Спеціальні потреби

Полiтологи пiдсумовують виборчу кампанiю


Війна всіх проти всіх, поділена країна і культ особистостей. В останній день виборчої кампанії політологи підбивали її підсумки та робили прогнози про те, як розвиватимуться події після виборів.

Політологи вітають одне одного із закінченням нудної кампанії. Парламентські змагання-2006, на їх думку, пройшли під сильним інерційним впливом минулих президентських виборів. Інерція була і в технології – стрічечках, прапорах, гаслах, і в тому, що конкурували не так програми та ідеї, як особистості. Поглибився і закладений у президентську кампанію поділ на захід і схід – вважає керівник політологічних досліджень “Пента” Володимир Фесенко:

«Дві виборчі кампанії підряд заклали, поглибили політичний розкол країни. Після виборів ми майже напевно матимем феномен прихованої федералізації, яка йтиме на рівні місцевих рад, коли у південних та східних регіонах при владі перебуватимуть одні партійні сили, а в центральних і західних зовсім інші», каже політолог, додаючи, що після виборів великою буде потреба у виробленні довгострокової інтеграційної політики, яка могла б “зшити” розірвану країну.

У цій кампанії була присутня справжня вільна конкуренція – визнають аналітики – а відтак вона стала кроком до цивілізованих виборчих норм. Водночас у ній було багато бруду – а значить, до високих стандартів ще йти і йти. Так чи інакше, перша, нецікава частина кампанії закінчилась – кажуть політологи, і починається друга, найцікавіша – як і з ким партії та блоки, що пройдуть у Верховну Раду, формуватимуть союзи.

Керівник центру “Соціовимір” Володимир Полохало вважає ці вибори нечесними вже тому, що результат волевиявлення електорату може бути спотворений неприродними коаліціями в парламенті. Політолог, чиє ім`я стоїть у списку БЮТ, слідом за лідеркою блоку закликає президента ще до 26 березня чітко сказати виборцям, будуть помаранчеві блокуватися з біло-синіми чи ні:

«А президент, мені здається, йде від цього питання, просто не відповідає. Я це вважаю нечесно з боку президента. Президент має сказати сьогодні виборцям о дев`ятій вечора як лідер помаранчевої революції, яка коаліція. Це вияв нечесності і лукавства з боку президента. Сьогодні електорат не знає, яка буде коаліція, яку хочуть коаліцію, які є кандидатури на прем`єр-міністра. І це і є елементом нечесності, несправедливості цієї виборчої кампанії».

Полохалу заперечує Фесенко. Неготовність президента давати відповідь він пояснює не наміром приховати правду від виборців, а, навпаки, відповідальністю перед ними:

«Я можу пояснити, чому Ющенко впродовж останніх тижнів вагається. Він каже, що для нього, безумовно, кращою була б помаранчева коаліція. Але видно, що він допускає й інші варіанти. Чому? Гадаю, якщо це питання кожен сам собі поставить, швидко знайдеться відповідь. Головна причина – він реаліст. Він розуміє, що важко буде домовитись з Юлією Володимирівною».

Інтрига з коаліцією залишається – і чи буде вона помаранчевою – кажуть політологи, великою мірою стане зрозумілим тоді, коли Центральна виборча комісія оголосить результати виборів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG