Спеціальні потреби

Контроверза навколо львiвського замку


У Львові триває дискусія навколо доцільності відновлення старовинного замку. Міська влада оголосила про цей намір і починає збирати гроші на цей масштабний проект. Противники ідеї наполягають на її абсурдності та планують вдатися до акцій протесту.

Щороку Львів відвідують десятки тисяч туристів. В місті знаходяться три чверті історичних будівель середньовіччя України.

Поряд з унікальними церквами і палацами – різних культур і часів невдовзі може з`явитися ще одна. В коридорах місцевої влади народилася ідея відбудувати старовинний замок -- iсторичну споруду, яка колись стояла на найвищій у місті горі. Говорить секретар львівської міської ради Зеновій Сірик:

«Насправді цю ідею виношували і в радянські часи, і майже всі мери, які були за часів незалежної української держави. Однак, як завжди, на заваді ставали кошти».

До ювілею місту з державного бюджету виділять 50 мільйонів гривень. Частину цих грошей можна витратити на відбудову замку, вважають чиновники. Однак ідея місцевої влади сподобалася далеко не всім львів`янам. Як говорить один мешканець мiста, «шкода грошей. Ліпше дати пенсіонерам або бідним людям, нехай борги посплачують, які мають багато».

Інші львів`яни переконані - бюджетні гроші краще витратити на реставрацію існуючих пам`яток або ремонт доріг. Багато з них знаходяться в аварійному стані десятки років. З фінансуванням реставраційних робiт – сутужно. За деякими оцінками, на це треба понад 5 мільярдів гривень.

Реставратор Андрій Салюк – один із тих, кому не подобається ідея міського голови відбудувати замок. Він зауважує – достовірних даних про те, як він виглядав у давнину, не збереглося. Є тільки декілька ескізів. А тому відновлена будівля не матиме ніякої історичної цінності. Салюк каже, що конвенції та хартії міжнародної організації ЮНЕСКО заперечують такі відтворення.

Обговорити ідею вирішили за круглим столом, куди покликали експертів. І хоча аргументи “проти” будівництва переважали, до зауважень краєзнавців не прислухалися. Критики ідеї готуються до акцій протесту. Знову Андрiй Салюк:

«Ми хочемо доказати, що громада має право голосу. І будь-хто, включно із міським головою, не має права без обговорення з громадою міста, без вислуховування потреб громадян Львова, приймати такі рішення. Навіть такі, як на його думку, історичні рішення про відбудову замків, чи інших споруд на території історичної забудови».

Міський голова Любомир Буняк не згоден із критикою опонентів. Пункт про відбудову замку – був частиною його передвиборчої програми. Люди обрали його – а значить підтримали цю ідею. Тим більше, що відновлення історичних пам`яток - не український винахід, каже він:

Королівський замок у Варшаві – він був знищений до нуля, до фундаменту. Сьогодні він повністю відбудований. Та й уся Варшава – відбудована із попелу. Росіяни – [відбудували] цей же самий собор Христа Спасителя. Там був плавальний басейн. Вони його відбудували».

Не біда, що відновлений Високий замок не буде точно такий, як колись, каже мер. Будувати – завжди почесно. А тому обіцяє, що робота на Замковій горі почнеться невдовзі. Імена всіх жертводавців напишуть на почесному місці. Тих же, хто протестує, мер обіцяє також увіковічнити на чорній плиті біля відновленого замку.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG