Спеціальні потреби

Рада місцевим депутатам скасувала імунітет


Український парламент скасував імунітет для депутатів місцевих рад. Притягти народного обранця до відповідальності за порушення закону стане значно легше. Першими рішення Верховної Ради привітали правоохоронці. Прокуратура та МВС обіцяють створити спільні слідчі групи, які займатимуться кримінальними справами, де фігуруть депутати.

Майже триста українських парламентарів вирішили позбавити депутатів місцевих рад імунітету. Це рішення не підтримали Партія регіонів та об`єднані есдеки. Трохи більше півроку депутати усіх рівнів від сільських до обласних рад користувалися імунітетом від кримінального переслідування. Притягти їх до відповідальності могли лише за згодою їхніх колег. Запровадження депутатської недоторканості була частиною домовленостей між владою та опозицією. Партія регіонів таким чином захистила багатьох своїх прихильників. В обмiн регіонали проголосували за призначення прем`єр-міністром Юрія Єханурова.

Найбільше на недоторканість нарікали правоохоронці. Керівник МВС Юрій Луценко вважає, що саме депутатський мандат дозволив багатьом злочинцям переховуватися від правосуддя. Адже загалом в Україні близько 300 тисяч членів представницьких органів влади. Як правило, ради відмовляли правоохоронцям, коли ті зверталися за дозволом на арешт. Скажімо, Сумська обласна рада так і не віддала прокуратурі колишнього губернатора Володимира Щербаня. Хоча той і перебуває за кордоном.

Втім законодавці зберегли особливий порядок притягнення депутатів до кримінальної відповідальності. Скажімо, дільничний міліціонер й надалі не зможе арештувати депутата за хуліганство, каже Юрій Ключковський:

«Кримінальну справу щодо депутата місцевої ради може порушити генеральний прокурор України, заступник генпрокурора України, прокурор АР Крим, обласний прокурор в межах території його повноважень. Про відкриття кримінальної справи не пізніше наступного робочого дня повідомляється відповідна рада. Запобіжний захід щодо депутата місцевої ради у вигляді підписки про невиїзд або взяття під варту може застосовуватися виключно в судовому порядку».

Закон набуде чинності після його оприлюднення. Теоретично його ще може ветувати президент. Однак оглядачі не сумніваються, що Віктор Ющенко обов`язково підтримає скасування депутатської недоторканості. Адже ще минулого року він попросив Конституційний суд перевірити відповідність депутатсього імунітету нормам Основного закону.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG