Спеціальні потреби

Україна вступить до СОТ ще цього року?


Україна фактично завершила переговори про вступ до Світової організації торгівлі. Урядовці переконані, що це станеться наприкінці нинішнього року. Втім, не всі поділяють такі оптимістичні прогнози. Для успішного завершення переговорів щодо вступу до СОТ парламент має схвалити низку законів. А у Верховній Раді багато противників швидкої інтеграції України до цієї організації.


З 42-ох країн, які входять до робочої групи щодо переговорів про вступ України до СОТ, двосторонні протоколи про доступ на ринки товарів і послуг підписані вже з тридцятьма. Міністр економіки Сергій Терьохін, який відповідає за цей напрямок в уряді, вважає що питання про вступ України до Світової організації торгівлі буде позитивно вирішене на конференції міністрів СОТ, яка відбудеться у грудні цього року в Гонконгу:

«Переговори щодо доступу до ринку послуг в Україні знаходяться на фінальній стадії. Завершено переговори з більшістю країн-членів робочої групи. Неузгоджені позиції в основному складають ставки мита на особливо чутливі для України товари – в основному сільгоспсектору».

У експертів найбільше побоювань про долю українського сільського господарства. Наприклад, тваринництво може не витримати цінової конкуренції із імпортним м`ясом. Але вцілому аграрний сектор від вступу до СОТ виграє, каже Сергій Терьохін. Це прискорить реформування на селі і сприятиме притоку інвестицій у сільгоспвиробництво. Українські фермери й надалі отримуватимуть бюджетне фінансування. Тим більше, що правила СОТ не забороняють надання аграріям субсидій, а лише обмежують його розміри.

Від вступу до СОТ виграють переважно експортно-орієнтовані галузі – металургія, машинобудування. Можуть зрости поставки металу до США та Китаю. Міністр прогнозує додаткове зростання ВВП на 2% щорічно після вступу України до Світової організації торгівлі. Терьохін обіцяє збільшення експорту майже на 2 млрд доларів, зростання прибутку підприємств майже на 8 млрд гривень і щорічне збільшення іноземних інвестицій не менш ніж на 2 млрд доларів. Важливим є й політичний фактор – без членства у СОТ Україна не зможе інтегруватися у європейські структури.

Однак навіть серед парламентарів немало скептиків, які не вірять у вступ до СОТ до кінця року або ж вважають такий крок шкідливим. Говорить депутат Анатолій Раханський:

«Кожен із тринадцяти урядів декларував за ці роки готовність вступу до СОТ, нехтуючи економічним та ринковим станом в державі. Чинне законодавство України не відповідає основним принципам ринкової економіки та правилам діяльності СОТ. При таких умовах вступ до СОТ може зруйнувати АПК, промисловість, породивши безробіття та соціальні негаразди в державі».

Серед проектів, які парламент має ухвалити для успішного завершення переговорів про вступ до СОТ – і закон про захист інтелектуальної власності. На цьому особливо наполягають Сполучені Штати. Без вдосконалення механізму захисту авторських прав США не підтримають вступу України до СОТ.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG