Спеціальні потреби

Бензинова криза в Українi вирiшена?


Суперечки навколо регулювання цін на нафтопродукти в Україні завершились. Міністерство економіки відмінило дію свого наказу про встановлення граничних оптово-відпускних цін на бензин і дизельне паливо.

Встановлення граничних цін на бензин раніше планувалось до 1 червня. Проте, після низки наказів президента, Міністерство економіки було змушене достроково припинити дію своїх розпоряджень. Згідно з ними, ціна на дизпаливо мала бути – 2 гривні 99 копійок, а на бензин А-95 – 3 гривні 20 копійок. Майже відразу після введення цінових обмежень бензин на багатьох заправках – зник. Нагадаємо, під час бензинової кризи Ющенко визнав дії уряду такими, що не відповідають принципам ринкової економіки. Протягом кількох тижнів ця тема посідала перші місця у рейтингу українських новин.

В той час, як прем’єр-міністр Юлія Тимошенко вживала жорсткі адміністративні заходи і заявляла про змову російських нафтотрейдерів, експерти обговорювали причини виникнення енергетичних криз в Україні та їх систематичний характер. Після зустрічі Віктора Ющенка з представниками російських нафтових компаній, що працюють в Україні, бензин на заправках з’явився, але говорити про подолання нафтової кризи аналітики не поспішають. Крім того, вони прогнозують, що на початку червня ціни на бензин знову підвищаться.

Наказ президента про врегулювання ситуації на нафтовому ринку прихильники Тимошенко вважають великою поступкою російським нафтотрейдерам і не виключають, що його поява є впливом російського лобі в оточенні президента. Сама Юлія Володимирівна вважає дії свого уряду доцільними, і заявляє, що якби цінові обмеження не були введені, то сьогодні ціна на бензин становила б 5 гривень.

Крім того не виключено, що спроба України позбутись енергетичної залежності від Росії матиме свої наслідки. Вже цими днями в Україну має надійти бензин з різних країн Європи. Таким чином новий уряд намагається розбити російську монополію на нафтовому ринку.

Ще одним етапом у руйнації монополії, за словами прем’єра, має стати серйозне технічне перетворення українських газо- та нафтопроводів, будівництво нових нафтопереробних заводів та створення вертикально інтегрованої компанії, що сприятиме стабілізації ринку нафтопродуктів.

До того ж уряд планує зобов’язати всі нафтопереробні заводи України створити 60-денні запаси нафтопродуктів. Цей резерв у майбутньому допоможе уникнути кризових ситуацій на ринку нафтопродуктів.

Не зважаючи на щорічні нафтові кризи, до таких комплексних заходів з вирішення проблеми українська влада вдається вперше, хоча експерти вже давно пропонували подібний план дій. На їх думку, Україні завжди бракувало власної енергетичної стратегії. А регулювання цін адміністративним шляхом ніколи не приносило бажаних результатів, вважають вони. Найкращий вихід, додають експерти, створення на енергоринку конкурентного середовища.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG