Спеціальні потреби

В Українi триває спiр навколо приватизацiї


Український парламент продовжує конфронтацію із президентом навколо питань приватизації. Сьогодні Верховна Рада заборонила продаж у приватні руки низки об`єктів державної власності. При цьому у двох випадках депутати подолали президентське вето. Урядовці кажуть, що парламентарі своїм рішенням ставлять під загрозу виконання плану надходжень цьогорічного державного бюджету.

Верховна Рада схвалила заборону продавати київський завод «Маяк», харківський «Турбоатом», Одеський припортовий завод, а також підприємство «Зоря-Машпроект». Рішення були ухвалені ще минулого року. Але президент Ющенко ветував їх. Відтак парламент повернувся до розгляду питання.

Депутати вирішили, що ці чотири підприємства мають для держави стратегічне значення. А значить, передавати їх у приватні руки – недоцільно. Пропозиції президента проігнорували. «Маяк» і «Турбоатом» заборонили продавати в цьому році. «Зоря Машпроект» і Одеський припортовий – взагалі. Щодо двох останніх депутати подолали вето президента і йому залишається лише підписати проголосовані закони.

Представники уряду кажуть – через схвалену парламентарями заборону державний бюджет цього року може недорахувати сотень мільйонів доларів. Адже гроші від продажу цих об`єктів включені в плани надходжень. Відтак на відповідні суми ймовірно доведеться скорочувати витратні статті бюджету.

Противницею приватизації оглядачі називають голову Фонду держмайна соціалістку Валентину Семенюк. Вона виступає за збереження максимальної кількості об'єктів у державній власності.

Продаж минулого року «Криворіжсталі» за рекордну в історії України суму став поки що єдиним успішним прикладом прозорої приватизації. Віктор Ющенко обіцяв поширити цей досвід на інші об'єкти державної власності. Але перелік потенційно привабливих для інвесторів підприємств скорочується.

Виглядає, що наступним показовим об`єктом може стати державний монополіст у сфері зв`язку «Укртелеком». Прем'єр Юрій Єхануров у середу дав доручення вже за тиждень підготувати пакет документів для продажу цього об'єкта. У державній власності знаходиться понад 90 відсотків «Укртелекому». Експерти кажуть, що затягування із його продажем знижує його вартість та привабливісь для інвесторів.

XS
SM
MD
LG