Спеціальні потреби

Нова влада втрачає довiру, говорять соцiологиКатастрофічне падіння довіри до влади фіксують соціологи. Після небувалого позитиву постмайданних часів суспільство повернулося до ситуації, коли більшість населення вважає: Україна розвивається в неправильному напрямку, а з усіх суспільних інституцій довіри варті лише армія і церква. Фонд “Демократичні ініціативи” оприлюднив результати вересневого опитування.

Головна емоція, що панувала в суспільстві після Майдану – надія – змінилася жорстким розчаруванням. Громадська думка немов повернулася до часів Кучми. За даними вересневого опитування, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи”, тільки 16% населення вважає, що країна рухається у правильному напрямку. І якщо півроку тому тих, хто довіряє президентові Ющенку, було аж на 43% більше, аніж тих, хто йому не довіряє, то нині Ющенко має перевагу недовіри над довірою. “В мінусах” і решта головних персонажів минулих президентських виборів: недовіра до Юлії Тимошенко переважає довіру на 12%, до Віктора Януковича – на 22%. Абсолютним же лідером антидовіри у вересні став Петро Порошенко. Соціологи кажуть, що це особистий рекорд за всю історію опитувань в Україні: тих, хто не довіряє екс-секретареві Радбезу, на 78 більше, ніж тих, хто йому довіряє. Водночас “антигерої” старої влади Кучма і Медведчук також не піднялися в громадській думці. За колишніми можновладцями, схоже, ніхто не засумував, і в рейтингу недовіри ці двоє йдуть одразу за Порошенком.

Суспільство залишилося без героїв, -- каже науковий керівник Фонду “Демініціативи” Ірина Бекешкіна: «Це не тішить соціолога, оскільки все-таки нас навчали на діагностів, а не на патологоанатомів, але що робити, об`єктивність є така».

У розвалі команди Ющенко-Тимошенко, що й призвів до нинішньої кризи, більшість опитаних звинувачує президентське оточення. Самих Ющенка і Тимошенко, яких і далі вважають виразниками ідеалів Майдану, схильні винити далеко менше. У ситуації взаємних звинувачень Зінченка і Порошенка більшість вірить Зінченку (43%), а не Порошенку (1%). Що ж до чесного й неупередженого розслідування звинувачень у корупції, то на це сподівається всього лише 10% опитаних, 61% у таку можливість не вірить.

Та хоч би як там було – розлучення двох помаранчевих лідерів спричинило до того, що найбільше голосів на майбутніх парламентських виборах може отримати блок Віктора Януковича:

«Коли два леви б`ються, то здобич можуть отримати інші звірі – Янукович, наприклад», -- каже Ірина Бекешкіна. За даними вересневого опитування, якби вибори відбувалися зараз, блок Януковича отримав би 21% голосів, а блоки Ющенка і Тимошенко – приблизно по 18.

Опитування проводили ще до підписання Ющенком меморандуму з опозицією. І як прогнозує Бекешкіна, нове дослідження може засвідчити ще більший відплив підтримки президента, особливо на Заході України:

«Виборці Януковича і “Нашої України” і Ющенка, вони радикально протилежні, просто радикально протилежні. І якщо для виборців Януковича це підписання не є компрометуючим, бо воно відбувалося на певних умовах, які близькі багатьом виборцям Сходу, то виборці Заходу можуть у цьому бути розчаровані... В будь-якому разі підтримка на Заході може зменшитися».

І ще один цікавий результат опитування. Тепер соціологи точно знають, скільки людей було на Майдані. На запитання “Чи брали ви особисто участь у мітингах і демонстраціях під час помаранчевої революції?” “так” сказали 15% населення. А відповідаючи на запитання “За кого з українських політиків ви готові знову вийти на Майдан?”, революційна армія розкололася навпіл: 9% написали “за Віктора Ющенка” і 8 – за Юлію Тимошенко.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG