Спеціальні потреби

Патрiарх Фiларет про проблеми з визнанням


Вступ України до Євросоюзу і НАТО допоміг би визнанню українського православ`я. Так вважає Патріарх Київський і всієї Руси Філарет. З нагоди свого сорокарічного перебування на Київській кафедрі владика ділився роздумами про шляхи створення єдиної помісної православної церкви в Україні.

«Це сприяло б визнанню українського православ`я». Так патріарх Філарет відповів на запитання про те, як вплинуло б на церковну ситуацію в Україні її членство в євроатлантичних структурах. «Те, що в Україні є сьогодні помісна українська православна церква, це факт», -- заявив першоієрарх.

За кількістю парафій Київський патріархат стоїть на другому місці після Московського патріархату, а за кількістю віруючих він – на першому місці, твердить Філарет. За його словами, єдина причина, чому українську церкву досі не визнано в світі, це протидія Москви. Як він пояснив, коли справа дійшла до необхідності визнання Київського патріархату, Московський патріарх пригрозив розколом всього світового православ`я:

«Враховуючи цю погрозу Московського патріарха про розкол всього православ`я, Вселенський Патріарх Варфоломій не хоче, щоб внаслідок визнання Київського патріархату було розколото все світове православ`я, і тому нам пропонують потерпіть».


«Терпіти» доведеться до сприятливіших зовнішньо-політичних умов. «Які ті умови будуть, знає Бог», – каже київський патріарх. Однак підтверджує, що між євроінтеграцією України та появою помісної української православної церкви є прямий зв`язок.

Предстоятель Київського патріархату заявив також, що прискоренню визнання церкви повинна посприяти держава. Як стверджує Філарет, багато парафій Московського патріархату хотіли б перейти в Київський патріархат, але не можуть, бо закон про право вибору релігійного центру не виконується. Приклад – конфлікт довкола громади православних в Острозі, якій силоміць перешкодили перейти під юрисдикцію Київського патріарха.

Створення єдиної помісної православної церкви в Україні Філарет, що ось уже 40 років очолює київську кафедру, називає справою свого життя. Доки цього не станеться – від патріаршества не відмовиться:

«При одній умові я міг би відійти на спокій. Яка це умова – це утворення в Україні єдиної помісної православної церкви, і не просто утворення, а й визнання цієї церкви. Ось як буде одна в Україні православна церква, визнана світовим православ`ям, я буду вважать, що моя місія виконана».

Коментуючи ідею об`єднання українських православних з греко-католиками, висловлену предстоятелем Греко-католицької церкви Любомиром Гузарем, патріарх Філарет каже, що все залежить від того, яка церква постане після об`єднання. Якщо православна – тоді він згоден, якщо католицька – то ні.

Відповідаючи на запитання журналістів, глава Київського патріархату висловив також своє ставлення до питань мирських. Сказав, що як громадянин підтримує помаранчеву коаліцію в парламенті. Висміяв так звану «анафему» на адресу президента Ющенка, висловлену представниками Московського патріархату, за те, що той ходив до Філарета у Володимирський храм причащатись. А також засудив скандальний фільм “Код да-Вінчі”, вже засуджений всіма церквами, і порадив дивитися його лиш тим, у кого віра міцна. «Якщо ви можете протистоять, то дивіться. Якщо віра слабка, то не дивіться, не спокушуйтесь...», -- зазначив вiн.

XS
SM
MD
LG