Спеціальні потреби

Данi екзит-полу майже тi самi, що у ЦВК


Масових фальсифікацій на українських виборах не було. Слідом за висновками спостерігачів, це підтверджують щойно оприлюднені остаточні результати Національного екзит-полу, які один-в-один збігаються з даними Центрвиборчкому.

Екзит-пол не помилився. Результати опитувань на виході з дільниць, оголошені одразу після їх закриття, були майже ідентичні даним ЦВК. Через тиждень після виборів, у п`ятницю 31-го, організатори Національного екзит-полу оприлюднили остаточні, перепровірені цифри. Від офіційних вони різняться ще менше, на якісь десяті відсотка. Скажімо, за даними Центрвиборчкому, Партія регіонів взяла 32 і 12 відсотків голосів, а за уточненими даними екзит-полу -- 32 і 6. Якщо екзит-пол не показує суттєвих відхилень від офіційно оголошених результатів, це означає, що фальсифікацій на виборах не було, -- каже один з організаторів опитування, директор фонду “Демініціативи” Ілько Кучерів:

«Наші дані спростовують ті факти, що були якісь порушення під час підрахунку голосів – вірніше, масові порушення».

Про це ж свідчить і відповідь виборців на запитання – чи спостерігали вони порушення, здатні вплинути на результат. Майже 90% опитаних на виході з виборчих дільниць відповіли “ні”.

Екзит-пол засвідчив ті ж, що й ЦВК, результати партій, які балансують на межі тривідсоткового бар`єра. За екзит-полом, ні Вітренко, ні Блок Литвина так само не проходять до парламенту. Проте як визнають соціологи, метод вибіркового опитування недостатньо точний, щоб ручатися за такі малі цифри. Говорить директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко^

«Щодо двох політичних сил точності ексзит-полу не вистачає для того, щоб сказати, чи вони здолали три відсотки, чи не здолали. Це блок Наталії Вітренко і блок Литвина».

Що ж до сенсації цих виборів – нижчого, ніж очікувалось, результату “Нашої України” і прориву БЮТу – то для організаторів екзит-полу, які дізналися новину першими, це так само стало несподіванкою. «Ми, так само як і вся Україна, пережили екзит-шок», - каже Ілько Кучерів.

Вищу від прогнозованої кількість голосів Блок Юлії Тимошенко – пояснюють соціологи – отримав через те, що багато виборців – 8% -- приймали рішення в останній тиждень, а якраз на останній тиждень перед виборами припав пік агітаційної кампанії Тимошенко.

Нагадаю: під час Національного екзит-полу-2006, який проводився фондом “Демініціативи”, Київським міжнародним інститутом соціології та Центром Разумкова, було опитано майже 17 тисяч виборців на виході з трьохсот виборчих дільниць. Нагадаю також: ексзит-поли проводяться на виборах в Україні з 1998 року. Під час другого туру президентських виборів 2004 року екзит-пол показав результати, що суттєво різнилися з даними ЦВК. Це призвело до звинувачень тодішньої влади у фальсифікації виборів і масових протестів на київському Майдані, що зрештою вилились у помаранчеву революцію.

А тим часом президент Віктор Ющенко висловився “за” перерахунок голосів на тих дільницях, до яких є претензії учасників виборчих перегонів. Про це заявив на брифінгу в п`ятницю заступник голови президентського секретаріату Анатолій Матвієнко. Як він зауважив, «будь-які сумніви стосовно легітимності влади мають бути зняті». Як відомо, перерахунку бюлетенів зажадали Народний блок Литвина, партія “Віче”, блок “ПОРА-ПРП” та Народно-демократична партія, які не подолали тривідсотковий бар`єр до Верховної Ради.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG