Спеціальні потреби

Енергетики все бiльше зацiкавленi Україною


У Г`юстоні днями проходила енергетична конференція. Спеціалісти з України, США та Бразилії обговорювали перспективи співпраці в цій галузі. Як зазначили деякi учасники наради, серед енергетикiв зростає зацiкавлення Україною.

Нарешті розмови про енергетичну незалежність України перейшли у практичну площину. Учасники конференції у Г`юстоні зокрема говорили про диверсифікацію джерел енергопостачання, енергозбереження, пошук альтернативних енергоносіїв. Окремою темою розмов стало питання оновлення старих та розробки нових нафтових та газових родовищ як наземних, так і у Чорному морі. Нафтогазорозвідувальна та видобувна компанія «Кардинал», працює на українському ринку з 1995-го року. Як сказав її голова Роберт Бенш, в України багато невикористаного потенцiалу:

«Україна має великий об’єм природних ресурсів, які не використовуються. Для їхньої розробки в Україну треба привести великі інвестиції, найсучасніший бізнес-досвід та нові технології. Україна має зосередиться на розробці своїх внутрішніх резервів перед тим, як звертатися до іноземних виробників. Можливо, зовнішні резерви і великі за обсягом, але вони дуже коштовні, а крім того виникає питання транспортування».

Міжнародна компанія «Ванко Інтернешенл» минулого місяця перемогла у першому міжнародному енергетичному тендері в Україні - конкурсі на розробку надр та видобуток нафти та газу у Керченській ділянці. Президент «Ванко» Джон Аймл каже, що особливе зацiкавлення викликає Чорне море:

Ми створили карти і усвідомили, що Чорне море має неабиякий потенціал. Крім того, ми знали, що за геологічною структурою Чорне море схоже на Каспійське, яке, як ми знаємо, багате на нафту».

Такі проекти, як освоєння нових родовищ, потребуватимуть найсучаснішої технології і немалих капіталовкладень для оновлення обладнання та проведення досліджень. І якщо українські розробники, каже Аймл, часто не можуть піти на такі фінансові ризики, західні компанії у цьому сенсі є більш гнучкими:

«Ми вже маємо трьохрічну робочу програму, яка включатиме додаткові сейсмологічні дослідження, а також розробку однiєї чи двох нових свердловин. Ми вже провели переговори з сейсмологами та бурильними компаніями та маємо конкретні терміни початку робiт».

Експерти, які підтримують ідею імпорту енергоносіїв кажуть, що розробка внутрішніх резервів забере забагато років, натомість використання зовнішніх резервів є швидким рішенням. Втiм Роберт Бенш з цим не погоджується:

«Україна максимум за три роки зможе значною мірою збільшити виробництво нафти та газу, якщо буде прийнято принципове рішення на всіх рівнях розробити внутрішні резерви України. Це правда, Чорноморські проекти є довготривалими, тим часом Україна має зайнятися розробкою наземних родовищ».

Крім того, кажуть експерти, оновлення старого виробництва та розробка додаткових копалин означає створення робочих місць для українців, поповнення українського бюджету та збагачення технологічної бази нафтогазової галузі України.

XS
SM
MD
LG