Спеціальні потреби

На США чекає протистояння між Конгресом і Обамою


Президент США Барак Обама на зустрічі з лідерами Конгресу в Білому Домі, 7 листопада 2014 р.
Президент США Барак Обама на зустрічі з лідерами Конгресу в Білому Домі, 7 листопада 2014 р.

На політичний Вашингтон чекають суттєві зміни. За результатами виборів, що відбулися 4 листопада, вперше з 2006 року республіканці взяли під повний контроль обидві палати Конгресу США. Коли в січні наступного року новообрані конгресмени та сенатори зберуться у столиці, на країну чекають два роки протистояння законодавчого органу та президента-демократа Барака Обами. Президенту буде нелегко просувати свої ініціативи, адже він і республіканці дотримуються абсолютно протилежних поглядів на вирішення внутрішніx і зовнішніx проблем країни.

Барак Обама був одним з 316 мільйонів американців, які прокинулися 5 листопада з новою законодавчою владою. Деморалізований втратою більшості в Сенаті президент зобов’язався співпрацювати з республіканською більшістю, тепер уже в обох палатах Конгресу.

«Американський народ чітко дав нам зрозуміти: вони очікують, щоби люди, яких вони обирають, працювали не менш наполегливо від них. Вони хочуть, щоб народні обранці зосередилися на їхніх проблемах, а не на своїх амбіціях», – сказав Барак Обама.

Здобувши більшість у Сенаті, республіканці переберуть головування у всіх комітетах, починаючи з посади лідера верхньої палати Конгресу, яку, ймовірно, займе Мітч Макконел.

«Коли американський народ політично ділить Конгрес, я не думаю, що вони хочуть, щоб ми не працювали. Це означає, вони хочуть, щоб ми домовлялися», – сказав Мітч Макконел.

Дехто з оглядачів називає проміжні вибори повним провалом політики Барака Обами, інші ж менш категоричні. Політичний оглядач Рон Форнієр сказав: «Це не просто антиобамівські вибори. Це не просто проміжні вибори. Це не вибори проти демократів. Ці вибори були проти всіх і всього».

Аналітик сумнівається, що від влади, розділеної між Конгресом і президентом, можна розраховувати на компроміси у прийнятті рішень.

«Боюся, що ми будемо свідками політичного протистояння, але це не має значення, оскільки виборці показали – вони не довіряють жодній партії, вони не вважають, що будь-яка з партій представляє їх інтереси», – сказав Форнієр.

Водночас оглядачі зазначають, що республіканцям доведеться тепер багато працювати, а не лише критикувати. Блокуванням пропозицій президента Обами їм не обійтися.

«Що республіканцям доведеться робити, особливо в перші шість місяців, це подавати президентові законодавчі ініціативи. Навіть якщо Обама не погоджується, вони повинні показати, що уряд працює», – сказав стратег республіканців Форд О’Оконнел.

Вибори 4 листопада 2014 року не стали найкращим днем у політичній спадщині Барака Обами, на якого покладали надто багато надій, коли вперше обрали президентом 2008 року.

«Барак Обама не є катастрофічним невігласом, як змальовують його недруги. Але він і не рятівник, яким хотіли його бачити прихильники», – сказав аналітик Центру Вілсона Аарон Девід Міллер.

Наступні кроки Барака Обами в нових політичних реаліях визначать не лише останні 2 роки його перебування при владі, а й його місце в американській історії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG