Спеціальні потреби

Експерти остерігають перед енергетичною кризою в Українi


Українська теплоелектроенергетика на порозі колапсу – попереджають експерти. Термін експлуатації застарілих генеруючих потужностей добігає кінця. Але про його заміну ніхто не дбає. Оглядачі попереджають, якщо уряд не вживатиме ніяких кроків, Україна незабаром може опинитися в залежності від поставок імпортної електроенергії.

Майже половина української електроенергії виробляється на теплових електростанціях. Решта – на атомних та ГЕС. На відміну від газу та нафти в Україні електроенергії генерується більше за внутрішніх потреб. Надлишок продають за кордон. З початку року її виробництво зросло майже на 4%. Але незабаром країна може стикнутися з дефіцитом електроенергії, вважає директор державного підприємства «Електроважмаш» Олег Калашніков. За його словами, 95 відсотків генераторів теплових станцій вже вичерпали свій ресурс:

[переклад з росiйської] «Деякі генератори у нас по 60 років пропрацювали. Є по 50 і 40 років без реконструкції і ремонту. Я бачив на власні очі, яка сьогодні ситуація в Грузії. Там на станціях працюють один або два генератори – все інше вже вийшло із ладу. Тому країна повністю енергозалежна від Росії».

З такою оцінкою погоджуєтья президент Харківського регіонального центру інвестицій Ігор Тулузов. Він вважає, якщо уряд не займеться впритул реконструкцією теплових станцій, країна може згадати про веєрні відключення кінця дев`яностих:

[переклад з росiйської] «В якийсь момент електростанції перестануть генерувати необхідну кількість електроенергії. І з країни експортера ми перетворимося в енергозалежну державу, як скажімо Вірменія».

В Україні є власні потужності для виробництва промислових електрогенераторів. Однак вони розпорошені між декількома державними підприємствами. А ті ніяк не можуть між собою домовитися про спільну політику і ціноутворення. Як наслідок – опинилися на межі банкрутства. В цьому можуть бути зацікавлені західні виробники, каже директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв. Вони давно поклали око на перспективний український ринок. Провину за ситуацію, що склалася Єрмолаєв покладає на непрофесійні, на його думку, дії енергетичного блоку уряду:

[переклад з росiйської] «Той факт, що уряд не має потужного менеджерського складу викликає тривогу. Оскільки вперше за останні десять років Україна може реально опинитися перед загрозою енергетичної катастрофи».

Втім самі урядовці не погоджуються із такими песимістичними прогнозами. Міністр енергетики Іван Плачков говорить про заплановане найближчими роками збільшення виробиництва електроенергії в півтора-два рази. Про покриття внутрішніх потреб в енергоносіях говорить і керівник компанії «Нафтогаз України» Олексій Івченко. Щоправда ціни на ресурси будуть зростати.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG