Спеціальні потреби

Український ринок ліків чекають докорiннi змiни


Міністерство охорони здоров’я України вирішило навести порядок на ринку лікарських засобів. Починаючи з жовтня, більшу частину ліків громадяни зможуть придбати в аптеках лише за лікарським рецептом.

Ще сім років тому ринок лікарських засобів в Україні складав п’ятсот мільйонів доларів. До 2004-го року ця цифра збільшилась втричі. Переважну більшість ліків громадяни закуповують в аптеках самостійно, а відстежити ускладнення внаслідок їх неправильного вживання фактично неможливо. Для того, щоб хоч якось навести лад на ринку лікарських засобів, Міністерство охорони здоров’я видало наказ №360, яким, починаючи від 20-го жовтня, забороняється відпускати ліки без рецепта. Таким чином, за словами міністра охорони здоров’я Миколи Поліщука, його відомство буде боротись із самолікуванням. Міністр наголошує, що ліки – це отрута, якщо їх неправильно вживати:

«В Сполучених Штатах Америки смертність від невірного призначення ліків лікарями стоїть на четвертому місці і складає більше, ніж смертність у дорожньо-транспортних пригодах. Це ліки, виписані лікарем. Я думаю, що якщо би ми могли проаналізувати смертність, а особливо ускладнення, які є від прийому ліків, неконтрольованому, де не виписують лікарі, то на Україні ця цифра складала б у декілька раз більше, ніж ушкодження у дорожньо-транспортних пригодах, як смертельні, так інвалідність і усе інше».

За словами Поліщука, сьогодні ніхто не несе відповідальності за неправильний прийом ліків громадянами. Ні лікар, який не виписує рецепт, ні аптекар, який продає ліки. Тому цю практику необхідно припиняти. Поліщук твердить, що нововведення буде лише на користь громадянам, а лікарів змушуватиме постійно підвищувати їх кваліфікацію і зазирати у підручники. Аптекарям також буде заборонено відпускати без рецепту ліки, в інструкціях до яких є напис – за призначенням лікаря.

Згідно з наказом, затверджено також форми рецептурного бланку. За спеціальною формою № 3 рецептурного бланку виписуватимуться наркотичні (психотропні) лікарські засоби та трамадол. До списку ліків, що продаватимуться за рецептом, потрапили і гормональні контрацептиви.

Якщо наказ буде порушуватись, то у Міністерстві охорони здоров’я обіцяють вживати заходів та позбавляти ліцензії винуватців. Самі аптекарі до нововведень ставляться обережно, і підтверджують, що більшість людей купує ліки без рецептів. Завідуюча одної з київських аптек Надія Терещенко, каже, що часто хворі приходять не з рецептами, а з медичною карткою:

«Від лікаря в основному приходять не з рецептами, а з самими книжками. Або це просто зошит, або на руки картки видають, що в принципі неправильно. Лікарі просто не виписують, на жаль».

Чи призведе наказ №360 до зменшення кількості самолікувань, Терещенко відповісти не може. Каже, для того необхідно подивитись, як він буде виконуватись: «Якщо лікарі будуть ставитись до цього добросовісно, то це буде краще», -- вважає вона.

Насправді не всі ліки відпускатимуть лише за рецептами, заспокоюють у Міністерстві охорони здоров’я. 39% з них можна буде купити у вільному продажу. Список цих ліків буде оприлюднений у вересні. Щоправда, аптекарі кажуть, що до нього входитимуть ліки симптоматичного призначення, які пацієнт має вжити у разі гострої необхідності. Отже анальгін, українці все ще зможуть закуповувати в аптеках, не відстоюючи черги до лікарських кабінетів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG