Спеціальні потреби

МЗС України не хоче спостерiгачiв вiд СНД


Україна не планує запрошувати на березневi парламентські вибори спостерігачів від СНД. Про це повідомив перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко. Натомість перша група спостерігачів від ОБСЄ прибуде до України ще до кiнця сiчня.

Напруження у стосунках між Україною та Росією може позначитись і на оцінці результатів березневих парламентських виборів. Міністерство закордонних справ України демонструє своє небажання бачити серед міжнародних спостерігачів Місію СНД. За словами першого заступника міністра закордонних справ Антона Бутейка, СНД не має статусу суб’єкта міжнародного права, і тому запрошувати спостерігачів від Співдружності немає сенсу:

«У заяві від 21 грудня 1991 року передбачається, що Україна має відноситись до СНД як до структури, яка не має статусу суб’єкта міжнародного права. Як ви розумієте, запрошувати спостерігачів від чогось, що не має статусу суб’єкта – не відповідає вимогам, які сформулювала Верховна Рада України у своїй заяві, але, звичайно, що спостерігачі від країн, які асоціюють себе з СНД, це в індивідуальному порядку. Ми не бачимо у цьому контексті проблем».

Натомість, вже 27-го січня в Україну мають прибути 60 спостерігачів від ОБСЄ. Ще 600, як передбачається, приїдуть напередодні дня голосування.

Небажання деяких українських чиновників запрошувати місію СНД зрозуміле. Під час минулих президентських виборів, які спровокували помаранчеву революцію, оцінки результатів виборів представників Співдружності надто відрізнялись від тих звітів, що оприлюднювали експерти ОБСЄ.

В той же час питання участі Місії може спровокувати низку суперечок, оскільки ще 15 грудня минулого року Верховна Рада проголосувала за постанову, у якій запропонувала спікеру Володимиру Литвину запросити спостерігачів від СНД на березневі вибори. Можливо, що це питання і не буде активно дебатуватись, якщо парламент згодиться на пропозицію Міністерства закордонних справ – запрошувати на вибори окремо представників кожної з країн СНД.

Голова ЦВК Ярослав Давидович між тим пояснює журналістам, що під час березневих виборів до парламенту спостерігачами ніхто особливо опікуватись не буде. Їм будуть надані візи і спеціальні документи, проте як далі вони спланують свій візит і у якій регіон відправляться, залежатиме від них самих.

Ірина Шуст для Голосу Америки з Києва.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG