Спеціальні потреби

Актуально

«Росія не готова на довготривалі бойові дії... і вони про це дуже чудово знають», - керівник української розвідки Буданов

Кирило Буданов

37 річний голова розвідки України Кирило Буданов був серед небагатьох у керівництві України, хто наголошував на необхідності готуватись до повномасштабного російського удару. За його словами війна мала розпочатись ще у 2021 році. Але тоді Путіна зупинили міжнародні дипломатичні зусилля. Дата війни переносилась і у лютому 2022, каже він, а остаточне рішення було ухвалене в Кремлі в середині дня 23 лютого. У річницю повномасштабного вторгнення ми говорили про уроки війни й очікування перемоги. Як вдається обмінюватися військовополоненими під час війни? Чому застосування ядерної зброї неможливе і що потрібно Україні сьогодні для реального прориву? Хто допомагає Росії у війні сьогодні? Про це Голос Америки поспілкувався з головою розвідки України Кирилом Будановим.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

...Певні кроки були зроблені і саме завдяки цьому Росія не змогла реалізувати свій задум 24 числа.

Мирослава Гонгадзе: Кириле, ви єдина людина, в принципі, як кажуть наближені до процесів люди, яка на самому початку війни і до її початку, наголошувала на тому, що треба бути готовим до великого наступу Росії. Чи чули вас тоді?

Kирило Буданов: Оскільки сьогодні у нас вже 25 число і Росія так і не змогла виконати жодної зі своїх стратегічних завдань, можна зрозуміти, що, як мінімум частково, чули. Так в той час були різні думки у різних людей, скажімо так. Проте, з наближенням до періоду лютого 2022 року, все ж таки певні кроки були зроблені і саме завдяки цьому Росія не змогла реалізувати свій задум 24 числа.

М.Г.: От ви сказали “саме завдяки”, завдяки чому?

КБ: Як приклад, вже 23 числа наша авіація була розосереджена. Тобто, коли полетіли 24 числа ракети, втрати в нашій бойовій авіації були майже мінімальні, майже нульові. Це маловідомі такі кроки, їх було дуже багато зроблено в останній момент, можливо, але вони були зроблені.

М.Г.: Ще за рахунок чого Україні вдалося вистояти? От в ці перші, дуже складні дні війни?

К.Б.: За рахунок нашого народу, героїзму. Що ж тут ще додати. Всі бачили… Росія там волає, що це “великая отечественная”, насправді для них ще ні. А от для нас це насправді велика вітчизняна війна. Всі, від підлітків до глибоких старців, в той час, всі стали на захист.

М.Г.: Україна і Росія мають дуже різну військову потугу, зрозуміло, і в людських силах і в військовій техніці. Що сьогодні найбільше потрібно Україні для того, щоб досягти перелому?

Озброєння іде, але темпи і обсяги не є достатніми для перелому

К.Б.: Не думаю, що скажу щось нове для вас, це інтенсифікація постачання озброєння. Саме інтенсифікація. Тому що озброєння іде, але темпи і обсяги не є достатніми для перелому. Станом на зараз. Тобто потрібно більше.

М.Г.: Чи йдеться про якусь особливу, конкретну техніку, додаткову техніку, чи йдеться про те, що вже поставляється?

К.Б.: Здебільшого про те, на мою думку, про те, що вже поставляється. На додачу до того нам потрібна штурмова авіація, яка станом на зараз ще до нас не прийшла.

М.Г.: Дуже багато закликів лунає про надання Україні F16. Чи F16 це, так би мовити, панацея? Чи є різні види схожого озброєння, яке Україна потребує?

К.Б.: На мою думку, нам потрібна штурмова авіація. F16 і тому подібні платформи вони не є штурмовою авіацією. Штурмова авіація, в США це, перш за все, літаки А10, Thunderbolt II. Так само це армійська авіація, але це ударні гелікоптери типу AН64 і так далі. Це повітряні платформи призначені для завдавання ударів по землі.

М.Г.: Чому тоді і президент України і його оточення говорить саме про F16?

К.Б.: Я ж казав, що це моє виключно субʼєктивне бачення. Можливо хтось бачить іншу концепцію.

Станом на зараз не думаю, що Китай погодиться на передачу озброєнь Росії

М.Г.: Дуже багато говориться про великий російський наступ. Були передбачення, що буде якийсь різного рівня ракетний обстріл 23, 24. Ми його не побачили.

К.Б.: Слава Богу, його не відбулося ще. Але це, на жаль, але це вже досить такі буденні справи для України. Ракетних обстрілів ми пережили вже більше 20. В принципі це як статистика вже йде. Єдина закономірність в ньому, що кожен раз час між ракетними ударами збільшується, а кількість ракет в ударах зменшується. Ось єдина закономірність.

М.Г.: Яка причина саме такої тенденції?

К.Б.: Зменшення запасів ракет. Іншої не існує. Вони вже, в принципі, сидять майже на нулях.

М.Г.: Багато розмов про те, що Китай може поставляти зброю для [Росії].

К.Б.: Я не поділяю таку думку. Станом на зараз не думаю, що Китай погодиться на передачу озброєнь Росії … Я не бачу жодних ознак, які свідчать про те, що навіть оговорюються такі речі.

М.Г.: Про це говорять і американські посадовці і..

К.Б.: Я керівник розвідки і спираюся, вибачте, не на думку, при всій повазі, окремих людей, а лише на факти. Фактів таких я не бачу.

Всі чекають певний момент коли, скажімо так, та вежа Кремля, яка виступає за однозначну війну, образно казати, впреться в стінку...

М.Г.: Звідки Росія сьогодні ще може черпати запаси для продовження війни в Україні?

К.Б.: Якщо вас цікавлять інші країни, як я розумію з вашого питання, фактично майже єдиною країною, яка насправді передає більш-менш серйозні озброєння, є Іран. Це теж нічого нового я вам не скажу. Була інформація, що щось там йшло з Північної Кореї, але у нас немає тому підтвердження. І жодного немає випадку, коли ми б зафіксували, що ось якесь озброєння, яке прийшло з Північної Кореї, ось воно ось тут було використано. Можливо ще ми цього просто не бачили, або воно йде на якісь інші, як то кажуть, нужди. Ну а, скажімо так, інші країни - Росія просто намагається придбати будь-де будь-що. Тому що проблеми в них значні. Сербія, на яку так всі в Росії сподівалися, відмовила в передачах озброєнь. Є певні намагання купити через треті країни - більш-менш масштабно ввезти озброєння. Зараз пробують з М'янмою. Що з цього вийде, побачимо з часом. Але по факту Росія, в питанні озброєнь обмежена, скажімо так, Іраном. Станом на зараз.

М.Г.: Яким чином Росія в цих умовах може продовжувати цю війну?

К.Б.: Росія в цих умовах, не може собі дозволити, станом на зараз, визнати, що вона програє. Скажімо так, є пряма залежність стабільності режиму від цього фактору. Проте, якщо перефразувати ваше питання: а чи одностайна, скажімо так, Росія в питанні продовження бойових дій? Відповідь буде ні. Не одностайна. Те, що стосується вищого державного керівництва. До багатьох прийшло розуміння, що щось не так.

М.Г.: Тобто в російському керівництві зараз розкол?

К.Б.: Думки розділені. Це не можна назвати розкол. І не так багато там людей, які виступають, в керівництві, підкреслюю, за війну до кінця і так далі. Здебільшого у людей, які виступають за це, скажімо так, за цим бажанням у них стоїть банальний страх відповідальності. Тому що є певна кількість людей, яка не зможе сказати, що це якось без нас приймалося рішення, що це не ми. Їх дуже небагато, до речі.

М.Г.: І ті люди, які не погоджуються з цією війною, вони мають вплив на рішення, на Путіна?

К.Б.: Всі чекають певний момент коли, скажімо так, та вежа Кремля, яка виступає за однозначну війну, образно кажучи, упреться в стінку і визнає, що, ну не йде. Це шлухий кут, як то кажуть.

М.Г.: І тоді? Чого очікувати?

К.Б.: Тоді будемо дивитися, як підуть події далі. Якщо ви хочете підвести до думки, що вони там порозуміються - ні, не порозуміються. Без наших рішучих дій нічого не буде.

Україна ніколи нікому прислужуватися не буде. А має стати надійним партнером, ну це вже фактично сталося


М.Г.: Ні, я не хотіла підвести до думки, що вони порозуміються, я хотіла спитати яким чином вони можуть вийти тоді з цієї ситуації. Як виглядає це припинення війни?

К.Б.: Результатом цієї війни однозначно буде повернення всіх кордонів зразка 1991 року. Не перший раз кажу. В принципі це позиція президента та й всього цивілізованого суспільства. Інакшого виходу просто немає. Жоден інший варіант не є реальний. Тому що Україна не зупиниться, ну і Росії це не дозволить зупинити свої бойові дії. Тобто повернення, скажімо так, до визнаних всією світовою спільнотою правил, міжнародних норм.

М.Г.: Я чула в навколо політичній еліті в США такі думки, що вони не бачать, як може завершитися ця війна і зокрема, можливо, це може бути просто якесь довготривале, глибоке, нестабільне перемирʼя. Як ви це бачите?

К.Б.: Я не вірю в це. Ні. По-перше, Україна не піде на такі умови, це перше, чому це нереально. А по-друге, цього просто не буде. І Росія не готова на довготривалі бойові дії. Це я вам вже кажу як керівник розвідувального органу. Вони всіляко показують, що вони готові там, “війна на десятиліття”, але насправді їх ресурси досить обмежені. І в часі і в обсягах. І вони про це чудово знають.

М.Г.: Тобто вони також поспішають?

К.Б.: Всі будуть зараз поспішати.

М.Г.: Ми вже багато разів говорили про те, що наступні 3 місяці будуть в принципі визначальними.

К.Б.: Не те що визначальними. Вони будуть досить активними. Дуже активними, які визначать подальший перебіг подій. Це активні бойові дії, якщо ви до цього ведете. Так вони будуть. І з їх боку намагання і з нашого боку.

М.Г.: Чи ми говоримо сьогодні про схід, Донецьку, Луганську області. Чи йдеться про південь?

К.Б.: Абсолютно всюди.


М.Г.: Чи ми говоримо про північ?

К.Б.: Північ, ви маєте на увазі намагання Росії атакувати Київ? Таких їхніх планів ми не знаємо і жодних реальних ознак цього не існує. Не те що ми їх не знаємо, їх просто не існує. Можливо, коли вони отримують певні поразки, вони будуть шукати швидке рішення, але це буде для них катастрофа. Чергова, така сама приблизно як і була тоді.

М.Г.: З самого початку війни, навіть до війни, почалася дуже активна співпраця з розвідками США, Британії.

К.Б.: Ви помиляєтеся, ця співпраця йде дуже багато років. Це вона виплеснулася в мас медіа, скажімо так. Ця співпраця має вже багаторічну історію.

М.Г.: Наскільки вона важлива для України сьогодні?

К.Б.: Без перебільшень, ви ж розумієте, що нам зараз допомога потрібна від усіх. Це ж прописні істини. Це нам допомагає. Певні технічні можливості США, яких ми не маємо, значно доповнюють картинку нашого розуміння. Перш за все, це стосується військової складової. Тобто переміщення на значній глибині і так далі.

М.Г.: Чи ви маєте постійну співпрацю з вищим керівництвом розвідки. Як відбувається ця співпраця?

К.Б.: Якої розвідки?

М.Г.: Зокрема США.

К.Б.: Всі комунікації у нас є.

М.Г.: Про українську обороноздатність. За цей рік Україна посилилася військово дуже сильно, і так само змогла піти далі в своєму технічному оснащені і розробках. Які прогресивні зміни відбулися в війську і в розвідці зокрема?

К.Б.: Досить сильно пришвидшились, інтенсифікувалися темпи розвитку всього, що повʼязано з безпілотними авіаційними комплексами. Цей напрямок дуже активно розвивається. Це в принципі такий загально світовий тренд і Україна, як, на жаль, і Росія, в цьому аспекті не стали виключенням. Слід, до прикладу згадати, що перш за все що Росія стала купувати дрони. Дрони це перше і найголовніше, що в принципі вони намагаються тягнути з усього світу.

Україна зараз це гарант безпеки, в принципі, для всієї Європи


М.Г.: Україна використовує, так само має ІТ індустрію, дуже активно. Чи може сьогодні Україна насправді так само прислужитися, зокрема країнам НАТО, тому що кажуть, що за закінченням війни Україна буде однією з найпотужніших військових машин у Європі. Чи можете ви з цим погодитися?

К.Б.: Україна ніколи, нікому прислужуватися не буде. А стати надійним партнером - це вже фактично сталося.

М.Г.: В чому Україна сьогодні може бути корисною як партнер?

К.Б.: Україна зараз - гарант безпеки, в принципі, для всієї Європи. І це без перебільшення правда. Вся Східна Європа розуміє це абсолютно чітко. Є різні думки далі, а от те, що стосується Східної Європи, всі одностайні в цьому. І чому всі насправді так намагаються допомогти українцям всім, чим тільки можливо? Тому що, якщо так б Україна впала, наступними були б вони. І, вибачте, але потужності цих країн жодним чином не співставні з Україною. Там все було б набагато гірше.

М.Г.: Зрозуміло, що країни Східної Європи розуміють, що вони наступні, тому вони дуже активно про це говорять і лобіюють інтереси України й свої інтереси, перш за все. Чому ви думаєте, особливо в країнах Західної Європи, немає такого глибинного розуміння небезпеки, яка йде від Росії?

К.Б.: А яка для них, вибачте, небезпека крім суто гіпотетичної? Ну, назвіть мені. Яка навіть в теорії може бути? Коли, не дай Боже, пішло би в східну, тоді б вони зрозуміли, що є проблема, тому що до них наблизилось. Це вже було. Після закінчення Другої світової, Варшавський блок та блок НАТО стояли впритул один до одного. Тоді всі це розуміли. Потім зʼявився такий умовний буфер. Всі почали казати, що, в принципі з Росією і торгувати можна нормально і жити. Це їхня справа, а ми туди не ліземо. Це було зовсім нещодавно.

М.Г.: Тобто Україна сьогодні, в принципі, творить нові тренди в міжнародній політиці?

К.Б.: Завдяки ідіотизму росіян всі їхні найбільші геополітичні страшилки стали реальністю. А Україна стане однією з найпотужніших держав, а вони вже стикнулися з західним озброєнням. І ми утилізували, скажімо так, спільно, всі залишки радянського озброєння з усього світу, і викинули оборонно-промисловий комплекс Російської Федерації на дуже багато років зі світової торгівлі зброєю. І, скажімо так, обмежили діяльність їхнього оборонно-промислового комплексу, утилізували, в принципі, всю дієздатну частину їхньої армії. Це знову ж таки відкидає їх якісь серйозні військові амбіції на дуже багато років. Тому що просто всіх спеціалістів, більшості, вже не існує. Зараз стандартна ситуація в російських бригадах, які беруть участь [у бойових діях в Україні], що це вже третій склад. Тобто тих людей, які навчалися, якими вони пишалися роками, елітні, особливо підрозділи, їх більше просто не існує. Це заміщення мобілізованими, призваними з нуля, і так далі.

М.Г.: Тоді, якщо вже ви кажете про Росію, от я бачу тут є мапи, як могла б виглядати Росія.

К.Б.: Це не те, як вона могла б виглядати - це їхнє майбутнє. Абсолютно реальне майбутнє.


М.Г.: Тобто ви бачите розкол Росії після цієї війни?

Завдяки ідіотизму росіян, всі їх найбільші страшилки стали реальністю


К.Б.: Проблеми в Росії вони вже є і будуть ще тільки збільшуватися. Чим швидше вони вийдуть з України, тим в теорії більше в них залишиться шансів на утримання своєї території в більш-менш схожих кордонах. Вона не буде такою як була, але в більш-менш схожих. Можливо вона стане реальною федерацією, бо насправді, якщо подивитися на законодавство, вони ближче до унітарної держави. Вона може перетворитися в конфедерацію і так далі. Тримати як було, вже не буде чим.

М.Г.: Ми сказали про те, що буде перелом в цій війні в наступні декілька місяців. І все ж, чи можемо ми сьогодні якоюсь мірою спрогнозувати тривалість цієї війни?

К.Б.: Слушне дуже запитання. На жаль, досвід Ізраїлю найвірогідніше до нас прийде на певну кількість років. Гіпотетична ситуація: все закінчилося, чудово все, і Росія зрозуміла, що так не можна робити, і її обмежили значно, і так далі. Гіпотетично. Але пам'ять народу не дозволить жити зараз інакше. Тобто цей, скажімо так, образ противника і страх, що знову може бути війна, він в соціумі буде жити і досить активно, і це буде одним з найголовніших трендів післявоєнної України. Тобто це запит на безпеку. З цим нічого вже не поробиш.

М.Г.: Ще два слова про політику в Україні, якщо можна. Ви не політик сьогодні, але багато розмов ведеться про взагалі політичне майбутнє України внутрішньополітичний плюралізм і можливі вибори. Чи взагалі є реальним сьогодні політична кампанія і політичні процеси й вибори в Україні?

К.Б.: Станом на зараз? Ну це суперечить, по-перше, законодавству, по-друге, здоровому глузду. Про що ви кажете? Як в умовах війни провести?.. Це тільки Росія проводить під автоматами референдуми і так далі, інші політичні всілякі дії - імітацію політичних дій. Ми ж все ж таки цивілізована країна.

М.Г.: Багато аналітиків прогнозують можливість вашого вступу в політичну кампанію. Чи є такі наміри і бажання?

К.Б.: Ну ви мене навіть здивували. Які такі політичні аналітики?

М.Г.: Дуже багато-хто про це говорить.

КБ: Слухайте, я займаюся специфічною діяльністю. Вона мене в усьому влаштовує.

М.Г.: Тобто ви не підтверджуєте це?

К.Б.: Не планую.

М.Г.: Ви нещодавно відвідали Ватикан. Ви були у Папи римського. Яке було завдання цього візиту?

КБ: Оскільки я займаю кілька посад, і я керівник центру щодо обміну військовополоненими, то мені доводиться, скажімо так, пробувати усі механізми, які тільки навіть гіпотетично в світі існують. Це була моя головна мета.

М.Г.: Щоб Папа римський допоміг в процесі повернення?

К.Б.: Скажімо так, спробувати підключити до цього процесу також Святий престол.

М.Г.: І?

К.Б.: Давайте так, всі разом механізми дали той результат, який ми маємо.

М.Г.: Як взагалі сьогодні відбувається це повернення і наскільки можливий і ефективний діалог з Росією щодо повернення військовополонених?

40% тих кого утримують в заручниках - цивільні люди

К.Б.: Ситуація в усіх аспектах унікальна. Тому що, можливо десь це було, але так ми консультувалися, як то кажуть, з багатьма іноземними партнерами, як вони це все роблять. Жоден з них не проводив обміни під час ведення бойових дій. Це в принципі поки що вдається тільки нам. Сказати, що все чудово - це абсолютно не так, це буде брехнею з мого боку. Оскільки є люди і їх багато в полоні. Не можна сказати, що справи йдуть чудово. Сказати, що жахливо, при всій повазі і розумінні делікатності питання, теж не можна. Тому що, ці обміни йдуть і повернуто вже близько 2 тисяч осіб. Це досить значна кількість. Тому все йде в робочому порядку. На жаль, російська сторона часто ставить «палки в колеса», як то кажуть. Але все ж таки знаходимо дієві механізми, які змушують їх йти на такі кроки. Близько 2 тисяч ми повернули. Зрозумійте, це значні цифри.

М.Г.: Ви кажете, що ви знаходите дієві механізми, чи можна поцікавитися, які?

К.Б.: Ми ж спецслужба. Вибачте, наші форми та методи роботи вони… почитайте книжки, вони роками не змінюються.

М.Г.: Скільки є зараз військовополонених з обох боків?

К.Б.: На жаль, у них за кількістю військовополонених більше, ніж у нас. Це дуже легко пояснюється. Перш за все 90% всіх військовополонених вони захопили в перші дні. Перші дні - перший місяць. Плюс страшна трагедія в Маріуполі, коли були змушені всі піти на той крок, на який пішли. Але є й інша, скажімо так сторона. Не досить широко відома. Близько 40% тих, кого утримують в заручниках - цивільні люди. Просто цивільні. Тому в принципі зрозуміло, що наша кількість менша. Ми не беремо цивільних в полон. Там купа жінок, на жаль, і дітей, всілякі там старости, поштарі, залізничники, мери, двірники є. Там всі є.

М.Г.: Чи є такі, про яких Україна просто не знає?

К.Б.: Вірогідніше за все хтось таки є, але, повірте, 99% зрозумілі.

М.Г.: Останнім часом багато інформації про те, що президент Зеленський повідомив про бажання Росії повалити керівництво Молдови. Воно було дуже гарно оприлюднене, про це багато говорили і Молдова змінила уряд практично одразу після цього. Які ризики ви бачите з того боку?

К.Б.: Щодо зміни уряду, треба подивитися на людину, яка прийшла. Прийшов Дорін Речан, це досить фахова людина і це військовий блок, силовий блок, вірніше так сказати. Тому, зрозуміло, що ситуація не найпростіша для Молдови. Тут саме йдеться про намагання Російської Федерації скинути конституційну владу. Ну, як бачите, поки що їм це не вдалося. Застосований цілий ряд заходів, який, певен, дасть результат, і всі ці плани знову ж таки зазнають краху. Вони вже їх зазнали частково. Ще в зародку, як то кажуть.

М.Г.: Наскільки вам важливо було донести цю інформацію до керівництва Молодви, наскільки великі ризики в тій частині?

К.Б.: Як я казав, комплекс заходів, які прийняті та приймаються, робить неможливими намагання Росії.

М.Г.: Ще запитання про ядерну зброю. Багато хто каже - якщо Україна підійде до кордонів Криму і справді захоче забрати Крим, то останній крок Путіна буде використати ядерну зброю.

Завершення війни на першому етапі буде вихід на кордони 1991 року.


К.Б.: А скільки разів це вже було? «Червона лінія! Росія використає ядерну зброю, ось вже використовує майже!». Це ж все іде… Перший раз це пішло наприкінці весни, ну і потім десь раз на півтора місяця. Апогей був з кінця літа до середини осені. Завдали? Ні, не завдали. Чи можуть вони його завдати? Гіпотетично все в житті можливо. А реально? Ні не можливо. Тому що, Російська Федерація - це держава, скажімо так, мильна бульбашка. Вони все роздмухують. Там не такі вже ідіоти сидять, якими хочуть показатися світу. Вони чітко розуміють, що перше: ядерна зброя - це не зброя - це засіб стратегічного стримування. По-друге: застосування будь-ким в світі засобу ядерного стримування приведе до, скажімо так, фатальних наслідків для того, хто це зробить. Хто б це не був.

М.Г.: Навіть якщо ми говоримо про тактичну ядерну зброю?

К.Б.: Яка різниця? Це і є відповідь.

М.Г.: Що є стримуючим фактором? Чому вони цього не роблять?

К.Б.: Знову ж таки, якщо ми з вами будемо розбиратися з цим питанням, ми витратимо не одну годину. При всій потужності Радянського Союзу, вона неспівставна з Російською Федерацією сьогодні. Кілька разів всі були на межі: "- Ну що, застосували? - Ні. - А чи можна застосувати? - Ні, не можна". Це не зброя, це офіційно є засіб стратегічного стримування.

М.Г.: Останнє запитання. Як ви бачите завершення цієї війни?

КБ: Найважче питання. Завершення війни на першому етапі - це вихід на кордони 1991 року. Ось так буде, мабуть, коректно відповісти. Це викличе за собою зміну всієї архітектури безпеки, і економіки, і всього іншого у всьому регіоні. Тому я кажу: на першому етапі це вихід на адмінкордони. Далі треба дивитися про смугу безпеки навколо України, як мінімум з російського боку. На глибину 100 кілометрів і більше. Ну і так далі.

М.Г.: І ще питання України і НАТО. Наскільки важливо і принципово сьогодні…?

К.Б.: Це виключно політичне питання. Воно не до мене.

Всі новини дня

Підтримка України та конфлікт з Трампом - чим запам'ятався генерал Міллі на головній військовій посаді у США

Генерал Марк Міллі обіймає посаду очільника Об’єднаного комітету начальників штабів США з 2019 року, а до цього очолював штабу Сухопутних сил США. З 1 жовтня його на цій посаді замінить генерал ВПС США Чарльз Браун

Остання перед відставкою міжнародна подорож очільника Об’єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі була до німецького Рамштайну на засідання контактної групи з оборони України, де він закликав союзників "підтримувати Україну, доки Путін не припинить необґрунтовану, незаконну та руйнівну війну".

Міллі, який завершує свою каденцію у жовтні, запам'ятався своєю роллю в зміцненні міжнародного альянсу на підтримку України, суперечливому виведенню військ США з Афганістану, а також своєю позицією в подіях 6 січня 2022 року, коли натовп, невдоволений результатами президентських виборів, пішов на штурм американського парламенту, кажуть оглядачі.

Міллі рішуче виступав на користь підтримки України, але "його постійною турботою на посаді було уникнути конфлікту великих сил", - вказує полковник США Девід Батлер, речник Міллі. Історія світових воєн та його служби під час війни в Іраку вплинула на політику Міллі, пише оглядач Washintgon Post Девід Ігнатіус і нагадує: Міллі - випускник Принстона з енциклопедичним знанням воєнної історії.

В іншій статті оглядачі Washington Post згадують слова Міллі після першого року війни Росії в Україні про "вікно можливостей" для перемовин. Тоді Міллі вказав, що "сторони мають визнати, що перемога може не бути досяжною військовим чином". Головний військовий США навів приклад Першої світової війни, коли втрачена нагода для перемовин означала затяжний кривавий конфлікт, який створив умови для Другої світової війни.

Оглядачі WP Ден Ламонт, Міссі Раян та Керен Деянг опитали більше десятка експертів та посадовців про Міллі і зрештою змалювали портрет амбітного, прямолінійного лідера, який образив декого своїми діями на посаді головного військового США, випав із ласки одного президента, але здобув повагу іншого, і міг лавірувати в "токсичній політиці Вашингтона", йдеться в статті.

Колишній президент США Дональд Трамп, який призначив Міллі на посаду, вітав і його звільнення в соцмедіа словами: "Час святкувати всім громадянам США!"

Трамп критикує Міллі за його позицію під час президентських виборів 2022 року, коли той заявив, що військові залишаться осторонь. Згодом Міллі казав, що остерігався неконституційних наказів колишнього президента. В США деякі оглядачі заявили, що така позиція Міллі була заполітизованою, пише WP.

А от голова військового Комітету НАТО адмірал Нідерландів Роб Бауер сказав Міллі під час візиту до Німеччини: "В час, коли конституційні цінності вашої країни докорінно струснуло, ви забезпечили, що американське військо продовжило представляти цінності та ідеали країни".

Дуда підтримав заборону продажу українського зерна у Польщі, але пообіцяв транзит збіжжя в інші країни

Президент Польщі Анджей Дуда, архівне фото. REUTERS/Peter Cziborra

Президент Польщі Анджей Дуда виступив на захист рішення про заборону продажу українського зерна у Польщі, але пообіцяв транзит збіжжя через польську територію до третіх країн, повідомляє польський канал TVP.

"Рішення уряду зберегти заборону на продаж українського зерна на польському ринку було правильним; однак потрібно зробити все, щоб зробити транзит цього зерна до найбідніших країн світу якомога більшим", – сказав Дуда і підкреслив, що Польща намагається підтримати Україну в експорті зерна до найбідніших країн Африки чи Азії.

Він розкритикував ЄС за відмову продовжити ембарго на продаж продовольства з України й додав: "На жаль, під час війни дуже мало цього зерна потрапило до тих країн, які його справді потребують; тим часом воно експортувалося на такі ринки, як польський. Польський уряд змушений був прийняти радикальні рішення, підтримуючи польських фермерів, захищаючи наш ринок і польське сільське господарство".

При цьому він підкреслив, що налагоджено спеціальні транзитні маршрути, за якими українське зерно може проходити через Польщу, а потім експортуватись туди, "де воно справді потрібне".

Нагадаємо, гострі докори, якими обмінюються найвищі посадовці України та Польщі, викликали стурбованість долею партнерства Києва і Варшави на тлі російської війни.

Зокрема минулого тижня Польща викликала до МЗС посла України через критику обмежень для українського зерна президента України Володимира Зеленського під час виступу на Генасамблеї ООН про те, що "що дехто у Європі грає солідарність у політичному театрі, й робить трилер із зерна", що допомагає "підготувати сцену для московського актора".

При цьому президент Дуда із трибуни Генасамблеї ООН підкреслив, що Україна має пам'ятати, що отримує допомогу від Польщі і порівняв ситуацію із "людиною, яка тоне", що "може затягнути на глибину... рятівника".

Експерти припустили, що така риторика може зберегтись на тлі підготовки виборів у Польщі 15 жовтня, де польська керівна партія "Право і Справедливість" виграла вибори 2019 року значною мірою завдяки голосам селян. А деякі медіа назвали це "найнижчою точкою тісних відносин між Києвом і Варшавою".

Міжнародні слідчі збирають докази для МКС щодо спроб Росії спричинити голод в Україні, зокрема в Маріуполі

Жителі Маріуполя у бомбосховищі під час російських бомбардувань, 6 березня 2022. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Міжнародні юристи готують подання до Міжнародного кримінального суду зі звинуваченням Росії в черговому воєнному злочині - в навмисному спричиненні голоду під час повномасштабної агресії проти України.

Для цього правозахисники, які працюють з прокуратурою України, намагаються задокументувати випадки, коли російські сили використовували голод як зброю війни. Ці докази можуть дозволити МКС розпочати перше судове переслідування такого роду і надалі висунути звинувачення російському президенту Владіміру Путіну, пише Guardian.

Видання цитує Юсуфа Хана, старшого правника юридичної фірми Global Rights Compliance, що "використання продовольства як зброї відбувалося в три етапи", від початку вторгнення, коли українські міста були в облозі, а постачання продовольства припинено.

Серед задокументованих випадків – загибель 20 мирних жителів у Чернігові 16 березня 2022 року внаслідок російської атаки біля супермаркету, де мирні жителі стояли в черзі за хлібом і продуктами. Слідчі також зосереджені на облозі Маріуполя, додав Хан. Постачання продовольства до міста було припинено, а коридори гуманітарної допомоги заблоковані або розбомблені.

Друга фаза включає знищення запасів їжі та води, а також енергетичної інфраструктури по всій Україні під час бойових дій, які адвокат назвав "об'єктами, необхідними для виживання цивільного населення". Він підкреслив навмисність атак на цивільну інфраструктуру під час зимових холодів. Як приклад - знищення системи водопостачання Миколаєва.

Третій елемент – спроби Росії запобігти або обмежити експорт українського продовольства через блокади кораблів у Чорному морі та атаки по зерновій інфраструктурі.

У 2018 році Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, яка засудила використання голоду як зброї війни, а у 2019 році МКС переглянув Римський статут з метою розширити тип справ, які можуть там розглядатись.

Guardian зазначає, що юристи працюють зокрема з фахівцями, що аналізують відкриті джерела інформації для документування таких випадків воєнних злочинів. Частина зусиль також зосереджена на тому, щоб виявити винних. Хан припустив, що обвинувачення, ймовірно, можна буде винести й президенту Путіну - як у випадку примусової депортації українських дітей, за що МКС видав ордер на арешт глави Кремля.

Днями юристи Української гельсінської спілки з прав людини анонімно опитали українських правоохоронців і виявили, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів. Як пише Радіо Свобода, у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

За даними Офісу генпрокурора, нині в Україні вже зафіксовано понад 108 тисяч випадків воєнних злочинів.

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення, попри наявність численних доказів і свідчень.

Очільник Пентагону обговорює оборону з лідерами країн Африки

Міністр оборони США Ллойд Остін на зустрічі з президентом Мозамбіку Філіпе Н'юсі в Вашингтоні, вересень 2023 року

Міністр оборони США Ллойд Остін зустрівся з лідерами Джибуті та президентом Сомалі в неділю, під час своєї першої поїздки до Африки в якості міністра оборони, на тлі триваючого насильства в регіоні. Пізніше цього тижня він вирушить до Кенії та Анголи.

В Джибуті розташовано основну військову базу США на континенті, і Остін сказав, що Кемп Лемонньєр має «критичне значення» для «протидії насильницькому екстремізму та підтримки безпеки в усьому регіоні».

Він додав, що США пишаються партнерством із силами Джибуті та силами Африканського Союзу на підтримку сусіднього Сомалі, де бойовики Аш-Шабаб чинять дедалі більший опір урядовим військам.

«Аш-Шабаб» - головний підрозділ «Аль-Каїди» на континенті.

Сомалі нещодавно зазнало невдач у боротьбі проти Аш-Шабаб після смертоносної атаки на місто Каусвейн 26 серпня. В результаті інциденту загинули десятки військових уряду і вони поспішно відступили з лінії фронту та міст, раніше захоплених бойовиками.

Ця невдача була однією з причин, на яку Сомалі посилалася у запиті про «технічну паузу» у виведенні військових сил Африканського Союзу з Сомалі. В рамках скорочення, яке почалося минулого тижня, Африканський союз відведе 3000 військових і передасть свої передові оперативні бази сомалійським солдатам до кінця цього місяця.

«На жаль, 26 серпня 2023 року ми зазнали кількох значних невдач після атаки на наші сили в районі Каусвейн, регіон Галгудуд і подальшого відступу сил з кількох нещодавно звільнених міст, — йдеться в листі, написаному радником з національної безпеки. Хусейн Шейх-Алі. — Цей несподіваний поворот подій розтягнув наші військові сили, оголив наші вразливі місця на передовій».

Представник оборонного відомства США назвав "Аш-Шабаб" "важким викликом", який "не зупиниться відразу".

"Це і надалі вимагатиме послідовної, тривалої співпраці між нами та нашими східноафриканськими партнерами, включаючи Кенію", — сказав чиновник.

Збройні сили США роками «консультували та допомагали» сомалійським силам у боротьбі проти «Аш-Шабаб», тренували сили спеціального призначення та завдавали авіаударів проти угруповання.

У неділю високопоставлений чиновник США заявив, що AFRICOM не завдавала авіаудару 22 вересня 2023 року. Угруповання Аш-Шабаб у Telegram стверджувало, що в результаті удару AFRICOM загинули вісім членів однієї сім’ї, у тому числі шестеро дітей.

Уряд Сомалі повідомив, що під час цілеспрямованого авіаудару було вбито старшого командира «Аш-Шабаб», ідентифікованого як Ісаак Абдуллахі, який відповідав за операції угруповання в регіоні Бакул, і сімох «охоронців».

Водночас посадовець США підтвердив, що американський підрядник і службовець країни-партнера отримали поранення після того, як у п'ятницю бойовики "Аш-Шабаб" обстріляли базу, укомплектовану силами оборони Кенії. Угруповання "Аш-Шабаб" стверджує, що в результаті нападу поранено чотирьох американських солдатів і дев'ятьох кенійських військовослужбовців. Представник оборонного відомства США сказав, що твердження «Аш-Шабаб» були «перебільшеними».

Тисячі кенійських військовослужбовців перебувають у Сомалі в рамках Перехідної місії Африканського Союзу ATMIS. Кенія також стикалася з неодноразовими нападами з боку "Аш-Шабаб", включаючи резонансний напад на торговельний центр Westgate Mall у Найробі 10 років тому, у результаті якого загинуло 67 людей.

Пізніше цього тижня Остін вирушить до Кенії та Анголи. За словами високопоставленого чиновника США, це буде перший візит міністра оборони США до Анголи, і вперше з 1976 року глава оборонного відомства США відвідає Кенію.

Візит Остіна відбувається на тлі спроб Китаю та Росії розширити свій вплив в регіоні.

Оглядачі говорять про важливість ATACMS, на тлі ударів ЗСУ по штабу Чорноморського флоту РФ

Супутникове фото: дим із штабу ВМС Росії, після удару ЗСУ. PLANET LABS PBC/Handout via REUTERS

Російські військові не почуватимуться в безпеці будь-де в Криму, утримувати Крим стане все важче для Росії, якщо США нададуть ATACMS Україні, кажуть оглядачі.

Атака ЗСУ по штабу Чорноморського флоту РФ в Севастополі продемонструвала перевагу західної зброї, каже оглядач британського SkyNews Шон Белл, зазначаючи, що така зброя наводиться завдяки GPS і в цьому ударі видно, що ракета пробила дах і вразила центр комунікацій, який є головною метою таких атак.

Це відтинає голову російському Чорноморському флоту
Шон Белл, аналітик Sky News пр атаку ЗСУ по штабу ЧФ РФ

В нападі ЗСУ на штаб-квартиру Чорноморського флоту могли бути застосовані британські Storm Shadow, припускає генерал США у відставці Седрік Лейден в коментарі CNN.

Лейден назвав атаку по штаб-квартирі флоту "вражаючою з тактичної та стратегічної точки зору", адже там розміщується центр командування Росії в регіоні.

"Це відтинає голову російському Чорноморському флоту", - додає Белл. Обидва аналітики вказують на цей центр як на важливий центр командування Росіян в Чорному морі на півдні України.

Американські далекобійні ракетні системи ATACMS можуть доповнити можливості британських Storm Shadow, які вже застосовуються на полі бою в Україні, каже Лейден і відзначає: ATACMS відрізняються від Storm Shadow тим, що запуск ведеться з наземної установки, а не з літака, а також вони переважно використовуються для ударів по неукріплених об'єктах, наприклад проти піхоти, але зараз застосовуються і проти укріплених броньованих цілей.

Белл же своєю чергою називає такі переваги ATACMS - здатність летіти зі швидкістю, що втричі перевищує швидкість звуку, а також здатність проводити маневри при наближенні до цілі, що значно ускладнює її збиття.

Негайне надання цих систем матиме допоможе Україні зробити контроль над Кримом непосильним для російських сил
Бен Годжес, колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, про ATACMS

Негайно надати ці системи Україні закликав екскомандувач Сухопутних сил НАТО в Європі генерал США у відставці Бен Годжес. "Негайне надання цих систем допоможе Україні зробити контроль над Кримом непосильним для російських сил", - каже Годжес в коментарі Newsweek.

Серед факторів, що стримують надання таких ракет NBC вказує на те, що запаси цих ракет в США є обмеженими, а в Конгресі існує занепокоєння, що такі постачання розширять війну. Також, зауважує Белл, ці ракети дуже дорогі і один постріл може коштувати понад 850 000 доларів.

Минулого тижня NBC News з посиланням на джерела в Конгресі та трьох американських чиновників, повідомив, що адміністрація Байдена нібито пообіцяла президенту України Володимиру Зеленському, що США надішлють Україні "невелику партію" ракет великої дальності ATACMS. Білий дім не підтвердив цю інформацію.

Адміністрація Байдена все ще вагається щодо надання таких систем, припустив Годжес. Він також заявив, що США можуть вирішити надати "кластерний" варіант цієї системи з меншою дальністю і закликав США надати повний далекобійний варіант цієї системи. Він також припустив, що надання таких систем з боку США також додасть аргументи для того, щоб Німеччина надіслала Україні далекобійні ракети Taurus.

Більше

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG