набагато кращих стосунків із Сполученими Штатами», - додав Джордж Буш.

Ці стосунки вже поліпшились. Американські конгресмени відвідали Лівію і провели зустріч з полковником Каддафі. Американські компанії прагнуть інвестувати в Лівію, в першу чергу в її нафтову промисловість, після скасування накладених на Тріполі торговельного ембарго та інших економічних санкцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG