Спеціальні потреби

Конгресмени пiшли на конфронтацію з Бушем


Палата представників кинула виклик президенту Бушу, схваливши законопроект про поширення федеральних субсидій на дослідження ембріональних стовбурових клітин.

Ця подія, напевно, увійде до анналів американської політичної історії нарівні із так званим Патріотичним актом, прийнятим після тератак на США одинадцятого вересня 2001 року, та дебатами у справі абортів.

Палата представників, голосуванням 238 проти 194 вирішила, що федеральні фонди можуть поширюватися на вивчення додаткових ліній стовбурових клітин -- всього через кілька днів після того, як світом облетіла сенсаційна новина, що у Південній Кореї створили лінію ембріональних клітин, пристосованих до імунної системи хворого. Це означає, що тканини, вирощені з них, не будуть відторгатися імунною системою пацієнта. Це прочиняє двері до лікування хвороб на кштлт Паркінсона, Альцгаймера, раку, діабету, паралічів, тощо. Опоненти заходу вишикувалися вздовж морального аргумету, твердячи, що мільйони доларiв платників податків підуть на підтримку досліджень, які вбивають життя. До того ж, кажуть вони, обіцянки чудес від ембріональних клітин перебільшені.

Одне iз положень схваленого Палату представникiв дозволяло б вченим мати доступ до більшої кількості ліній стовбурових клітин, використовуючи людські ембріони з клінік штучного запліднення за наявності дозволу від донорів.

Конгресмен-республіканець з Делаверу Майкл Кесл підтримав законопроект, який, в разі схвалення цiлим Конгресом, міг би зняти заборону Буша на нові федерально-субсидовані дослідження, які вимагають руйнування людських зародків:

«Наразі не час , щоби дозволяти поганій науці, або ідеології, ставати на заваді тому, що є в інтересах блага американців і всього світу. Лише у США є сто десять мільйонів громадян, які потенційно можуть скористати з досліджень у галузі стовбурових клітин, -- сказав Майкл Кесл.

І Кесл не єдиний -- його в цьому підтримують багато поміркованих республіканців, віддзеркалюючи розкол у республіканській більшості з поглядами президента Буша.

Серед опонентiв -- конгресмен з Індіани Майк Пeнс:

«Я уважаю аморальним знищувати людські зародки для цілей дослідження, але також вдвічі аморальним витрачати на це гроші мільйонів платників податків США, які виступають за збереження життя».

Президент Буш наказав у 2001 році, що федеральна підтримка таких досліджень має бути обмежена існуючими 78-ма лініями стовбурових клітин. Промовляючи за кілька годин до голосування у Палаті представників, Буш попередив законодавців, що вони перетнуть моральний вододіл, якщо схвалять цей законопроект:

«Сьогодні Палата представників розглядає закон, який порушує чіткі стандарти, які я встановив кілька років тому. Цей закон переступає через критично важливий моральний бар’єр, створюючи нові ініціативи, скеровані на триваючу руйнацію виникаючого людського життя. Перехід цього бар’єру був би великою помилкою», -- сказав Буш.

Президент при цьому погрозив накласти вето на будь-який закон, що кидає виклик законодавству 2001 року. Для подолання вето законопроекту Майкла Касла Палатi представникiв треба буде зібрати щонайменше 290 голосiв. Але якою б не була доля цього, і спорідненого з ним сенатського закону, ясно одне: питання про федеральну підтримку дослідження стовбурових ембріональних клітин обіцяє Америці роки запеклих суспільно-політичних дебатів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG