Спеціальні потреби

Цього року американці відзначатимуть 5 річницю від часу атак 11 вересня


На місці зруйновних під час терактів будинків Всесвітнього Торговельного Центру у Нью-Йорку залишилось всього кілька речей, які вже стали символами. Зокрема, напередодні річниці, почали говорити про необхідніть збереження сходів, які витримали катастрофу і врятували життя не одній людині.

Якщо процесу побудови нових будинків на місці торговельного центру бетонні сходи можливо заважають, то для людей, які стали свідками горя та смерті - це не просто сходи. Для них вони символізують волю людей, які вижили завдяки ним, як також нагадують про рятувальників та людей, які протягом року розчищали місце трагедії.

Лише кілька споруд, які стояли над поверхнею землі, залишилося від світового торговельного центру. Зокрема «сфера» роботи Фрітца Конінґа символізує мир, і свого часу стояла на площі перед будинками центру. Не дивлячись на пошкодження, пам'ятка пережила трагедію. З березня 2002 року вона виставлена в одному з парків у Мангеттені. Разом зі сходами вони стали монументами та символом втечі від смерті. «Сфера» вже захищена державою, як залишок ВТЦ. Активісти сподіваються на таку ж саму долю і для сходів. Фахівці говорять, що пережити атаку сходам вдалось завдяки міцній конструкції та їх розташуванню. Свого часу вони вели до станції метро. Однак існують і більш магічні пояснення. Зі сходами, поки що, нічого не робили, оскільки будівельні роботи відкладалися кілька років.

Але те, що відкладалось, нарешті почало робитися. У березні цього року, Ларрі Сільверштейн, власник будівельної компанії яка купила право на оренду центру, нарешті домовився з власником території - Нью-Йоркським портовим Управлінням про початок будівництва. Поки будівельники зводять інші будинки, які входили до Торговельному центру, будівництво на місці веж близнюків тільки починається. Тож захисники історичних пам'яток активно намагаються захистити ці сходи. На початку травня Національне Товариство Збереження Історичних пам'яток внесло сходи до свого щорічного списку місць, які знаходяться на межі знищення. Це привернуло увагу громадськості та розпалило дебати щодо вшанування пам'яті жертв трагедії 11 вересня.

Якщо сходи залишать на своєму місці, то вони всеодно не завадять спорудженню найбільшої будівлі в тому кварталі - Вежі Свободи. Щоправда, вони заважатимуть будувати інший будинок. До липня 2006 будівельний майданчик для другого будинку буде готовий. Будівництво має закінчитися до 2012 року. Доля цієї пам'ятки знаходиться у руках власника Нью-Йоркського портового управління. Захисники архітектури сподіваються, що на сходи чекає доля інших залишків центру. Зокрема Фундація Збереження пам'яті Всесвітнього Торговельного Центру забов'язалась зробити пам'ятник з цих стовпів, які нагадують форму Хреста. А щодо «Сфери», то її нинішнє місце розташування у нижній частині Мангеттену - тимчасове.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG