Спеціальні потреби

В Українi пiднiмуться цiни на газ


Українці платитимуть за газ більше. Єдине, що не дозволяє зараз підняти ціни на енергоносії, є наближення виборів, стверджують експерти. Проте, чим довше уряд затягуватиме цей процес, тим важче буде українській економіці після виборів.

Національна компанія Нафтогаз України щороку недоотримує 4 мільярди гривень. Найбільшою проблемою для компанії є теперішні тарифи на газ. За словами представника Нафтогазу Ярослава Диковицького, сьогодні українці платять за газ навіть менше, ніж росіяни, в яких енергоносіїв більш ніж достатньо. І взагалі, ціни, що були встановлені у 1999-му році, вже давно є збитковими через те, що тарифи на енергоносії з кожним роком збільшуються. На початку року Нафтогаз планував підняти ціни, проте, за словами Ярослава Диковицького, повністю реалізувати намічений план так і не вдалось:

«На сьогоднішній день відбулось збільшення ціни на газ лише для промислових споживачів. З 1 травня на 5%, а також з 1 жовтня ще на 5%. Таким чином, коли передбачалось у фінансовому плані збільшення надходжень в сумі мільярд сімсот сорок, фактично, збільшення доходів відбулось лише на 400 мільйонів гривень».

Експерти наголошують, що піднімати ціну на газ необхідно, оскільки від цього залежить і економічна безпека країни. Однак, якщо піднімати тарифи лише для промислових виробників, це буде серйозним навантаженням для підприємців і в кінцевому підсумку може призвести до нерентабельності виробництва, тому частину витрат має взяти на себе населення України. Представник Національної комісії регулювання електроенергетики України Юрій Андрійчук підтримує цю ідею, однак каже, що сьогодні частина громадян не має можливості платити за газ навіть за теперішніми цінами:

«Ми придержуємось трохи іншої точки зору -- так неможливо сьогодні підняти одноразово цю ціну на газ і зобов’язати платити і те ж населення і ту ж промисловість. Не зможе сьогодні потягнути таке навантаження ніхто. Але необхідна гнучка схема, яка б була погоджена з Кабінетом Міністрів, поетапного підвищення ціни на газ».

У Нафтогазі тим часом твердять, що вже звертались з подібними пропозиціями до уряду, проте жодних результатів це не дало. І сьогодні, щоб уникнути енергетичних криз, компанія змушена брати кредити на Заході. На думку експерта Інституту економічних досліджень Івана Полтавця, Україна дуже недбало ставиться до споживання газу, і не може запропонувати жодної реформи нафтогазового комплексу, яка б допомогла країні перейти на більш економне використання ресурсів:

«Неувага до внутрішнього ринку газу зумовлює негнучкість цього ринку до зовнішніх шоків. Тобто, якщо б в Україні був побудований нормальний ринок газу, а не такий, як він є зараз, коли є штучна монополія, тоді підвищення зовнішньої ціни автоматично б трансформувалось у вищі ціни на внутрішньому ринку, у більші дотації для незабезпечених верств населення, тобто в принципі функціонував би нормальний ринок продукту, який називається – газ».

Експерти відзначають, що ціну на газ доведеться піднімати за будь-яких обставин, однак очевидно вже після виборів, оскільки перед початком парламентської виборчої кампанії ніхто з депутатів не погодиться на застосування таких непопулярних заходів як підняття цін.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG