Спеціальні потреби

Закон про Кабмін та ефективність роботи парламенту


На розгляд Верховної Ради надійшов Закон про Кабінет Міністрів України. Його автор, один з лідерів СДПУ(О) Леонід Кравчук, пропонує формувати уряд не на строк повноважень президента, а на термін повноважень парламенту. Між тим саму діяльність нинішнього парламенту експерти вважають не надто ефективною.

Закон про Кабінет Міністрів невигідний жодному президенту, оскільки він відразу ставить його у визначені рамки, вважає Кравчук. Він, зокрема, пропонує зробити уряд не тільки виконавчим, а й державним органом влади. Згідно із законопроектом, Кабмін утворюється не на строк повноважень президента, а на термін повноважень Верховної Ради. До складу Кабміну мають право входити громадяни, які мають вищу освіту та не мають судимості. Щоб згодом не виникало розмов, що хтось чогось не знав, каже автор закону.

Поки що важко сказати, як швидко буде розглянуто цей законопроект.

Тим часом експерти вважають, що робота парламенту сьогодні не вирізняється особливою ефективністю, оскільки надто розмита сама структура Верховної Ради. У теперішньому складі парламенту нема й чіткої більшості. Сам Кравчук прогнозує, що стабільна більшість з’явиться лише наступного року:

«Щодо більшості, вона і зараз є. Але поки що гнучка. Хитається разом з Адміністрацією. Доки не буде прийнятий закон про опозицію, про більшість, тобто до введення в дію з 1 січня 2006 року нової Конституції, доти сталої, визначеної законом, офіційної більшості не буде, бо терміну «більшість» там немає».

Експерт програми сприяння парламенту Віктор Шишкін погоджується, що ефективна більшість може з’явитись лише після наступних парламентських виборів. Те саме стосується й опозиції, яка сьогодні виявляє свою нездатність бути альтернативою новій владі, каже вiн:

«Опозиція сьогодні виявилась до сучасної влади, фактично, відсутньою. Будемо казати є острівки опозиції. Ну, наприклад соціал-демократи. Вони втратили владу, вони стоять. Будемо вважати, що комуністи знову перебувають в опозиції до влади. Але це така різношерста опозиція. Такої явно вираженої, сконцентрованої опозиції, ми не вбачаємо. Але ми вбачаємо те, що свого часу більшовики називали – повзуча контрреволюція. Тобто іде саботування, ігнорування заходів, які намагається втілити у життя новий уряд, через блокування пропозицій уряду».

На думку Шишкіна, полярність парламенту, про яку раніше говорили швидше у негативному плані, сьогодні є дуже важливою. Яскраво виражена більшість і опозиція у новому складі Верховної Ради зробить роботу влади більш ефективною, вважає вiн.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG