Актуально
План Пiскуна в справi Гонгадзе провалився
План генпрокурора Пiскуна відділити справу виконавців від справи організаторів вбивства Гонгадзе провалився. Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, в якій називає це “спробою зняти відповідальність із замовників вбивства журналіста”.
Спочатку проект резолюції ПАРЄ не містив таких гостро критичних формулювань. Проте, як повідомляють джерела Інституту масової інформації, поправки напередодні розгляду внесла одна зі співдоповідачок з українського питання Ганне Северінсен. І у середу 5 жовтня європейські парламентарі прийняли документ, у якому виділення Генпрокуратурою України справи виконавців із загальної справи про вбивство Гонгадзе названо “кроком до зняття відповідальності із замовників та організаторів злочину”.
Як сказала перед голосуванням у Страсбурзі пані Северiнсен, “Ми отримали інформацію, що згідно з матеріалами справи, троє поліцейських убили Гонгадзе без будь-яких наказів, але ми хочемо, щоб перед судом постали і замовники убивства. Тому ми рішуче підтримуємо цю поправку", - сказала доповідачка по Україні, яку цитує інтернет-видання “Українська правда”.
У резолюції ПАРЄ висловлюється занепокоєння тим, – цитую – “що розслідування справи зупинилось, зокрема, стосовно переслідування замовників та організаторів цього злочину”. Парламентська Асамблея Ради Європи закликала також українську владу здійснити експертизу записів Мельниченка та провести парламентські слухання в справі Гонгадзе.
А тим часом у Верховній Раді 5 жовтня на грунті цієї резонансної справи стався конфлікт. Соціаліст Микола Рудьковський жбурнув в обличчя спікеру парламенту Володимиру Литвину газету Народної партії. Обурення депутата викликала стаття у цій газеті, яку видає партія Литвина, про буцімто причетність лідера соціалістів Олександра Мороза до замовлення касетного скандалу. Рудьковський звинуватив голову Верховної Ради у тому, що він як один із замовників вбивства журналіста гальмує слідство у справі Гонгадзе:
«Коли ви напишете явку з повинною? Ми не можемо працювати в той час, коли головою Верховної Ради працює людина, яка блокує розслідування справи. Генеральна прокуратура ніколи не дасть правдиву інформацію, ніколи не посадить на лаву підсудних людей, які замовляли це вбивство. І ви розповсюджуєте ці пасквілі. Читайте самі! І забирайте».
Литвин від кинутої газети ухилився, запропонувавши Рудьковському зустрітися в суді:
«Я хотів би, щоб цей шановний пан, який тут розкидається паперами, розказав, чому протягом місяця, на якій квартирі здійснювався монтаж плівок. Хто був організатором прослуховування кабінету Кучми, той має безпосередню причетність. І не гарячкуйте, шановні, я з вами готовий зустрічатися в суді з приводу того, що ви звинуватили мене, що я гальмую слідство. Це ви гальмуєте слідство».
І ще одна сюжетна лінія, пов`язана зі справою Гонгадзе. Микола Мельниченко 5 жовтня спростував інформацію, яка з`явилась напередодні, про замах, буцімто здійснений на нього у Сполучених Штатах. Як твердить екс-майор у заяві для ЗМІ, жоден із його адвокатів, "не повідомляв ні електронною поштою, ні іншими засобами зв’язку, ні Інститут масової інформації, ні кого б то не було іншого" про замах на його життя. Водночас Інститут масової інформації ще раз підтвердив, що таки отримував 3 жовтня електронний лист, в якому йшлося про здійснену спробу фізичного знищення колишнього охоронця Кучми.
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум