Спеціальні потреби

У Вашингтоні говорять про безпеку України


В час, коли в Українi вся увага зосереджена на фактi сформування парламентської бiльшостi, у Вашингтоні турбуються безпекою України -- як національною, так i енергетичною. Питання обговорювалося на конференції на Капітолійському пагорбi.

Сьогоднішня дискусія у Вашингтоні була продовженням ухваленої у Відні декларації Європейського Союзу та США, у якій зокрема йдеться, що країни-члени Європейського Союзу та США будуть сприяти Україні у побудові демократичної та безпечної країни, сприяти реформі її енергетичного сектора та продовжуватимуть співробітництво для забезпечення безперебійного постачання енергоносіїв. У вашингтонськiй конференції брали участь експерти, законодавці та офіційні представники США та України. Діалог організували спiльно Рада з питань зовнiшньої політики США, Центр україно-американських відносин, Український кокус в американському Конгресі та Посольство України у США.

Відкриваючи одноденну конференцію посол України у США Олег Шамшур розповів про значний внесок України у питання безпеки у світі та регіоні. Він згадав про присутність українських миротворців на Балканах та в Іраку, намагання України сприяти вирішенню проблеми Придністров’я та активізацію спiвпрацi у цьому напрямку країн-членів ГУАМ. Але особливо важливим для України посол Шамшур назвав питання енергетичної безпеки України, у вирішенні якого Сполучені Штати підтримують Україну:

«Є спільні інтереси і спільне розуміння потреби серйозного діалогу з питань енергетики за участю усіх важливих елементів та гравців на цьому полі у Європі. I ми вважаємо, що цей діалог має розвиватися на базі принципів Європейської енергетичної хартії».

На тому, що питання енергетики є принциповим для безпеки i суверенiтету будь-якої країни наголосила і Селест Волендер - директор програм Європи та Євразії вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних дослiджень:

«Газ є важливою складовою безпеки, бо енергія є важливом елементом для військового i оборонного секторів, але також і тому, що існування надійної та передбачливої поставки енергії є фундаментальним для економіки будь-якої країни. Частина суверенітету - це наявнiсть збройних сил, але друга частина суверенiтету - це сильна та динамічна економіка. Тому, розпочавши рух у напрямку глобальної інтеграції та більшої конкуренції, та намагаючись створити у себе сучасний енергетичний сектор, інтегрований сучасною методологiєю у глобальну енергетичну систему, у глобальні енергетичні мережi -- це просто частина політики безпеки України».

Своє бачення спiвробiтництва у питаннях безпеки висловив на конференції і співголова українського кокусу в американському Конгресі Курт Велдон. Він відзначив, що Захід повинен розуміти, який сильний тиск у цiй галузi Україна щоденно відчуває з боку Росії. Водночас, за його словами, Україна не може бути ворогом Росії, бо обидві країни є сусідами. А iнтересом США, додав вiн, є підтримувати баланс у відносинах України з Росією та західними країнами:

«Ми не хочемо ворожих відносин, бо це не було б в інтересах жодної iз сторiн. Ми хочемо балансу – так як Україна співпрацюватиме прозоро з Росією у різних питаннях – ми хочемо, щоби був баланс зi США та Заходом. Ми дуже стурбовані спроможнiстю Росії використовувати енергію як iнструмент, щоб у певних ситуаціях намагатись маніпулювати українською економікою i також її політичною системою. Багато з нас занепокоєні довгою рукою Газпрому не лише в Українi, але i в усiх інших колишніх радянських республіках. Водночас питання доступу до нафтопроводiв, шляхiв постачання та спроможність маніпулювати фундаментальним правом України розвивати свiй економічний потенціал слугує сигналом тривоги для нас усіх», -- сказав Курт Велдон.

Селест Волендер від Центру стратегічних та міжнародних дослiджень торкунался також питання пiдписаних на початку року українсько-росiйських газових угод, назвавши невигідними для України i намагання переглянути їх зовсiм виправданим:

«Я вважаю, що це гарний сигнал, що прем`єр-мiнiстр хоче дати зрозумiти, що вона зацiкавлена у переглядi угоди вiд сiчня цього року. Угода була непрозорою, доволi пiдозрiлою та такою, яка продовжувала б вiдносини залежностi.... Отож я не бачу, що пропозицiя майбутнього прем`єра якимось чином антиросiйська, чи що нею Україна вiдновлює газову вiйну з Росiєю. Можливо, що вона дратує деякi елементи, якi мають користь вiд корупцiї, вiд непрозорих домовленостей. Однак кiнець кiнцем, якщо Україна i Росiя формуватимуть свої енергетичнi вiдносини на пiдставi глобальних стандартiв, дотримуючись прийнятих корпоративних засад, прозоростi, передбачливостi у визначеннi ринкових цiн у торгiвлi та транзиту -- то з цього матимуть користь обидвi країни», - зазначила Селест Волендер.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG