Спеціальні потреби

Полiтичний бiженець старої влади нарiкає на нову


Олександру Данилову відмовили у реєстрації Фонду захисту прав політичних біженців. Гендиректор видавничого центру “Такі справи”, що змушений був просити політичного притулку в Литві через, як каже вiн, переслідування режиму Кучми, повернувшись в Україну, зазнає тих самих переслідувань від нової “помаранчевої” влади.

Дивовижні пригоди політичних біженців в країні перемігшої демократії. На Олександра Данилова, що повернувся в Україну після політичної еміграції, відкрили ту саму кримінальну справу, яка змусила його свого часу виїхати з країни. Особливої пікантності ситуації додає та обставина, що кримінальна справа стосується публікації видавництвом у 2002 році рекламної книжки про нинішнього прем`єра Юлію Тимошенко.

Як твердить Олександр Данилов, нова влада почала репресії проти тих, хто раніше, попри ризик, її підтримував. Причиною, переконаний гендиректор “Таких справ”, став позов видавництва в Міжнародний центр вирішення інвестиційних спорів з вимогою до держави Україна відшкодувати збитки, завдані їхньому видавничому бізнесу тодішніми політичними переслідуваннями. Після цього, каже Данилов, їх почали шантажувати -- або забирайте позов із суду, або знову відкриємо на вас кримінальну справу:

[переклад з росiйської] “Під гарантії президента і генпрокурора я повернувся в країну, справу було закрито, і тільки через те, що ми відмовилися відкликати позов до України, ця справа була знову реанімована”, -- заявляє Данилов. За його словами, сьогодні він знову почувається ніби в 2002 році: “Знову я б`юся з тією податковою поліцією, яку нам президент на Майдані обіцяв закрити, знову мені висувають звинувачення трьох з половиною-річної давності, знову слідство перетворилося на фарс”.

За словами гендиректора видавництва “Такі справи”, помаранчева влада зрадила усіх п`ятьох українських політемігрантів. Проти Данилова відкрили нову кримінальну справу, проти Шолоха і Мельниченка – ніхто не каже, чи закрили старі, замах на Єльяшкевича не розслідують, а від Мирослави Гонгадзе хочуть відкупитися судом над виконавцями, а не замовниками вбивства її чоловіка.

Олександр Данилов вирішив добитися визнання за всіма п`ятьма статусу політрепресованих і для цього створити Фонд захисту прав політичних біженців. Однак Міністерство юстиції не реєструє правозахисний Фонд. На подану минулого тижня заяву відповіли відмовою, пояснивши, що в документах чітко не визначено вид створюваного об`єднання. У відмові в реєстрації колишній біженець бачить політичні мотиви.

Водночас у Мін`юсті будь-яку політичну мотивацію заперечують. Як сказав “Голосу Америки” начальник відділу реєстрації громадських об`єднань Київського міського управління юстиції Андрій Хаустов, проблема лише в тому, що заявник чітко не розмежував поняття “благодійного фонду” та “громадської організації”:

«Їм потрібно визначитись, чи це громадська організація, чи це благодійна організація. Порядок реєстрації, порядок створення, порядок оформлення документів і самі документи, які подаються на реєстрацію, розмір реєстраційного збору – усе це розмежовується. Це єдина проблема, і якщо він наголошує, що це якесь політичне замовлення – ні».

Як запевняють в управлінні юстиції, коли заявник правильно оформить документи, проблем з реєстрацією не буде. А Олександр Данилов, тим часом, обіцяє будь-що-будь добитися реєстрації свого фонду. Він також вимагає закриття кримінальної справи, реанімованої від кучмівських часів, і каже, що написав звернення в Раду Європи, до міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, “Репортерів без кордонів” та “Amnesty International”. Отож не виключено, що у звітах цих правозахисних організацій за 2005-й рік знову, як за кучмівських часів, з`явиться прізвище Данилов і назва видавництва “Такі справи”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG