Актуально
Путін погрожує «відповісти дзеркально», якщо Фінляндія та Швеція розмістять інфраструктуру НАТО

Російський президент відреагував на результати саміту НАТО, на якому Альянс запросив до членства Швецію та Фінляндію. Путін заявив, що Росія «відповість дзеркально», якщо країни НАТО розмістять війська та інфраструктуру у Фінляндії та Швеції після того, як вони приєднаються до Альянсу.
Про це російський президент заявив у середу, 29 червня, в Туркменістані після того, як на саміті НАТО в Мадриді північних сусідок Росії, Фінляндію та Швецію, запросили до вступу в Альянс. Виступаючи після переговорів з регіональними лідерами Центральної Азії, Путін додав, що з Фінляндію та Швецію у Росії «немає тих проблем, які є з Україною».
«Щодо Швеції та Фінляндії, у нас немає таких проблем, які, на жаль, є з Україною... У нас немає нічого, що нас могло б турбувати з погляду членства Фінляндії чи Швеції в НАТО», – сказав Путін.
При цьому він додав, що «раніше не було загрози, а у разі розміщення військового контингенту та інфраструктури ми змушені будемо відповідати дзеркально і створювати такі ж загрози на територіях, звідки створюють загрози нам».
Путін відкинув зауважуння, що саме його дії спонукали Швецію та Фінляндію до членства в НАТО. Він назвав цей аргумент хибним і таким, що «не має нічого спільного з дійсністю».
«Для нас членство Фінляндії та Швеції в НАТО це зовсім не те, що членство України, це зовсім різні речі. Вони це чудово розуміють. Просто вкидають у громадську думку тезу цю, щоб показати – ага, Росія не хотіла, а тепер ось отримала подвійно. Ні. Це зовсім інша річ», – зазначив Путін.
Як писав Голос Америки, НАТО офіційно запросило Фінляндію та Швецію до членства. "Членство Фінляндії та Швеції посилить безпеку в цих країнах, зміцнить НАТО і безпеку Євроатлантичного регіону, - йдеться в заяві Альянсу. - Безпека Фінляндії та Швеції безпосередньо важливі для Альянсу, включаючу під час процедури вступу".
В НАТО буде більше країн та більше військ на сході Європи
На самміті НАТО в Мадриді, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що у відповідь на войовничість Росії альянс зміцнюється й зосереджує більші оборонні потужності на сході Європи.
«Путін хотів, щоб НАТО було менше, але НАТО буде більше», – сказав Столтенберґ у середу на саміті у Мадриді.
Президент США Джо Байден повідомив про встановлення постійної присутності в Польщі та додав, що США також посилять свою військову присутність на ротаційній основі в країнах Балтії.
«У той момент, коли Путін порушив мир в Європі і напав на самі принципи порядку, заснованого на правилах, Сполучені Штати і наші союзники, ми збираємося активізуватися. Ми активізуємося», – сказав Байден на саміті НАТО в Мадриді.
На цьому також було повідомлено, що лідери Альянсу погодились затвердити всеосяжний пакет допомоги Україні і підтримувати її стільки, скільки буде потрібно.
«Ми готові продовжувати нашу підтримку в час, коли Україна має справу з жорстокістю в Європі, якої ми не бачили з часів Другої світової війни», – сказав Єнс Столтенберг у середу, 29 червня, на прес-конференції в Мадриді.
У повідомленні були використані матеріали Reuters, РИА новости, USA Today.
Всі новини дня
- Голос Америки
Білий дім: зниження підтримки України може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту

Президент США Джо Байден у вівторок зателефонував лідерам країн-союзників у Європейському Союзі та НАТО, щоб запевнити їх, що допомога США Україні продовжуватиметься. Він наголосив, що зниження підтримки може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту. Про це на брифінгу в Білому домі у вівторок заявив Представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі.
"Така втрата підтримки змусить Путіна повірити, що тепер він може перечекати нас і продовжувати конфлікт, доки ми, наші союзники та партнери, не згорнемо (підтримку)», – сказав Кірбі. За його словами, такий розвиток подій принесе Путіну перемогу.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повторив заяви президента Байдена, який критикував невелику групу республіканців у Палаті представників, які заблокували фінансування України, зазначивши, що більшість республіканців віддані справі підтримки України.
Як повідомляв Голос Америки, пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містив нової допомоги Україні.
Президент США Джо Байден закликав законодавців не допустити призупинення американської допомоги Україні.
Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.
Допомоги вистачить на кілька місяців – Кірбі
На брифінгу Кірбі запевнив, що Україна не матиме перебоїв з постачанням зброї ще принаймні кілька місяців, але він попередив, що кошти можуть закінчитися за кілька місяців, якщо республіканці в Конгресі не ухвалять новий обсяг допомоги для боротьби ЗСУ з російським вторгненням.
"Я думаю, що найближчими тижнями ви побачите відносно послідовну підтримку України з президентських повноважень. Пентагон все ще має у своєму розпорядженні кілька мільярдів доларів, які ще не вичерпалися, і які можна використати з президентських повноважень", – сказав Кірбі у Білому домі.
Він наголосив, що перерв у постачанні немає, але вони можуть настати, якщо Конгрес не встигне проголосувати за виділення додаткових коштів.
"Ми надаємо Україні допомогу в безпеці приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви побачите, що так буде і в найближчі тижні. Але за відсутності додаткового фінансування з боку Конгресу, про яке ми просили, так, може настати "важка ситуація", – визнав Кірбі.
Він наголосив, що адміністрація Байдена хоче забезпечити, аби не було "жодних прогалин, щоб ми могли продовжувати цей послідовний процес надання їм підтримки, особливо, коли ми входимо до осені та продовжується контрнаступ".
"Попереду ще близько 6-8 тижнів хорошої погоди, хорошої бойової погоди, і ми хочемо переконатися, що українці зможуть досягти успіху", – наголосив Кірбі.
- Голос Америки
Хороший дзвінок, єдність союзників і гарантії для України – світові лідери про телефонну розмову з Байденом

Лідери низки країн світу та міжнародних безпекових організацій оприлюднили перші підсумки та деталі розмови з президентом США Джо Байденом. Як повідомляв Голос Америки, Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.
“Хороший дзвінок з лідерами НАТО, організований президентом США”, – написав свій відгук про розмову генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у мережі Х (у минулому Twitter).
“Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – запевнив генсек НАТО.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель також заявив, що союзники “єдині”.
Він також додав, що з нетерпінням чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом 20 жовтня у Вашингтоні на саміті США-ЄС.
“У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – пише Мішель у мережі Х.
А метою телефонного дзвінка лідерів G7 та “Бухарестської дев'ятки” він назвав “гарантувати нашу повну підтримку Україні”.
“Ми єдині і готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. Мир і безпека в Україні дорівнює миру і безпеці в Європі”, – заявив Шарль Мішель.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн також наголосила, що підтримка України з боку Європи непохитна.
Посадовиця нагадала про 50 мільярдів євро на макрофінансову допомогу, пов’язану з Планом реформ та інвестицій в Україну, а також 1 мільйон боєприпасів для України, які мають бути доставлені до березня 2024 р., і про дії ЄС щодо забезпечення повної відповідальності за російські злочини проти українців.
В офісі прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні заявили по завершенню дзвінка, що Байден “прагне запевнити союзників у продовженні американської підтримки України, з огляду на останні рішення Конгресу США”, інформує Guardians.
Президент Румунії Клаус Йоганніс після розмови твітує: "Ми оцінили ситуацію з безпекою в Чорному морі, зокрема після бомбардування Росією портів України на Дунаї. Подякував США та НАТО за вжиті заходи”.
Румунія, за словами президента, продовжить підтримувати Україну, зокрема щодо транзиту зерна”.
А прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що британці готові підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою.
Сунак “окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно”, - йдеться у заяві Даунінг-стріт.
“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів підтримці України стільки, скільки це буде потрібно, як і всі інші лідери, які долучилися до дзвінка", — прокоментував розмову Джон Кірбі, представник Ради нацбезпеки США.
За його словами, лідери обговорили зусилля щодо продовження надання Україні боєприпасів і систем озброєння, необхідних для захисту своєї території, а також продовження зміцнення протиповітряної оборони України, “оскільки вони готуються до нових атак на критичну інфраструктуру”.
Дзвінок відбувся на тлі занепокоєння після ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні. Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.
Тим часом Пентагон має змогу передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Про це Українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.
“Приблизно на кілька місяців” – Кірбі про те, скільки ще коштів лишилось у США для підтримки України

Зважаючи на швидкість і залишок ресурсів, які сьогодні у США виділені на підтримку України, їх може вистачити приблизно на кілька місяців надання допомоги Україні. Про це у вівторок, 3 жовтня, заявив під час брифінгу у Білому домі представник Ради нацбезпеки США Джон Кірбі. Йдеться про обсяги допомоги, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування.
“Зважаючи на те, що у нас лишилося, і з якою швидкістю ми надаємо допомогу, ідеться, певно, про кілька місяців. Приблизно. Але причина, чого я обережний щодо цього, — все залежить від того, що відбувається на передовій, наскільки великі пакети допомоги, і яких спроможностей потребує Україна. З тим, як розвивалася війна, змінювалися і пакети допомоги”, – заявив Джон Кірбі.
Час – не на нашому боці. У нас достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби України на полі бою трохи довше, але нам потрібно, щоб Конгрес діяв, щоб гарантувати безперервну підтримку.Джон Кірбі
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі підкреслив, що програма президентських повноважень (PDA) – не набір чеків, а те, на яку суму є повноваження піти до запасів США і взяти необхідне обладнання з полиць. “І пакети допомоги виділяють на різну суму, бо обладнання коштує Пентагону різні суми. Також треба брати до уваги повноваження Пентагону поповнити ці запаси. І зараз сума, на яку вони можуть замістити надане обладнання — суттєво менше, ніж сума, на яку вони можуть виділити допомоги”, – зауважив Кірбі.
Кірбі під час брифінгу також розповів подробиці телефонної розмови президента США Джо Байдена зранку, 3 жовтня, із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.
У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Серед тем, про які говорили партнери, продовження забезпечення України боєприпасами та системами озброєння, які потрібні для захисту її території.
“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів справі підтримки України, яка себе захищає. Ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно. Це підтвердили і всі лідери, які брали участь у телефонній розмові”, – говорить Кірбі.
За словами посадовця, під час дзвінка лідери також обговорили продовження зміцнення української протиповітряної оборони, оскільки Україна готується до нових атак на життєво важливу інфраструктуру.
Представник Ради нацбезпеки США також наголосив, що дзвінок із союзниками та партнерами США відбувся після ухвалення Конгресом бюджетної резолюції минулих вихідних, яка не включає фінансову підтримку України, “в той час, як президент Байден чітко дав зрозуміти, що за жодних обставин не можна допустити, щоб підтримка України була перервана”.
“Час – не на нашому боці. У нас достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби Україні на полі бою трохи довше, але нам потрібно, щоб Конгрес діяв, щоб гарантувати безперервну підтримку”, – додав Кірбі.
Джон Кірбі наголосив, що в той час, коли “українці проводять важкий контрнаступ, їхніх дітей продовжують виривати із лона їхніх родин, а зима швидко наближається, вкрай важливо допомогти їм скористатися кожним днем”.
Не менш важливо і те, що втрата підтримки дозволить Путіну повірити, що він може протриматись довше, ніж ми. Ми дамо зрозуміти Путіну, що він теж помиляється в цьому.Джон Кірбі
Перерва у підтримці навіть на короткий період часу, за словами представника Ради нацбезпеки США, може змінити все на полі бою.
“Не менш важливо і те, що втрата підтримки дозволить Путіну повірити, що він може протриматись довше, ніж ми. Ми дамо зрозуміти Путіну, що він теж помиляється в цьому, як і його припущення були помилковими протягом усієї війни”, – додав Кірбі.
Нагадаємо, як раніше повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати можуть зараз передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки Конгрес не розгляне запит на додаткове фінансування. Таку суму можуть використати в рамках програми президентських повноважень (PDA) - за нею озброєння постачають із власних складів США. Про це українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони. "В Міноборони США залишаються повноваження, щоб забезпечити термінові потреби України на полі бою", - відповіли у Пентагоні на запит Голосу Америки.
При цьому у відомстві додали, що для поповнення власних запасів, із яких надсилають зброю Україні, на сьогодні залишилось всього 1,6 мільярда доларів.
Дивіться також: Брифінг. Скільки грошей на допомогу Україні залишилося у Білого Дому?
- Голос Америки
“Підтримка Заходом України політизована. Це те, чого хоче Путін" - аналіз експертів

Люди, які стверджують, що їх турбує вартість, насправді не піклуються про гроші. По суті, вони є ворогами демократії як за кордоном, так і вдомаПол Круґман
Теперішній період у війні в Україні є одним з найбільш критичних, важають західні аналітики й оглядачі. Саме зараз стають більш відчутними коливання і розбіжності серед західних партнерів і громадськості щодо підтримки України “стільки, скільки буде потрібно”. То ж потреба зберегти й посилити цю підтримку для України сьогодні актуальна як ніколи, вважають оглядачі.
"Це стало б руйнівним для українців", якби допомога США припинилася, зазначає Марк Канчіан, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, якого цитує агенція AFP.
“Українські війська ослабнуть, а потім, зрештою, можуть зазнати краху”, хоча вони “можуть просто тримати оборону”, — додав він.
“Це найнебезпечніші часи для України, чиї солдати замкнені у критичному військовому наступі, а цивільне населення стоїть перед лицем ще однієї жорстокої зими, коли Росія намагатиметься заморозити їх, щоб скорити, атакуючи енергетичну інфраструктуру [країни]. Але саме західна, а не українська, рішучість демонструє найбільш тривожні ознаки хитання”, - пише Ґебі Гінсліф у статті для британського видання The Guardian, аналізуючи настрої у Великій Британії щодо України.
Припинення допомоги малоймовірне
Конгрес США у суботу, 30 вересня, погодив тимчасовий бюджет країни на 45 днів, що дозволило уникнути так званого “шатдауну” або закриття уряду. Однак, цей бюджет не містить додаткового фінансування для України, що викликало хвилю занепокоєння щодо американської підтримки як серед українців, так і серед союзників, а також у самих Сполучених Штатах.
Втім, оглядачі та експерти загалом погоджуються, що повне припинення допомоги України з боку західних партнерів, зокрема США, є малоймовірним. Дотепер Сполучені Штати надали Україні тільки безпекової допомоги на більш як 43 мільярди доларів, що становить більше половини від усієї безпекової допомоги, наданої західними країнами. Навіть без урахування додаткового фінансування для України, США ще не вичерпали обсяги вже погодженого фінансування допомоги, як повідомляв Голос Америки.
Своєю чергою, країни Євросоюзу також підтвердили свою готовність продовжувати допомагати Україні, зокрема, це було озвучено під час зустрічі глав МЗС у Києві 2 жовтня.
“Це не означає, що Сполучені Штати залишають Україну. Більшість у Конгресі, включаючи майже всіх демократів і багатьох республіканців, все ще підтримує подальшу допомогу Україні, і є способи схвалити цю допомогу шляхом окремих заходів фінансування”, - зауважує у своїй статті “Профінансуйте Україну” Рік Ньюман, старший оглядач Yahoo Finance.
Політизація українського питання
На погляд Ньюмана, з яким погоджуються і деякі інші оглядачі, головна небезпека для довготривалої допомоги Україні з боку США і Заходу загалом полягає не тільки у фінансовій площині.
“Оскільки допомога США, ймовірно, матеріалізується, проблема не в перерві надходження американської зброї до українських сил. Проблема в тому, що підтримка України США зараз політизована, як і майже все інше в країні. Це саме те, чого хоче Путін, і це, ймовірно, означає, що брехня та дезінформація про Україну переслідуватиме виборців в міру того, як вибори 2024 року набирають обертів”, – зазначає у своїй статті Ньюман.
Про загальну втому від війни у суспільстві, зокрема, про відносне небажання консервативних і правих політиків у США та Великій Британії продовжувати підтримувати Україну у війні, пише і Ґебі Гінсліф.
“Союзники України екзистенціально зацікавлені в тому, щоб зупинити російську агресію в Європі, але вони не хочуть ризикувати життям власних військ, натомість їх переконали дістати чекову книжку – як для [фінансування] зброї, так і для поглинання наслідків підвищення цін на нафту і газ для власної економіки. Це була негласна угода, але [колишній міністр оборони Великої Британії Бен] Воллес не самотній, мабуть, коли побоюється, що вона може почати розвалюватися з настанням важких часів”, - зауважує Гінсліф.
Своєю чергою, оглядач видання The New York Times Пол Круґман також поділяє думку про те, що небажання американських правих у Конгресі продовжувати підтримувати Україну мотивоване здебільшого ідеологічними, а не фінансовими, причинами. Круґман зазначає, що загальна допомога США Україні за 18 місяців від початку війни сягнула 77 мільярдів доларів, що становить менш як 1% федеральних видатків за цей самий час, і менш як 0,3 відсотка ВВП США.
“Зважаючи на те, наскільки маленькою статтею бюджету є ця допомога, твердження, що допомога Україні якимось чином унеможливлює інші необхідні речі, наприклад, охорону кордону, є нісенітницею”, - додає Круґман.
Загравання з Путіним
Натомість “що б не говорили [консервативні] республіканці, вони хочуть перемоги Путіна. Вони вважають жорстокість і репресії режиму Путіна чудовими характеристиками, які Америка повинна наслідувати. Вони підтримують потенційного диктатора вдома і прихильно ставляться до справжніх диктаторів за кордоном. Тому не звертайте уваги на всі ці скарги про те, скільки ми витрачаємо в Україні. Вони не виправдовуються фактичною вартістю допомоги, а люди, які стверджують, що їх турбує вартість, насправді не піклуються про гроші. По суті, вони є ворогами демократії як за кордоном, так і вдома”, - підсумовує у своїй статті оглядач The New York Times Круґман.
У березні 2022 року конгресвумен від Республіканської партії Марджорі Тейлор Ґрін в ефірі консервативного радіо “Голос сільської Америки” рішуче захищала російське вторгнення в Україну, пояснюючи, що Україна “дратує ведмедя”.
“Виграшу для України тут немає. Росія досягає успіху у своєму вторгненні”, - заявила тоді Ґрін.
А у січні 2023 року конгресмена штату Флорида Метта Гейтца критикували за те, що він підтримує президента Росії Путіна після того, як законодавець запостив твіт, в якому назвав президента України Володимира Зеленського "лузером". Про це, зокрема, писало видання Newsweek.
Оскільки вічна війна стає впорядкувальним принципом “пізнього путінізму”, вона виправдовує — навіть вимагає — посилення репресій, необхідних Путіну для збереження контролю над нацією.Марк Ґалеотті
Концепція “вічної війни” полягає у тому, щоб підтримувати й розвивати такі настрої серед західних політиків і суспільств, підсилювати розкол і втому від війни, вважає Марк Ґалеотті, виконавчий директор консалтингової компанії Mayak Intelligence та почесний професор Університетського коледжу Лондона.
У своїй статті для агенції CNN Ґалеотті зазначає, що в очах Путіна війна проти України є тільки частиною глобального протистояння з країнами Заходу, яка стала “новим кредо його режиму” - “екзистенційною боротьбою з ворожим Заходом, якій не видно кінця”, і де нема “ні чіткого бачення майбутнього, ні навіть реальної надії”.
З цієї точки зору, “вічна війна”, яка має негативне значення у західній свідомості, є можливістю, з точки зору Путіна. “Оскільки вічна війна стає впорядкувальним принципом “пізнього путінізму”, вона виправдовує — навіть вимагає — посилення репресій, необхідних Путіну для збереження контролю над нацією”, - пояснює Ґалеотті.
Врешті-решт, каже Ґалеотті, незрозуміло, чи Путін справді сподівається на певну перемогу в Україні, чи намагається пережити своїх супротивників за відсутності кращої альтернативи. Однак, “з точки зору Путіна, розмови про “вічну війну” мають для нього одну останню перевагу — це деморалізує його ворогів”.
Що стосується можливої української перемоги й тривалого миру після неї, стратегічне уявлення про них ще треба артикулювати. Адміністрація президента США Джо Байдена ще не зробила цього, і це може бути навмисне, зазначає Рік Ньюман.
Однак, за таких обставин, адміністрації Байдена варто врешті-решт більш чітко сформулювати для громадськості, чому підтримка України важлива для Америки та американських платників податків, додає Ньюман, адже “ці гроші витрачені надзвичайно добре”.
- Голос Америки
У Держдепі прокоментували нові розробки іранських дронів та можливе нарощування їхнього експорту до Росії

Будь-який новий прилад, розроблений Іраном, створює потенційний ризик погіршення насильницьких та дестабілізуючих дій, у яких бере участь іранський режим. Про це на брифінгу у вівторок, 3 жовтня, заявив заступник речника Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи запитання журналістів про нові моделі іранських дронів та потенційне нарощування їхнього експорту до Росії.
"Використання іранської військової техніки, якою б вона не була, створює ризик того, що вона продовжить відігравати більшу роль у вже існуючих, зловмисних і дестабілізуючих діях іранського режиму," - сказав Пател.
Він зазначив, що протягом цього й минулого року у світі багато говорили про поглиблення військової співпраці між іранським режимом і Російською Федерацією "і тому, звісно, будь-яка нова потенційна система, безумовно, створює потенційний ризик погіршити ці вже глибоко насильницькі та дестабілізуючі дії, в яких, як ми знаємо, планує брати участь іранський режим."
Заступник речника Держдепу додав, що США будуть продовжувати "використовувати наявні інструменти, щоб притягнути іранський режим до відповідальності" у взаємодії з союзниками та партнерами, зокрема, з Європейським Союзом та безпосередньо з союзниками E3 (Німеччиною, Францією та Британією).
За повідомленнями іранських ЗМІ, армія Ірану представила нову розробку в технології безпілотних літальних апаратів під час спільних навчань безпілотників у вівторок - дрон Kaman 19. Як зазначається, ця модель безпілотників буде офіційно використовуватися іранською армією після презентації.
За даними іранських видань, безпілотники класу Kaman оснащені різноманітними системами бойової, оптичної та електронної боротьби, "що робить їх ідеальними для проведення спеціальних операцій".
Як повідомляла агенція Defence Express, за вересень по Україні запустили рекордну кількість дронів-камікадзе Shahed-136/131, а саме 503 безпілотники. 396 одиниць вдалося збити силами та засобами ППО.
Наприкінці вересня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США наклало санкції на 5 юридичних та 2 фізичних осіб з Ірану, Китаю, Гонконгу, Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів, що були задіяні у закупівлі критично важливих компонентів для іранської програми безпілотників серії Shahed.
Форум