Спеціальні потреби

Аналітики про перспективи Донбасу і опозиції


Донбас – оплот опозиції. Як свідчать соціологічні опитування, найменшою підтримкою чинна українська влада користується у південно-східних регіонах України, передовсім на Донбасі. У зв’язку з цим Центр досліджень політичних цінностей запитав у експертів – які перспективи Донбасу за нинішньої влади?

Як наголошує більшість аналітиків, поразка на виборах Віктора Януковича означала поразку “донецького” проекту України. А відтак “донецькі” еволюціонуватимуть у малочисельну групу політичних маргіналів – як сказав один з учасників “круглого столу”, Донецьк повернеться у свої власні межі, шагренева шкіра його політичного впливу стиснеться назад до меж регіону.

Втім, самі представники опозиції з такою оцінкою не згодні.

“Занадто рано ми списуємо Донбас як достатньо впливового політичного гравця…”,

каже один з лідерів Партії регіонів Валерій Коновалюк. Він твердить, що в Україні економічний спад, прихований дефіцит бюджету сягає 14 мільярдів гривень, і прогнозує на осінь кризу, яка змінить симпатії виборців на користь опозиції. Коновалюк пророкує:

“Кардинальна зміна ситуації прийде восени зі сходу.”

Щоб зберегти політичний вплив, Партія регіонів повинна перетворитися з донецької на загальноукраїнську, як зазначає інший опозиціонер, голова новоствореної Партії державного нейтралітету України Володимир Зубанов:

“Партія регіонів надалі буде залишатися регіональною партією, яка має серйозний вплив тільки на Донеччині і частково на Луганщині. І якщо регіони не побудують партію загальнонаціональну, вони не вірішать проблем Донеччини ніколи.”

Навдачі донецької еліти, яка не змогла свою економічну могутність трансформувати на політичний вплив, пов'язані з відсутністю сильного лідера, як вважає політолог Володимир Полохало:

“Донецький регіон був економічним локомотивом, буде економічним локомотивом, але він не зміг стати політичним локомотивом, політичним потягом, можливо, тому, що не віднайшов ефективного, сучасного машиніста...”

А інший експерт, Михайло Погребинський, каже, що не бачить у донецької еліти перспектив в українській політиці – мовляв, бракує “донецьким” опозиційного запалу. От і Борис Колесников, звільнений у вівторок з СІЗО, прилетівши на Донбас, замість зорганізувати мітинг ліг в реанімацію:

“Слабка виявилась еліта, вона більше дбає про свою безпеку, ніж про політичне представництво.”

Самі ж представники цієї еліти на звільненого Колесникова дивляться як на прапор опозиції. Валерій Коновалюк заявив журналістам по закінченні “круглого столу”:

“Звільнення Бориса Колесникова – це знакова подія. Я впевнений, що мільйони людей, які вірили в його невинність, переконалися в цьому остаточно.”

У тому, що Колесников стане новим лідером “донецьких” тільки через те, що сидів у СІЗО, аналітики висловлюють сумнів. Володимир Полохало:

“Він ніколи не може стати конкурентом Януковича. Скоріше Валерій Коновалюк має шанси стати, ніж пан Колесников.”

Політолог не вважає те, що Колесникова відпустили з тюрми під підписку про невиїзд, перемогою “донецьких” і поразкою влади:

“Це не поразка, а незначний тактичний програш. Поразка це коли виграє опозиція. Навряд чи опозиція виграє від цього, крім легкого піару. Адже Колесников ще не виправданий судом. Поразка буде, коли суд визнає Колесникова невинним.”

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG