Спеціальні потреби

Пiдсумки американсько-української конференцiї


У Сполучених Штатах днями відбулась шоста щорiчна конференція пiд гаслом «Україна на шляху до зрілої національної державності». У подiї, яка проходила в престижному Центрi iменi Рональда Рейґана у Вашингтоні, брали участь українські та американські полiтики i науковці, щоб у черговий раз обговорити майбутнє України.

Конференція, організована Українським конгресовим комітетом Америки, планувалась як яскрава подія на фоні помаранчевої революції. Але урядова криза змусила багатьох державних діячів України залишитись вдома, а західна навколополітична еліта прийшла почути, чому ж таки лідери помаранчевої революції не змогли знайти порозуміння.

Представники американської адміністрації дотримуються погляду, що останній конфлікт, який виник мiж лiдерами помаранчевої революцiї є внутрішньою справою України. Як сказав другий заступник держсекретаря Девiд Креймер, фокус США залишається незмiнним:

«Ми не здивовані, що щось подібне може трапитись, такі події трапляються в країнах у перехідному періоді. Тому це необов’язково ненормальна ситуація. Наш фокус є допомогти українському уряду досягти успіху, щоб вiн продовжував реформи, щоб ситуація не поляризувалась до такого ступеня, що неможливо буде нічого зробити».

Схожу позицію зайняли і американські законодавці. Серед них на конференції виступала жiнка-конгресмен Нiта Лоуi:

«Ми повинні дати президенту Ющенку час знайти свій спосіб керувати чесно і успішно у складному політичному кліматі. Наступні кілька місяців будуть ключовими, напередодні парламентських виборів у березні. Ці вибори можуть або закріпити досягнення помаранчевої революції або звести їх нанівець. У цей важливий час Сполучені Штати повинні продовжувати непохитно підтримувати Україну».

Втiм iнший законодавець, впливовий сенатор Ричард Луґар висловив стурбованість розбіжностями мiж сторонами у питаннях реприватизацiї i їх можливими наслідками для інвестиційного клiмату в Українi:

«Були, як ми розуміємо серйозні розбіжності між певними прихильниками Юлії Тимошенко і деякими прихильниками президента. Пані Тимошенко застосовує можливо більш широке бачення щодо того, скільки заводів попали в нечисті руки, -- це сотні компаній, приватизація яких має бути розслідувана і змінена власність, а президент дещо пересичений цим всім, каже ‘почекайте може десяток найбільш кричущих випадків’. Але якщо ви берете більш широкий підхід, переглядаючи власність великої кількості компаній в країні, то це швидше за все стане на перешкоді іноземним інвестиціям в країну, закладе сумніви серед європейців і американців щодо інвестиційного клімату. І ця невизначеність перешкодить нормальному функціонуванню уряду, і економічному зросту. І цей конфлікт не полагоджено і це була одна з причин відставки кабінету – треба було вирішити, йти одним або іншим шляхом, бо вони конфліктували. Але економічне зростання є базовим. Люди, чи то в Україні чи у США, очікують результатів», -- зазначив Луґар.

І все ж остання угода Віктора Ющенка з Віктором Януковичем таки породила певні застереження щодо готовності нового українського президента виконати дані на Майдані зобов’язання. Меморандум мiж владою та опозицiєю зокрема прокоментував представник інвестиційного фонду Сіґма-Блейзер Морґан Вільямс:

«Це нормально працювати разом, знаходити спільні точки дотику, але президент, особливо цей президент, який проголосив дуже чітко свої переконання, що були основою помаранчевої революції, він повинен бути дуже обережним, щоб ці домовленості не стали поверненням назад чи зміною цих базових принципів».

Про те, що не допустимо зраджувати волі українців до свободи і самоповаги, яку вони продемонстрували на Майдані, заявив з високої трибуни конференції і вiдомий політолог, колишнiй президентський радник з питань нацбезпеки доктор Збігнєв Бжезинський:

«Обов`язком українського народу є донести до свого керівництва свої сподівання, i i обов`язком керівництва – обдарованого творчим мисленням керівництва, керівництва з власним вимiром, спілкуватись з людьми, прислуховуватися до їхніх мрiй, а не просто пiдписувати домовленості».

Виступи на конференції показали, що багато політиків та аналітиків з обох континентів не втрачають надії на можливість компромісу між лідерами помаранчевої революції. Такi сподівання принаймні висловив колишній радник прем’єр-міністра Григорій Немиря:

«Стратегічний компроміс за реформи та зміни ще можливий, досі можливий я вірю, між Ющенком та Тимошенко; вони обоє є лідерами оранжевої революції, вони обоє є лідерами реформіських, про-європейських груп. Що важливо зараз, це не зробити кроків, якi загострять атмосферу і не дадуть можливості досягнути компроміс перед або, по можливості, після виборів».

Подiбну думку висловив iнший учасник конференцiї -- колишній представник президента у парламенті Сергій Соболєв:

«Я вважаю, що у цій ситуації треба повертатись до союзу і альянсу між тими, хто робив цю революцію, а не пробувати шукати союзників там, де їх неможливо шукати».

Заклик до лідерів Майдану знайти компроміс та не поборювати один одного заради блага людей і держави прозвучав як лейтмотив конференції. І багато хто сподівається, що думки i досвiд, якими обмiнялися сторони у Вашингтоні, допоможуть знайти вихiд з української політичної кризи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG