Спеціальні потреби

Експерти про свободу слова в Україні

Ситуація із свободою преси в Україні викликає тривогу, кажуть експерти Інституту масової інформації. Ситуація із публікаціями про сина президента Ющенка показала, що влада має хибне уявлення про функції які мають виконувати мас-медіа в демократичному суспільстві, говорить керівник ІМІ Сергій Таран:

“Влада досі не розуміє, що коли журналісти пишуть про державних чиновників, вони не виконують чиїсь замовлення, вони просто виконують свій професійний обовязок.”

Це вже не перший подібний випадок, каже експерт. У такому ж дусі на критику в ЗМІ реагували міністр юстиції Роман Зварич та міністр культури Оксана Білозір, які вбачали у публікаціях про себе чиєсь політичне замовлення. На думку оглядачів, про проблеми із свободою преси свідчать й інші ознаки.

Автор багатьох журналістських розслідувань Олег Єльцов каже, що виконавча влада значно менше ніж раніше втручається у діяльність мас-медіа. Однак, на його думку, функцію тиску на пресу перебирає на себе інша гілка влади:

“Навряд чи найближчим часом когось (за критику) будуть вивозити в ліс, відрізати голову чи стріляти. Але є інший важель впливу – абсолютно ефективний, це – судова гілка влади. Саме кілери свободи слова сидять в судівських мантіях і роблять свою справу.”

Суд визнав Єльцова винним у передруку статті про корупцію із іншого видання і вимагає від журналіста сплатити позивачу майже 15 тисяч доларів. Експерти ІМІ наводять декілька кричущих прикладів занадто суворих, на їхню думку, судових вироків у справах проти журналістів. У Рівному до трьох років позбавлення волі засуджено редактора газети “Сім днів” Василя Геруса за публікацію неправдивих даних. Позивачем у цьому випадку виступав нинішній президент Віктор Ющенко.

Натомість резонансні злочини проти журналістів розслідуються повільно. А справу вбивства Георгія Гонгадзе влада взагалі намагається поховати, вважає журналіст Володимир Бойко. За його даними, саме працівники Генпрокуратури, передчасно оприлюднивши інформацію про знаходження в Ізраілі генерала Пукача, підозрюваного у вбивстві, дали можливість йому втекти:

“Інформацію зливали через газету “Сегодня”. Було записано розмову заступника генпрокурора Шокіна із журналістом Корчинським. І можливо, проти Шокіна буде порушена кримінальна справа. А можливо й не буде. Оскільки це питання вирішується не в Генпрокуратурі, а в кабінеті президента, який не має ніякого відношення до кримінального провадження.”

Експерти та журналісти закликають владу звернути увагу на ці тривожні тенденції. Інакше, кажуть вони, Україну очікує поступове сповзання до старих часів тотального контролю за пресою.

XS
SM
MD
LG