Сьогодні в Україні прозвучало відразу декілька гучних заяв стосовно українсьо-російських відносин. Ці заяви знову засвідчили, що Україна серйозно ставить питання про свою дальшу участь у Співдружності незалежних держав.
Форум у Вільнюсі, заяви українського президента стосовно можливого виходу з СНД та різка критика американського віце-президента Ричарда Чейні на адресу Росії сьогодні викликали шквал заяв i відповідей. Близький до Кремля російський політтехнолог Гліб Павловський заявив, що виступ Чейні може стати кiнцем стратегічного партнерства Росії та США і мати наслідки для всього пострадянського регіону:
"Це сигнал усім без винятку противникам Росії, тому можна чекати військової активізації Саакашвілі в Грузії, посилення тиску на Ющенка антиросійських сил України, провокацій з боку Молдови стосовно Тирасполя", -- сказав Павловський.
Натомість заяви, які очевидно не подобаються Москві, прозвучали відразу від декількох українських високопосадовців. Керівник служби зовнішньої політики Секретаріату президента України Костянтин Тимошенко висловився за інший формат відносин в СНД, інакше, сказав він, участь України там є неефективною.
Про ефктивність говорив сьогодні і перший заступник міністра зовншіньої політики Володимир Огризко, який сказав, що участь в СНД коштує Україні один мільйон доларів, і на відміну від участі в інших міжнародних структурах не дає належної віддачі.
Натомість виконуючий обов`язки міністра юстиції Сергій Головатий заявив, що Чорноморський флот Росії перебуває в Україні незаконно - адже відповідну угоду було укладено з порушеннями Конституції. За його словами, "це не єдиний випадок, коли представники старої влади діяли в неконституційний спосіб».
Ця заява може бути підставою для перегляду умов перебування Чорноморського флоту і вона співпала у часі із заявми про долучення України до Плану дій по вступу до НАТО. Як відомо, за умовами вступу, в країні, що є потенційним учасником альянсу, не можуть розташовуватися військові бази третіх країн.
Натомість російські політики пропонують Києву подумати, чим може закінчитися для Києва конфронтація з Росією, а саме вихід з СНД та перегляд угод по флоту. Як сказав голова Комітету у справах СНД Ради Федерації Вадим Густов, українському керівництву варто подумати, за якою ціною Київ отримуватиме енергоносії. Тоді всі розрахунки будуть виключно за світовими цінами, – сказав він.