Спеціальні потреби

Борис Тарасюк про змiст його перемовин у США


У США з робочим візитом продовжує своє перебування в.о. міністра закордонних справ України Борис Тарасюк. На зустрічах з чільними представниками американської адміністрації, включно з віце-президентом Ричардом Чейні, головний дипломат України обговорював питання політичних взаємин на найвищому рівні, нові дипломатичні ініціативи України та Грузії, ситуацію, пов'язану з Придністровським врегулюванням і, звичайно, питання порядку денного українсько-американських взаємин, в тому числі справи надання Україні статусу країни з ринковою економікою та вступу до Світової організації торгівлі. Детальніше про це з Борисом Тарасюком розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Сполучені Штати підтримували активно вступ України до Світової організації торгівлі. Чи не змінилася їхня позиція у зв’язку з останніми подіями і чи, в принципi, є перспектива вступу України до цієї організації ще цього року?

БТ: Звичайно, що ті проблеми, які мали місце всередині української влади останні декілька тижнів, вони, звичайно, позначилися негативно. Але вони не є головною причиною того, що не вирішувалися проблеми, про які ви говорите. На мою думку, невирішеність цих проблем пов’язана з відходом від ринкових методів ведення економіки -- згадайте ситуацію з регулюванням цін на нафтопродукти, на м’ясо, на цукор. Все це, звичайно, не є ринковою економікою. В цьому зв’язку наші партнери – Сполучені Штати Америки -- звертали увагу на ці речі. Я думаю, що i той факт, що уряду не вдалося провести всі законопроекти, які пов’язані з підготовкою нашої правової бази до членства у Світовій організації торгівлі, також загальмували цей процес. Отже, причини треба шукати в нас вдома. А що стосується американської сторони, то, як я почув, мова йде про те, що там зацікавлені в тому, щоби виконати ті зобов’язання, які були взяті в спільній декларації від 4-го квітня цього року двох президентів. Отже нам треба виконати свою домашню роботу.

МҐ: І все ж Борис Тарасюк каже, що американська сторона із зрозумінням сприймає сьогоднішню ситуацію в Україні.

БТ: Відчувається розуміння ситуації, відчувається симпатія до дій особисто президента Ющенка. Відчувається бажання того, щоби врешті-решт ті політичні сили, які перемогли разом на президентських виборах, щоб вони були разом, і це зрозуміло. Тобто, мова не йде про особистості. Мова йде про загальну політичну ситуацію, і в цьому контексті як американська адміністрація сприймає останні події в Україні.

МҐ: Під час робочого візиту Віктора Ющенка до Сполучених Штатів в нього було декілька двосторонніх зустрічей, зокрема, з президентом Ірану та президентом Бразилії. Які деталі цих зустрічей і чи йшлося про конкретні проекти співпраці з цими країнами?

БТ: Під час зустрічі з президентом Бразилії обговорювалися основні питання, які є на порядку денному. Це – реалізація надзвичайно перспективного проекту, який називається «Алькантара-циклон 4». Що мається на увазі - це космодром, а точніше площадка, яку бразильська сторона буде надавати спільному підприємству. На цій ділянці буде розміщено пусковий майданчик української ракети-носiя «Циклон-4», яка буде запускати комерційні супутники зв’язку. Це надзвичайно перспективний проект i якраз про це мова йшла під час бесіди двох президентів. Щодо Ірану - це була перша зустріч двох президентів після обрання нового президента Ірану. Тут обговорювалися перспективні проекти майбутнього, а саме щодо можливих поставок іранського газу в Україну і через Україну до Центральної і Східної Європи. Крім того обговорювалися поточні проекти українсько-іранських взаємин, а саме реалізація проекту по зборці українського літака АН-140.

Як повідомив міністр закордонних справ в середу у Нью-Йорку відбудеться ще одна важлива для України зустріч. На рівні міністрів закордонних справ буде вирішуватись питання майбутньої співпраці України з Європейським Союзом. Київ очікує, що до саміту Україна-ЄС, який має відбутися під головуванням Тоні Блера у Києві у грудні цього року, буде прийнято рішення надання Україні статусу країни з ринковою економікою, та розпочнуться переговори щодо лібералізації візового режиму для громадян України. А вже сам саміт дасть поштовх для початку переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом.

Відео - найголовніше

Історія США: Політичні гасла. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG