Спеціальні потреби

У Бiлорусi очiкують розправу над опозицiєю


Білоруська влада готує фальсифікацію результатів президентських виборів та розправи над учасниками ймовірних мітингів протесту. Про це сьогодні в Києві заявили представники опозиційних сил Білорусі. Вони кажуть про повну інформаційну ізоляцію та репресії влади.

За декілька днів до запланованого на 19 березня голосування делегація білоруських політиків та правозахисників прибула до Києва, щоб розповісти про те, що діється в їх країні.

Економічні успіхи режиму Лукашенка – блеф, кажуть опозиціонери. Близько 15% ВВП країни – це фактично дотація Росії, яка й досі поставляє Білорусі енергоносії за цінами, значно нижче світових.

Однак вже з наступного року вартість газу та електроенергії зросте. І тоді економічної кризи – не уникнути. Правозахисник Валерій Дунаєв зазначає, що держава перебрала повний контроль над мас-медіа. Є лише двi незалежних газети, й ті видаються накладом 20 тисяч примірникiв за кордоном. Як говорить Дунаєв, понад 200 активістів опозиційних організацій арештовували, а багатьох iноземцiв депортують:

«Особливо останнім часом багатьох іноземцiв просто депортують із країни пiд будь-яким приводом. Або не пускають до країни, або арештовують вже там, судять і після цього висилають з країни. Після цього 5 років в`їзд в Респубіку Білорусь заборонено».

Від дій білоруської влади страждають і українські громадяни. Десять людей було заарештовано за участь в опозиційному мітингу. Український МЗС вимагає їхнього звільнення. Під час виконання службових обов`язків у Мінську затримали знімальну групу «5 каналу». Іншу – не пустили в країну. Українське зовнішньополітичне відомство передало білоруському послу ноту протесту. Активісти припускають, що таким чином уряд Лукашенка намагається не допустити повторення в себе помаранчевої революції.

Соціологічні дослідження показують, що Олександра Лукашенка підтримує трохи менше половини наслення країни. В столиці – популярність нинішнього президента вдвічі нижча, говорить колишній спікер парламенту країни Олександр Войтович. Але опозиціонери заявляють, що вкиданням бюлетенів Лукашенко хоче перемогти в першому турі. Білоруська влада готує фальсифікацію результатів президентських виборів, каже Войтович. Втім, переконаний – революції в Білорусі не буде:

«Влада підготувала спеціальний план підготовки до виборів. Ним передбачено перекриття шляхів до Мінська, щоб туди народ не приїхав. У суботу, неділю та понеділок будуть закриті гуртожитки навчальних закладів. Всіх студентів виштовхують із Мінська. Розробляються силові заходи проти людей, якщо вони вийдуть на вулиці. Якась кількість людей вийде на вулицю, але я думаю, що з ними жорстоко розправляться».

Втім, повалити режим Лукашенка здатні лише самі білоруси, впевнені опозиціонери. Найкраща допомога українців – телефонний дзвінок. Активісти неурядових організацій просять громадян України розповісти друзям та рідним у Білорусі про демократичні зміни в своїй країні.

XS
SM
MD
LG