Спеціальні потреби

В Луганську вже народжують по-новому


Вагітність як різновид хвороби, пологи як конвейєрне виробництво. На зміну цим підходам радянської доби в Україну приходять лікарні, доброзичливі до матері і дитини. Запровадити сучасні акушерські технології в семи областях України – мета проекту, фінансованого Агентством США з міжнародного розвитку. У Луганську українські жінки уже народжують по-новому.

Тут чоловіків пускають в «святеє святих» – за поріг пологового залу. Вони їдуть в лікарню з дружиною вдвох – щойно почнуться перейми. І залишаються поряд – аж до тієї миті, поки лікарі покладуть на груди мамі новонароджене маля. Увесь цей час чоловік буде з нею – дивитиметься в очі, триматиме за руку, скаже лагідне слово, від якого стишиться біль.

«Сентиментальні слова говорять, приємно чути», -- каже головлікар Георгій Духарін. За його словами, в Луганському пологовому будинку лиш недавно зняли табличку «ТАТУСЯМ ВХІД ЗАБОРОНЕНО», а вже встигли відчути ефект.

«Перші пологи, проведені за цією методикою – а таких було десь може з п`ятнадцять, переконали нас зовсім несподівано, що це справді добре впливає на знеболювання, на самопочуття породіллі і новонародженого», -- стверджує Духарiн.

Крім участі батька в народженні дитини, сучасне акушерство дозволяє жінці самій обирати зручну позу при пологах – хоч тримаючись за «шведську стінку», хоч сидячи у чоловіка на колінах. Дитину, щойно з`явиться на світ, не заберуть від матері, а одразу зігріють, поклавши їй на живіт. Далі матір і дитя постійно разом: у палаті для породіль колиска поряд з ліжком.

Перетворення Луганського пологового будинку на «лікарню, доброзичливу до дитини», профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку. На впровадження в Луганській області міжнародних акушерських стандартів Агентство виділило 6 мільйонів доларів. Говорить заступник директора місії Карен Хіллард:

«У нас у США довго побутували ті самі практики, що й тут в Україні, і особисто я своїх двох дітей народжувала по-старому, але тепер ми з вами разом будемо просуватися до міжнародних стандартів».

До проекту долучилися також багаті люди області: понад мільйон доларів надала нафтопереробна компанія «ТНК-ВР Україна». А обласна влада сподівається, що проект виведе Луганщину з демографічної кризи.

«Пройде рік – і з Парижа будуть приїжджати рожати в Луганськ», -- будує жартівливі прогнози голова Луганської облдержадміністрації Геннадій Москаль.

Причини для оптимізму є – в усіх семи областях України, де працюють подібні проекти Агентства США з міжнародного розвитку, пішли вгору показники здоров`я матері і дитини. В Донецьку, де проект діє з 2002 року, кількість кесарських розтинів зменшилась з 57% до 17, випадки переохолодження немовлят, яких раніше тримали окремо від мам, впали з майже 90% до нуля, і якщо раніше тільки одні пологи з десяти проходили нормально, без ускладнень, то тепер нормальні вісім з десяти. У 16 пологових будинках по всій Україні, де практикують «природнє дітонародження», не сталося жодного випадку материнської смертності, а дитяча смертність знизилась на третину. Лікарі відзначають також один несподіваний ефект: після сімейних пологів не буває відмов від дітей.

Є тільки одне «але». Умовити чоловіка бути присутнім на пологах поки що вдається не всім:

«Я хотіла б, але він побоявся. Сказав – це страшно», -- каже одна з пацієнток Луганського пологового будинку Тетяна Бідна.

Однак рано чи пізно українським чоловікам доведеться звикати, каже керівник проекту Елен Лефевр-Шоле:

«Коли ми починали 4 роки тому в Україні цей проект, багато хто нам казав – жінки і особливо чоловіки ніколи не сприймуть такої технології. Але зараз в тих лікарнях, де ми працюємо, вже у 80% випадків батько відвідує пологи, а жінка народжує в тій позиції, в якій захоче. Багато хто робить це сидячи. Це була революція, коли ми починали», -- пiдкреслив Лефевр-Шоле.

XS
SM
MD
LG