Спеціальні потреби

Експерти дають оцiнку газовiй проблемi


Раніше чи пізніше, але ціна на газ в Україні неминуче виросте. З цим погоджується більшість як українських, так і міжнародних експертів. Фахівці Світового банку говорять про можливі негативні наслідки цінових коливань для економіки вцілому. І дають поради уряду зосередити увагу на енергозбереженні.

Поки політики домовляються про ціни на газ, експерти дають прогнози – коли, і головне, з яким результатом вони закінчаться. Іван Діяк, генеральний секретар Української газової спілки вважає, що юридично позиції Києва на переговорах із Росією досить міцні. Занижені ціни на газ в довгострокових угодах були на прохання російської монополії. Вона таким чином економила на податках. В разі розірвання угоди – «Нафтогаз» може звернутися в міжнародний арбітраж. Водночас погрози російських чиновників припинити подачу газу Україні з Нового року експерт називає абсурдними:

«Мене дивує, що про це не говорять в РАО «Газпром», що Україна в Росії газ не купує. Це є плата за послуги, де чітко записано, що ціни на поставки газу до 2009 року – незмінні. Тоді не зрозуміло, хто говорить правду – а хто ні».

Діяк каже, спроби сторін переглянути ціни на газ під час дії договорів були й в минулому. Але завершувалися нічим. «Газпром» так само залежить від української труби, як Україна від російського палива. Тому сторони приречені шукати компроміс:

«Був період (в 1998 році), коли РАО «Газпром» відпускало нам газ дорожче, ніж Західній Європі. Коли я тоді звернувся до РАО із пропозицією знизити ціни на газ, мені відповіли, що у нас є домовленості, які підписали два уряди. І їх треба дотримуватися. Тоді нам відмовили. Я вважаю це було обґрунтовано. Але тепер, коли це вигідно їм – ставлять питання – "давайте піднімемо ціну і так далі"».

Але ціни на газ для українських споживачів будуть рости. З цим згiдні практично всі експерти. Адже, скажімо, комунальний сектор в Україні платить за газ менше ніж у Росії та Білорусі. Директор Світового Банку Пол Бірмінґгем каже, український уряд тривалий час підтримував своїх виробників: «Ми знаємо – ціна, яку платить Україна сьогодні, значно нижча середньо-європейської».

Експерт каже, вплив підвищення цін на економіку звичайно буде негативним. ВВП може скоротитися на 3-4 відстотки. В першу чергу можуть постраждати експортно орієнтовані металурги та хіміки. Деякі підприємства зупиняться, деякі скоротять виробництво. Українські товари, в ціні яких велика складова енергоносіїв, стануть дорожче наприклад, російських, чи білоруських аналогів. Але починати митну війну експерт Світового банку не радить:

«У відповідь на це не можна обмежувати торгівлю. Я думаю, це буде помилкою. Я гадаю, треба працювати над енергетичною ефективністю української економіки. На кожен долар виробленої продукції ви витрачаєте в 4 рази більше енергії, чим Німеччина. Завдання уряду - швидко зменшити цей показник. За рахунок цього можна скоротити суму, яку зараз Україна витрачає на енергоносії».

Світовий банк готовий переглянути свої програми допомоги Україні. Він може надати більшу підтримку на проекти з енергозбереження.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG