Спеціальні потреби

Погребинський коментує ситуацію в Українi


Своїми думками з приводу створення коаліції і перспектив нового уряду в інтерв`ю з нами подiлився директор київського Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський. Розмову з ним провiв Володимир Звiглянич.

ВЗ: Пане Михайло, як би ви прокоментували затримку з підписанням коаліції між БЮТ, партією Наша Україна, і Соцпартією? Чи це прояв демократії, чи це прояв якихось суперечностей?

МП: Я думаю, ми починаємо жити за нормами європейської демократії і нічого дивного в тому, що процес створення коаліції є задовгий і досить складний. Я не думаю, що тут варто говорити про неприродню затримку. Ми всі розуміємо, що впливові люди в Нашій Україні категорично заперечують прем’єрство Юлії Тимошенко. Всім ліберально налаштованим людям це абсолютно зрозуміло і в Україні, і за кордоном. Вони шукають шляхи обмежити, якісь побудувати стримування і противаги, і якщо все ж таки іншого шляху, як віддати їй прем’єрського крісла не буде, вони мусять мати якісь серйозні противаги і стримування. Я думаю, що поза тим є така думка, що тоді вона можливо відмовиться взагалі від таких умов входити в коаліцію і вони будуть примушені фактично шукати інших партнерів для коаліції. Але це вже є тіньовий бік абсолютно легального, зрозумілого процесу побудови європейського штибу коаліції.

ВЗ: Це ті, кого вона колись називавла евфемістично «оточення президента,» а ось Файненшл Таймс у статті Тома Ворнера прямо називає, що це Порошенко і пов’язані з ним люди, кого вона позиціонувала колись як корупціонерів. Це так?

МП: Звичайно, насамперед, ці люди. Але я хотів би зауважити таке: ці люди жодної симпатії у мене не викликають. І якихось приводів ставитися до них поблажливо в мене особисто немає. Я критично ставлюся до їх попередньої діяльності. Але це зовсім не означає, що погані люди можуть бути неправі. Вони також можуть бути праві. І так думають не лише погані люди в оточенні президента, а так думають абсолютна більшість ліберально налаштованих людей. Вони є бар’єром на шляху досить авторитарної особистості, надзвичайно талановитої, і досить непередбачуваної. І тому вони хотіли б убезпечити не тільки себе, а й суспільство також від непередбачуваного прем’єра.

ВЗ: Вона себе, власне, характеризувала як лівоцентристку на «Свободі слова» з Савіком Шустером... Це значить, що в Україні, якщо добавити до цього Мороза, буде лівий уряд?

МП: Я не вірю в її лівоцентризм, я не думаю, що у неї є якась усталена філософія, лівоцентристська, але за будь-яких умов це не той шлях, який би я хотів для України. Україна зараз потребує послідовної ліберальної економічної поведінки, уряд потребує складних і непопулярних реформ. Треба підвищувати пенсійний вік, це дуже непопулярно буде, треба переходити на відверту і чесну політику стосовно охорони здоров’я, і так далi. Це можуть зробити лише ліберально мислячі керівники.

ВЗ: Ви бачите таких?

МП: Імпульс такий ліберальний є безумовно у президента. Але у нього є багато інших вад і проблем. Він може виконувати роль такого символу ліберального реформування, а не роль такого чільника, який це проведе. Він провести нічого не може. Але «тримати рамку», я б сказав, він може і мусить це зробити.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG