Спеціальні потреби

Українсько-російського літака не буде


Російське керівництво оголосило про вихід з проекту створення спільного з Україною транспортного літака. Про це сьогодні домовилися керівники Міністерств оборони двох держав. Україна планує продовжити проект самостійно. Однак експерти зауважують, що Києву не обійтися без нового партнера, який би погодився вкласти в нього значні інвестиції.

Про вихід Росії із спільного проекту з виробництва літака АН-70 повідомив український міністр оборони Анатолій Гриценко. Мовляв, офіційну заяву з цього приводу під час зустрічі в Баку зробив його російський колега Сергій Іванов. Росіяни пояснюють свій крок застарілістю цієї моделі.

АН-70 – спільна розробка конструкторів двох країн. Літак здатен перевозити 35 тонн вантажів на відстань до 5 тисяч кілометрів. Його розглядали як переспективну модель для армійських потреб. Авіазаводи розраховували виготовити до тисячі лайнерів. Але довгий час проект знаходився в стані невизначеності. Росія відмовлялася його продовжувати, але не дозволяла самостійно робити це українцям. Нині в Києві споруджується декілька АН-70 для потреб збройних сил України.

Втім деякі експерти висловлюють сумнів – чи зможе Україна самотужки продовжити створення літака. Експерт центру Дефенс-експрес Андрій Фещенко вважає, що українцям знадобиться потужний інвестор. Він має взяти на себе фінансування завершення робіт. Значні компенсації очевидно вимагатиме й російська сторона. Адже вона вважає свій внесок у розробку АН-70 суттєвим. На думку Фещенка, у продовженні проекту можуть бути зацікавлені принаймні декілька країн:

«Зацікавленість в такому літаку як АН-70 проявляла в свою чергу Лівія. Ще в 2004 році вона пропонувала свою участь в цьому проекті. Літака такого класу в неї немає і вона зацікавлена в ньому. В підтримку цього проекту висловлювалися Грузія, Казахстан, Саудівська Аравія».

Фещенко не виключає, що деякі російські підприємства продовжать співпрацю з київським авіапідприємством імені Антонова. Вони здатні виготовляти окремі вузли та агрегати для літака на замовлення українських партнерів. А от залучити до проекту якусь із країн-членів Північно-атлантичного альянсу – малоймовірно, вважає експерт. НАТО завершує роботу над власним аналогом АН-70. Його планують завершити в 2008 році. Отже, український літак буде йому прямим конкурентом. Втім деякі експерти припускають, що за умови певної модернізації АН-70 міг би стати на озброєння армій деяких країн-членів альянсу завдяки своїм вдалим льотним характеристикам.

XS
SM
MD
LG