Спеціальні потреби

США стурбовані ситуацією в Узбекистанi


Сполучені Штати закликали органи влади в Узбекистані до стриманості у зв’язку з повідомленнями про триваюче в країні насильство. Водночас американські офіційні особи осудили анти-урядові демонстрації.

Сполучені Штати вже не один раз осуджували стан прав людини в Узбекистані. Цим разом вони піддали критиці як уряд у Ташкенті, так і опозицію за акти насильства, внаслідок яких від минулого тижня загинули сотні людей.

Речник держдепартаменту Ричард Баучер заявив, що згідно з деякими повідомленнями, ситуація в Узбекистані поліпшується, однак зазначив, що велика кількість узбеків далі тікає до сусіднього Киргизстану. Виступаючи на регулярному брифінгу для преси, він заявив, що США глибоко занепокоєні повідомленнями про те, що узбецькі сили безпеки відкрили вогонь по демонстрантах у п’ятницю минулого тижня, і осуджують застосування сили проти неозброєних цивільних.

Баучер також повідомив, що американські офіційні особи закликали узбецьких представників як у Ташкенті, так і у Вашингтоні, до стриманості, наголошуючи, що силою неможливо запевнити довготермінову стабільність, яка зараз так потрібна Узбекистану. Водночас він зазначив, що Сполучені Штати також осуджують напади демонстранів на урядові будинки, включно із в’язницею в місті Андіжан, в результаті чого на волі опинилося до двох тисяч в’язнів, включно з мусульманськими екстремістами, засудженими за скоєння актів терору:

«Дії демонстрантів, бунтівників чи, як їх як там не назвати, напади озброєних цивільних на в’язницю в Андіжані та інші урядові об’єкти є актами насильства, які ми осуджуємо. Акти насильства чи тероризм нічим не виправдати і нас дуже непокоять повідомлення про звільнення чи втечу членів угруповання Ісламський рух Узбекистану», - зазначив Баучер.

Ісламський рух Узбекистану Державний департамент заніс у список терористичних організацій. За даними США, деякі члени угруповання одержали бойову підготовку в Афганістані ще до усунення там талібського режиму і, згідно з деякими джерелами -- утримують зв’язки з аль-Кайдою.

Баучер також сказав, що на погляд американських офіційних осіб, стабільність в Узбекистані кінець-кінцем залежатиме від того, чи уряд президента Іслама Карімова підер на зустріч своїм громадянам запровадженням справжніх політичних та економічних реформ, як також поліпшення ситуації з пошануванням прав людини. Він додав, що США розчаровані відсутністю поступу у цих сферах, однак підкреслив, що Вашингтон надалі співпрацюватиме з Ташкентом для поліпшення ситуації.

XS
SM
MD
LG