Спеціальні потреби

Влада + бiзнес =  корупцiя?


Найбільший корупційний ризик для України полягає в поєднанні влади і бізнесу. Про це заявив на прес-конференції в Києві віце-президент Європейської комісії Сіїм Каллас, що перебував в Україні з дводенним візитом.

У Єврокомісії пан Каллас відповідає за адмінреформу, аудит і боротьбу з шахрайством, а до Києва прибув обговорити заходи протидії корупції. У рейтингах корумпованості Україна традиційно посідає найгірші позиції. Чи змінилося щось з приходом нової влади – наразі, каже єврокомісар, оцінювати рано. Проте очевидним, за його словами, є бажання України побороти корупцію, а відтак Європейська комісія прийняла рішення надати їй у цьому допомогу. Українським органам влади буде виділено грант у 20 мільйонів євро у рамках програми ТАСІS; гроші підуть на адміністративну реформу та запровадження систем протидії корупції.

Говорячи про найбільші корупційні ризики для України, віце-президент Єврокомісії назвав поєднання бізнесу і державної служби. За його словами, на сто відсотків уникнути такого поєднання неможливо. Однак щоб виключити корупційні дії, необхідно дотримуватися чітких правил та прозорості. В країнах Євросоюзу діють правила, за якими людина, що прийшла з бізнесу працювати в органи державної влади, мусить публічно заявити про свої бізнесові інтереси.

[переклад з англiйської ]“Ви повинні знати, в чому полягають їхні інтереси, вони мають бути всім відомі”, -- каже пан Каллас. За його словами, в багатьох європейських країнах економічні інтереси урядовців двічі на рік переглядає спеціальна комісія, яка вивчає, які є у держслужбовців акції, яка власність і нерухомість. Досліджують також власність членів їхніх родин. Усе це для того, -- каже віце-президент Єврокомісії, -- щоб виключити ситуацію, за якої урядовці при прийнятті державних рішень керуються власними бізнес-інтересами:

“Не можна служити двом богам водночас, особливо якщо ви працюєте у виконавчій чи законодавчій владі. Тоді конфлікт інтересів може становити справжню проблему”, -- сказав єврокомісар.

У Києві Сіїм Каллас зустрічався з президентом Вiктором Ющенком та багатьма високопосадовцями, серед них з секретарем Ради з нацбезпеки і оборони Петром Порошенком та міністром юстиції Романом Зваричем. На запитання журналіста, чи обговорювалась проблема поєднання особистого бізнесу і політики під час зустрічей з двома останніми, віце-президент Єврокомісії відповів негативно.

Каллас повідомив також, що невдовзі Україну відвідають представники OLAF -- Європейського бюро з боротьби з шахрайством, які обговорять співпрацю Євросоюзу і України у протидії корупції.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG