Спеціальні потреби

Актуально

Погляди полiтолога на ситуацiю в Узбекистанi

За даними опозиційної в Узбекистані Партії вільних селян, під час заворушень минулого тижня в Андижані та Пахтаабадi урядові сили вбили 745 цивільних. Уряд у Ташкенті наполягає, що загинуло 169 осіб, і що серед них було 32 військових. Хоч незалежних підтверджень цих даних немає, Сполучені Штати уже тривалий час стурбовані ситуацiєю в Узбекистані - країні, яка з одного боку співпрацює з Вашингтоном у боротьбі з тероризмом, однак де, з другого боку, фіксуються порушення прав людини, на які Америка заплющувати очі не може. Обговорити цю дилему ми запросили до нашої студії професора Університету імені Джорджа Вашингтона, політолога Тараса Кузьо.

Розшифровка розмови Зореслава Байдюка з професором Тарасом Кузьо (текст містить незначнi уточнення до мови оригiналу):

ЗБ: Чи готові, на вашу думку, американці пожертвувати своїми інтересами у боротьбі з тероризмом у цій ситуації?

ТК: Тут тяжко сказати, бо США завжди мали подвійну позицію щодо Узбекистану. З одного боку, так звану реалістичну позиція завжди віддзеркалювало міністерство оборони, яке очолює пан Рамсфельд, який завжди був готовий ігнорувати в Узбекистанi такi проблеми як питання людських прав. А з другого боку держдепартамент завжди критикував різні події, як наприклад внутрішні репресії в Узбекистані. Тяжко сказати, яка сторона буде мати більше впливiв щодо подій в Узбекистані.

ЗБ: Держдепартамент США заявив, що засуджує як застосування силу проти демонстрантів так і силові дії з їх боку? Чи свідчить це про те, що у даній ситуації Америка займає нейтральну позицією і обмежиться загальними висловлюваннями?

ТК: Я думаю, що вони будуть більше нейтральними ніж вони були, наприклад, у випадках Сербії, Грузії, Україні та Киргизстані, бо там якраз президент Буш та американський уряд підтримували так звані демократичні революції. А в Узбекистані ситуація набагато складніша, бо тут є набагато більше кровопролиття. Тому тут США будуть більш обережними перед тим як займати чи то про-урядову чи про-опозиційну поизцiю.

ЗБ: Пару місяців тому ви у цій студії прогнозували, що наступні революції можуть виникнути в країнах, де відбуватимуться вибори. Тоді ви говорили, що каталізатором будь-якої революції мають бути масові незадоволення громадян. Що, на вашу думку, відбувається в Узбекистані? Чи це просто окремий випадок громадянської непокори, базований на релігії чи зародок чогось більшого?

ТК: Релігія там є замішана. Але я не думаю, що це суто релігійна проблема. Це якраз є повстання людей, які живуть у дуже авторитарній країні. До речі, правозахисна організація Дім свободи з осідком у Нью-Йорку називає Узбекистан однією з найбiльших порушникiв у світі, коли йдеться про масовi репресії політичної опозиції. Мені здається, що Узбекистан трохи відрізняється від чотирьох інших країн [Сербiя, Грузія, Україна, Киргизстан], де вiдбулися революції. Ті чотири країни були напів-авторитарними. Узбекистан – інший. Реакція влади на мирне повстання до якоїсь міри інакша ніж як було, наприклад, в Киргизстані, чи в Україні, чи Грузії чи Сербії. Тут є різниці в режимах, в тому як даний режим ставиться до опозиції.

ЗБ: На вашу думку, чи приречене повстання чи демонстрація в Узбекистані чи, можливо, вони мають шанс на успіх?

ТК: Там є шанс на успіх, якщо на сторону опозиції перейде багато людей від влади і, особливо людей із силових структур. Але події в Узбекистані погано і негативно впливають на ситуацію в інших країнах СНД, наприклад в Росії чи Білорусі, які також є практично повнiстю авторитарними режимами. Мені здається, що там -- за рік у Білорусі будуть вибори, за три роки вибори будуть в Росії -- я песимістично ставлюся до того, до яких дій там силовики вдаватимуться проти опозицiї.

ЗБ: Чи можна на вашу думку назвати події в Узбекистані відголоском революцій в Грузії, Україні, Киргизстані?

ТК: Я думаю, що це є тільки відлунням революції, яка відбулася в Киргизії, бо там живе дуже багато узбеків і якраз більший вплив походив з Киргизстану, а не з Грузії чи України.

Всі новини дня

Чи надовго бензинова криза в Росії?

Архівне фото: російський завод з виробництва дизелю в Іркутську, 2019 рік

Цього місяця Росія зіткнулась зі значним ростом цін на бензин та дизель всередині країни, а також із дефіцитом.

В російській опозиції це пов’язують з тим, що уряд в Москві скоротив субсидії, які компанії отримували, якщо продавали дизель на внутрішньому ринку.

Через величезні потреби російського війська ці субсидії значно зросли, каже колишній російський міністр фінансів Сергій Алєксашенко в інтерв'ю Радіо Свобода.

В Міністерстві оборони Великої Британії не побачили в подіях на російському ринку прямого зв'язку з війною Росії проти України і вказали на зростання попиту з боку російських аграріїв на час збору врожаю. А от Воррен Петтерсон аналітик ING говорить про зменшення пропозиції дизелю в Росії, через плановий ремонт одного з нафтопереробних заводів.

Щоб стримати ціни Кремль практично повністю обмежив експорт дизелю та пального з 21 вересня, але вже через два дні пом'якшив заборону.

Вплив на світові ринки

Бензинова криза в Росії викликала нестабільність на світовому ринку дизелю, адже Росія є другим в світі експортером дизелю після США. Оглядачі на Заході заговорили про те, що Росія знову хоче використати енергію як зброю перед зимою.

Росія хоче як дестабілізувати світові ринки, так і вирішити проблеми з пальним всередині країни, вважає головний дослідник з енергобезпеки Центру стратегічних студій у США Бен Кагілл.

​Ціни на дизель досить високі для населення, в час коли економіка сповільнюється, а рубль слабкий
Бен Кагілл CSIS

"Це і те, і інше, - каже Кагілл в коментарі Голосу Америки. - Гадаю їх непокоїть, що всередині країни ростуть ціни на дизель. В Росії збирають врожай. Ціни на дизель досить високі для населення, в час коли економіка сповільнюється, а рубль слабкий".

Кагілл додає, що геополітичні мотиви відіграють свою роль також. "Пам’ятаймо, Росія у минулі місяці скоротила експорт нафти на 300 000 барелів на день. Зараз вона хоче ці обмеження подовжити до кінця року разом з Саудівською Аравією та іншими країнами ОПЕК плюс".

"Світові ціни на паливо вже зростають і це непокоїть. Ці кроки з експорту дизелю та бензину лише погіршують ситуацію. А чи вигідно Росії, щоб ціни на Заході зростали? Відповідь – так", - додає експерт.

Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Адбулазіз. Саудівська Аравія, Росія та інші країни ОПЕК+ домовились знизити поставки нафти на світові ринки, що спонукало нафтові ціни до зростання
Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Адбулазіз. Саудівська Аравія, Росія та інші країни ОПЕК+ домовились знизити поставки нафти на світові ринки, що спонукало нафтові ціни до зростання

Крок найбільше вплине на країни, які тепер залежать від російського пального, зазначають в міноборони Великої Британії. США, ЄС, Канада, Велика Британія не купують російські нафтопродукти та нафту доставлену морем, через санкції запроваджені проти Росії після її вторгнення до України. Однак, ринки взаємопов'язані, тому зростання цін може заторкнути і ті країни, які прямо не залежать від російської нафти та нафтопродуктів.

Справді, зростання світових цін на нафту в останні місяці змусило оглядачів говорити про те, що вплив Росії на нафтові ринки зберігається. А те, що розрив між ціною на нафту "брент" та російською "юралз" скорочується багато хто сприймає, як ознаку того, що західні нафтові санкції не працюють.

Чи працюють нафтові санкції проти Росії?

Все ж через Західні санкції Росія не може отримувати оплати в доларах та інших світових валютах, що значно ускладнило нафтоторгівлю для Росії.

Замість нафтодоларів, за оцінками аналітиків Kpler, які надає Bloomberg, майже мільярд доларів щомісяця Росія отримає в індійських рупіях. Рупії не є твердою валюту і придбати за неї можна небагато. Це визнав і російський міністр закордонних справ Лавров, який під час саміту "Групи 20" у вересні вказав: "Накопичилось багато мільярдів рупій, які поки не знаходять для себе застосування".

Фото для ілюстрації: заправник в Індії
Фото для ілюстрації: заправник в Індії

Міністр нафтопродуктів та газу Індії сказав в інтерв'ю CNBC в серпні, що Індія отримує значну знижку на російську нафту. "При дисконті в 30% росіяни перев'язують [нафту святковою] стрічкою і пересилають її нам безкоштовно".

З іншого боку, оглядачі вказують, – знижка з якою Росія продає свою нафту зменшується, а росіяни навчились використовувати тіньовий флот, щоб обходити цінове обмеження "Групи семи", яка заборонила страховим компаніям та перевізникам своїх країн обслуговувати експорт російської нафти, якщо нею торгують за ціною вище обмеження, встановленого на рівні 60 доларів за барель.

"Цінова стеля експорту нафти та нафтопродуктів не така міцна, - каже Кагілл. - Повсякчас російську нафту експортують вище обмеження. Це їм очевидно вдалося, і Росія перевозить нафту по світові завдяки так званому тіньовому флоту танкерів, знаходить альтернативу послугам компаній "Групи Семи".

"Забезпечення виконання санкційного режиму G7 не таке й сильне, і в результаті Росія продовжує експортувати багато нафти та нафтопродуктів", - додає він.

Щоб підвищити ефективність "цінової стелі" головний економіст Міжнародного інституту фінансів, що у Вашингтоні, Робін Брукс пропонує боротись з тими, хто допомагає Росії, зокрема в ЄС.

"Нічого не було зроблено, щоб не дозволити грецьким олігархам продавати свої нафтотанкери Путіну, і це стає великою ганьбою для G7 та ЄС. Завдяки цьому Путін тепер контролює 60% експорту нафти морем, що дуже шкодить ціновому обмеженню G7", - твітує аналітик.

Чи почне Росія переводити економіку на воєнні рейки?

Загалом аналітики погоджуються, що цієї зими Росія не може собі дозволити морозити Європу. Кагілл прогнозує – російська заборона протримається лише десь місяць, зокрема тому, що повернуться до роботи нафтопереробні заводи. Якщо їхню продукцію "не можна буде експортувати, якщо буде заборона, то Росія заповнить сховища, і треба буде або закривати заводи, або відкривати експорт"

Також Кагілл передбачає, що російські компанії тиснутимуть на Путіна, щоб той дозволив експорт.

"Завжди є тертя між внутрішнім продажем та експортом, бо експорт приносить тверду валюту – долари чи іншу валюту - і це значно цінніше для багатьох компаній, ніж рубль, бо курс рубля падає через всі ці події в останні 18 місяців. Тому з точки зору компаній, дуже потрібно втримати експорт. І думаю про це російський уряд говоритиме з компаніями. Але якщо така політика триватиме, це створює напругу та складнощі, і якщо забрати у компаній експорт, це боляче вдарить по них і може викликати реакцію.

Ця криза для Кремля може означати початок переходу російської економіки на воєнні рейки.

На заміну субсидіям прийде ручний розподіл каже колишній російський міністр фінансів Сергій Алєксашенко. Він припускає, що Кремль видаватиме квоти на експорт і слідкуватиме, щоб пальне йшло насамперед для війська та аграріїв.

Костін розповів, що заважає повернути незаконно вивезених до РФ українських дітей

Світлана Рябцева обіймає своїх дітей Ангеліну та Олександра, яких торік у вересні незаконно вивезли до Росії з окупованого тоді Куп'янська, а на початку вересня цього року дітей вдалось повернути до України, Волинь. 3 вересня 2023. REUTERS/Andriy Perun

Україні бракує міжнародних механізмів, що допомагав би повертати українських дітей, яких незаконно вивезли до Росії. Про це в інтерв'ю Голосу Америки розповів генеральний прокурор України Андрій Костін.

"У нас є певний набір міжнародного законодавства для захисту українських дітей, але зараз цього недостатньо, щоб повернути їх додому", - відзначив він. Він пояснив, що притягнути до відповідальності винних за депортацію українських дітей – "не означає автоматично, що наших дітей повернуть додому", адже не існує механізму, який автоматично повертав би дітей в Україну з Росії.

Костін підкреслив, що ООН та інші міжнародні партнери повинні відігравати активнішу роль у поверненні незаконно депортованих Росією дітей з України: "Якщо Організація Об’єднаних Націй була такою активною у тому, щоб нагодувати дітей в інших країнах українським зерном, ООН могла б відіграти провідну роль у поверненні українських дітей додому з Росії, використовуючи всі елементи комунікації та тиску на російську владу, щоб повернути наших дітей додому. І це важливо не лише для українських дітей, це важливо для багатьох інших дітей у багатьох інших країнах світу, де їхні права порушуються у багатьох інших війнах та конфліктах".

На запитання про те, як саме зараз планує діяти українська влада, щоб розв'язати це питання, генпрокурор відповів: "Звичайно, ми також будемо розширювати режим санкцій на тих, хто причетний у Росії до цієї незаконної діяльності. Ми також використовуємо інші шляхи, про які я не буду говорити публічно, щоб повернути наших дітей додому в Україну".

За офіційними даними української влади, Росія незаконно депортувала майже 20 тисяч неповнолітніх українців. При цьому за деякими джерелами, цей показник може сягати 744 тисяч.

Як повідомляв Голос Америки, Міжнародний кримінальний суд у березні видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна, звинувативши його у незаконній депортації дітей з України, що є воєнним злочином.

Нагадаємо, шестеро українських дітей, серед яких діти-сироти, котрим вдалося повернутися із територій, окупованих Росією, розповіли свої історії в Гаазі, де нідерландська неурядова організація Orphans Feeding Foundation за підтримки президента України Володимира Зеленського розпочала кампанію "Поверніть дітей в Україну". А прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан днями заявив, що хоче почути історії українських дітей під час засідань щодо притягнення до відповідальності винних у цих злочинах.

Днями Палата громад канадського парламенту одностайно ухвалила резолюцію про засудження депортації українських дітей до Росії й визнала це геноцидом і воєнним злочином.

Боротьба серед республіканців за номінацію на посаду президента. Дебати 27-го вересня 2023 року: що варто знати

Претенденти на номінацію від Республіканської партії на пост президента перед дебатами, організованими телеканалом FOX News, 23 серпня 2023 року в Мілуокі. (Фото: AP Photo/Morry Gash, файл)

Другі дебати серед претендентів на номінацію від Республіканської партії на пост президента США відбудуться 27 вересня 2023 року у Каліфорнії.

Декілька питань, які варто знати...

Чому претенденти беруть участь в дебатах , хоча Трамп лідирує в перегонах за республіканську номінацію?
 • Якісна участь у дебатах і відповідна підтримка виборців можуть покращити шанси претендента у подальшій політичній кар’єрі. Включно з потенційною можливістю отримати посаду у команді кандидата у президенти й адміністрації майбутнього президента.

Які умови треба виконати, щоб потрапити на дебати 27 вересня?
 • Претенденти повинні набрати щонайменше 3 відсотки голосів у двох загальнонаціональних опитуваннях, або 3 відсотки в одному загальнонаціональному опитуванні та 3 відсотки у двох опитуваннях, проведених в штатах, які відбирають номінанта від партії раніше за інші штати у виборчому циклі.
  • Це штати Айова, Нью-Гемпшир, Південна Кароліна та Невада.
  • Ці умови треба виконати до 25 вересня.
 • Кожному з претендентів також знадобиться підтвердити, що принаймні 50 000 людей зробили грошовий внесок у їхню передвиборчу кампанію.
  • Щонайменше по 200 унікальних донорів треба залучити у 20 різних штатах чи територіях США.
 • Організатори дебатів також вимагають, щоб претенденти зобов’язалися підтримати остаточного кандидата на посаду президента від Республіканської партії.
  • А також, щоб претенденти не брали участі в дебатах, не санкціонованих Республіканською національною конвенцією.
 • Це набагато більш жорсткі вимоги до претендентів, ніж на перших дебатах у серпні цього року.
  • Відтак, є вірогідність, що на другі дебати потрапить менше претендентів, ніж на перші.

Хто з претендентів на республіканську номінацію уже виконав ці умови?
 • Станом на 25 вересня колишній президент Дональд Трамп має право на участь у других дебатах 27-го вересня.
 • Інші претенденти, які пройшли кваліфікацію:
  • Губернатор Флориди Рон Десантіс
  • Колишній віцепрезидент Майк Пенс
  • Бізнесмен Вівек Рамасвамі
  • Колишня посолка США в ООН Ніккі Гейлі
  • Сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт
  • Колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті

Чи справді буде на дебатах Трамп?
 • Трамп не братиме участь у дебатах 27-го вересня. Наразі він набагато випереджає усіх решту республіканських претендентів за результатами опитувань.
  • 4-го вересня Трамп написав у своїй соціальній мережі Truth Social, що він "не буде брати участі у дебатах".
 • Натомість цього дня Трамп виступить з промовою перед страйкарями автопромисловості у Детройті.

Чи може він стати республіканським кандидатом і президентом за таких обставин?
 • Коротка відповідь – так!
 • Конституція США не має відвертої заборони бути президентом особі, яку обвинуватили чи визнали винною у скоєнні злочину.
 • Однак, жоден кандидат від Республіканської чи Демократичної партії ніколи не балотувався на найвищу посаду в країні, перебуваючи під обвинуваченнями у кримінальному злочині.
 • Водночас розділ 3 14-ї поправки до Конституції США забороняє особі обіймати посаду — президентську та інші державні посади, якщо вона брала участь у «заворушенні чи повстанні» проти Сполучених Штатів.
 • Американські юридичні експерти наразі дискутують, чи можна на практиці застосувати 14-ту поправку, щоб позбавити Трампа можливості стати президентом.

Чому нема подібних дебатів у Демократичній партії?
 • Справді, за даними соцопитувань, багато виборців-демократів хотіли б, щоб хтось інший замість Байдена виступив від демократів на виборах 2024 року.
  • До того ж на час виборів 2024 року Байдену буде майже 82 роки!
 • Однак, Байден вже заявив у квітні 2023 року, що планує балотуватися на другий термін.
  • Тож будь-яким потенційним претендентам-демократам довелося б змагатися за номінацію проти чинного президента.
 • Жоден чинний президент у сучасній історії США не програв боротьбу за номінацію.
  • Однак, якщо хтось змагається проти чинного президента за номінацію, це може бути ознакою того, що президент не має достатньої підтримки у партії та серед виборців. Він може з більшою ймовірністю програти вибори.

У матеріалі використано фотографії АР та Reuters.

Україна забезпечує безпеку Молдови — Мая Санду

Президентка Молдови Мая Санду

Україна бореться за свою свободу, та за демократичні цінності. При цьому Україна забезпечує безпеку Молдови, вважає Санду.

В інтерв'ю CNN 26 вересня вона висловила сподівання, що світ зможе продемонструвати більше єдності щодо підтримки України в найближчі місяці. Вона запевнила, що у розмовах зі світовими лідерами бачить їхню тверду прихильність допомозі Україні «стільки, скільки це буде потрібно».

Президентка Молдови Мая Санду дала інтерв’ю Бріанні Голодризі — журналістці CNN молдовського походження у зв'язку з нагородою від Центру аналізу європейської політики (CEPA), який нагородив її Freedom Fighter Awards 2023.

Ця відзнака вшановує людей, які втілюють дух стійкості демократії перед обличчям авторитаризму. Санду отримала її за “виняткове лідерство в Молдові, зусилля країни у протистоянні російській агресії та підтримку України в її боротьбі за свободу”.

У розмові з CNN Санду каже, що Молдова віддана цінностям демократії, і запевняє, що країна продовжуватиме робити все можливе, щоб залишатися частиною вільного світу.

Інтеграція в ЄС – це не просто приємна мрія для країни, а єдиний спосіб зберегти її демократію в безпеці, переконана Санду.

Україна забезпечує безпеку Молдови

Відповідаючи на питання про її головний меседж до світових лідерів на Генасамблеї ООН, президентка Молдови наголосила на необхідності продовжувати допомагати Україні, бо безпека Молдови безпосередньо пов'язана з безпекою України.

Росія хоче мати можливість використати Молдову проти Заходу та проти України
Мая Санду

Молдова живе із постійними загрозами з боку Росії. На початку цього року Мая Санду заявила про плани Росії здійснити державний переворот у Кишиневі. Наприкінці липня країна вислала десятки російських дипломатів. Росія підтримує радикальну і наразі заборонену у Молдові партію Șor, і все ще утримує 1500 військових у сепаратистському регіоні Придністров’я.

Розповідаючи про те, як Молдова вибудовує довгострокову безпеку у таких умовах, Санду зауважила, що країна прогресує попри постійні загрози.

“Росія хоче тримати нас у сірій зоні і мати можливість використати Молдову проти Заходу та проти України,” — вважає президентка.

Зокрема, вона відзначила намагання Росії вдаватися до енергетичного шантажу. У відповідь на це Молдова диверсифікувала енергетичні ресурси і за останній рік припинила споживати російський газ, за винятком Придністров’я, розповіла Санду.

“Це було нелегко, звичайно, ціна переходу висока, але Росія нас більше не шантажує в енергетичному питанні,” — каже вона.

Вплив Росії на внутрішню політику Молдови – підкуп, дезінформація, перешкоджання виборам

Крім цього, Санду розповіла про спроби Росії вплинути на внутрішню політику Молдови. Так, каже президентка, Росія фінансує протести, перетворюючи їх на насильницькі рухи та поширює пропаганду.

Для протидії дезінформації, Молдова створила спеціальну команду, яка має не дати пропаганді зашкодити виборчому та демократичному процесам.

“Нещодавно під час виборів у одному з регіонів, ми бачили, як використовуючи брудні гроші та корумповані злочинні угрупування, Росії вдалося втрутитися у вибори,” — поділилася Санду.

З огляду на те, що в листопаді в країні мають відбутися місцеві вибори, а наступного року — президентські, Санду занепокоєна тим, що це може вплинути на результати волевиявлення. Головною підтримкою цієї загрози вона вважає корупцію.

“Дуже важливо, щоб партнери продовжували застосовувати санкції проти молдован, які є частиною корумпованих груп і намагаються підірвати демократію в Молдові,” — наголосила вона.

Іншим викликом для країни через російську агресію в Україні є економічні наслідки, розповіла президентка. Незважаючи на це, Молдова намагається покращити бізнес-середовище і залучити нових інвесторів.

“Ми розуміємо, що війна на кордоні може бути не дуже привабливою для інвесторів. Але ми віримо в перемогу України, і ті інвестори, які зараз прийдуть до Молдови, матимуть певні переваги, коли в Україні розпочнеться відновлення,” — заявила Санду.

Крім того, вона зауважила, що країна розраховує на міжнародну підтримку. Зокрема у сфері оборонного сектору.

Росія не відмовиться від своїх планів навіть після перемоги України

Актуальними залишаються й воєнні загрози на кордоні Молдови з Україною. Одеса є постійною мішенню для російських ракетних атак, які тільки посилилися після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової угоди. Захоплення міста було однією з воєнних цілей Росії.

Відповідаючи на питання журналістки про те, чи непокоїть Молдову намір Росії створити сухопутний міст між Кримом і Придністров’ям, Мая Санду зауважила, що завдяки стійкості та опору українців, вона не бачить загрози для того, щоб Росія фізично дісталася до кордонів її країни.

Однак, зауважує президентка, Росія щоденно бомбить порти — Одесу та ті порти на річці Дунай, які є всього за п’ять кілометрів від молдовського порту.

“Міжнародне співтовариство має зрозуміти, що Україні потрібно допомогти припинити тиск, тому що Росія збирається створити проблеми не лише для нас у регіоні, але й виходитиме за його межі, якщо їй дозволять це зробити,” — наголошує вона.

Санду вважає, що Москва не відмовиться від планів реінтегрувати Молдову у російський світ, незалежно від того, як закінчиться війна в Україні. Однак, каже президентка, у випадку перемоги України, зробити це буде набагато складніше. Саме тому, наголошує вона, демократичний світ має об’єднатися.

“Ми повинні продовжувати вірити в міжнародну систему, засновану на правилах, ми повинні її захищати. І ми повинні вірити в демократію. Це не легко. Ми бачимо, що за це потрібно боротися щодня. Це один урок, який я засвоїла, але він вартий цієї боротьби,” — підсумувала Санду.

Чотири основні уроки війни РФ в Україні – Стівен Гедлі, колишній радник Буша з нацбезпеки

Колишній радник з питань нацбезпеки Стівен Гедлі дає свідчення в Комітеті зі закордонних справ Сенату щодо російської агресії в Україні. Середа, 9 липня, 2014 року. Вашингтон. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)
"Ми надаємо достатньо військового потенціалу, щоб не програти, але недостатньо, щоб справді досягти успіху та успішно завершити цю війну".
Стівен Гедлі, колишній радник з нацбезпеки США

Чотири уроки, які можна вже зараз винести із російської війни в Україні виділив Стівен Гедлі, радник з нацбезпеки США, за часів Джорджа Буша (молодшого).

Перший урок стосується необхідності убезпечити світові ланцюги постачання.

"Ми дізналися про вразливість глобальних шляхів постачання. Не лише щодо виробництва, але й постачання продовольства, добрив та інших речей. І необхідність диверсифікувати ці шляхи постачання та зробити їх більш захищеними, є одним з уроків”, - виділив одним із перших уроків, Стівен Гедлі під час форуму в Центрі аналізу європейської політики, у вівторок, 26-го вересня.

Другим уроком, який варто винести із російської війни в Україні, Гедлі називає важливість альянсів та об’єднаності партнерів, а також бажання держави на яку напали, захищатися та боротися.

"Сполучені Штати очолили і змогли справді зібрати чудову коаліцію не лише в Європі, а й у всьому світі для підтримки українців. Тому я вважаю, що, по-перше, це – солідарність. По-друге, це – важливість партнера на місці. Ваша підтримка обмежена, якщо ви дієте ззовні. Якщо країна не бажає боротися за власну свободу і немає лідера, який бажає згуртувати цю країну, як це робить президент Зеленський, ви не зможете потрапити туди, куди вам потрібно та надати необхідну допомогу", - вважає, Стівен Гедлі.

Також, за словами колишнього радника Джорджа Буша США повинні мати стратегію перемоги, замість стримування агресора, і ця стратегія вимагає прискорити постачання військової допомоги для України.

"Я вважаю, що один із уроків звучить так, - якщо ви вирішили брати участь у конфлікті, ви повинні мати стратегію перемоги. Іноді ми в Сполучених Штатах робимо наступне: ми надаємо достатньо військового потенціалу, щоб не програти, але недостатньо, щоб справді досягти успіху та успішно завершити війну. І я думаю, що це урок, який ми засвоюємо в Україні, і він вимагає від нас прискорити постачання військової допомоги для України", - цей пункт Гедлі називає третім уроком російської війни.

Четвертим уроком Гедлі назвав економічну стабільність в Україні, від якої залежить як продовження боротьби зараз і відновлення у майбутньому.

"У перший рік цієї війни їхня економіка скоротилася приблизно на 30%. Це величезний удар. Тому ми повинні мати стратегію, щоб допомогти Україні пройти через війну, а потім стратегію, щоб допомогти Україні відновитися після війни. Тому що ви можете виграти війну, але програти мир. А досягнення миру, багато в чому залежатиме від того, що ви можете зробити в економічному плані" - наголошує колишній радник з нацбезпеки США.

Окремою темою досліджень та безпекових викликів Гедлі вважає кіберпростір. За словами колишнього посадовця, українці підготували свою кібероборону за допомогою партнерів, а також були дуже вигадливими та швидко адаптувалися до викликів.

"Ми зараз багато дізнаємося про кібернетичні технології та їхню роль у цій війні. Багато людей були здивовані, що Росія не мала ширшого застосування кіберзасобів, як в Україні, так і проти таких держав, як Сполучені Штати та ЄС, які підтримують Україну. Думаю, на це є багато причин. Одна з речей, яку зробили українці за допомогою США та Європи, – це підготувалися до кіберзахисту. По-друге, вони були дуже винахідливими у застосуванні інновацій та адаптивними у вирішенні кіберпроблем, вони навчалися на ходу. І я думаю, що вони справді багато чого досягли в цьому відношенні", - пояснює Гедлі.

А проте, РФ таки вдалося відключити українські комунікації на самому початку вторгнення і порятунок українського зв’язку, як всередині держави, так і з усім світом, залежав від допомоги партнерів, вважає Гедлі.

"Зараз ми дізнаємося багато деталей з нової біографії Ілона Маска. Зокрема, що незабаром після початку конфлікту Росія таки змогла зруйнувати комунікаційну мережу, на яку покладалися як військові, так і вся Україна. І лише завдяки системі Starlink вони змогли підтримати систему зв’язку, яка була критично важливою для підтримки військових і цивільних. Я вважаю, що є багато уроків щодо стійкості та витримки, які ми іще вивчимо в Україні", - наголошує колишній посадовець Білого Дому.

Але, за його словами, війна ще не закінчилася, тож головні уроки залежатимуть від того, чим вона закінчиться.

Дивіться також: Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG