Спеціальні потреби

Переселенці зі сходу України протестують проти "виборів"


Донбаські переселенці протестують проти псевдовиборів у східній Україні. Львів, 2 листопада 2014 р.
Донбаські переселенці протестують проти псевдовиборів у східній Україні. Львів, 2 листопада 2014 р.

У неділю на Європейській площі Дніпропетровська зібралися близько півсотні переселенців із Донбасу, щоб заявити про свій протест проти псевдовиборів, оголошених ватажками угруповань «ДНР» та «ЛНР».

У такий спосіб донеччани, які вимушено живуть у Дніпропетровську, долучилися до марафону «Донбас проти терору і нелегітимних виборів», який відбувається у восьми великих містах України.

За словами активістів, вони познайомилися й організувалися в соціальних мережах, щоб разом вийти на площі й заявити, що Донбас – це Україна, а також закликати земляків ігнорувати псевдовибори.

У руках учасники акції тримали плакати з написами «Дядя Путін, хочу додому», «Донбас – це Україна», «Ні нелегітимним виборам» тощо та синьо-жовті прапори. Люди скандували «Донбас не голосує, Донбас протестує», «Ми не голосуємо за війну», разом виконували державний гімн України, пов’язували синьо-жовті стрічки. Діти переселенців написали крейдою на асфальті: «Донбас – це Україна!»

«Ми вирішили сказати «ні» нелегітимним виборам на Донбасі. Також ми хочемо підтримати наших земляків, які перебувають там і яких фактично під дулом автомата примушують голосувати. Ми хочемо зупинити те, що відбувається зараз на Донбасі, ми хочемо, щоб там знову запанував мир. А ці «вибори» – це «вибори» до неіснуючої країни, ми їх категорично не сприймаємо. Російські ЗМІ дуже спотворюють інформацію про події на Донбасі, тому багато хто думає, що там немає патріотів. Ми хочемо продемонструвати, що в Донецькій і Луганській областях дуже багато патріотів і ми хочемо жити в єдиній Україні», – сказала Радіо Свобода одна з координаторів акції Наталія.

У Львові близько півсотні переселенців з Донецької та Луганської областей теж протестували проти так званих виборів у контрольованих проросійськими сепаратистами частинах Донбасу.

За словами організаторів, їх попросило вийти на вулиці українських міст донецьке підпілля, щоб висловитися проти виборів, продемонструвати єдність з Україною і створити альтернативну картинку для російських ЗМІ.

Учасники протесту тримали в руках плакати з написами «Донецьк – мій дім, Україна – батьківщина», «Донбас – це Україна, ми обираємо мир і проєвропейське майбутнє», «Ми – луганці, і ми не голосуємо 2 листопада», «Ми не вибираємо окупацію».

У виступах переселенці говорили про те, що люди, які залишилися на окупованій території – заручники у своєму місті, що вони вперше об’єдналися, щоб сказати львів’янам, що донеччани і луганці – українці, і Донбас – це Україна, що на окупованих територіях проживає багато українських патріотів, що вони не голосують 2 листопада, бо не визнають цих виборів і уряду «ДНР» і «ЛНР».

«Я змушений був виїхати з Донецька, бо був у полоні в «ополченців», сидів у підвалах СБУ. Я просто вийшов в аптеку по краплі для очей і мене схопили і тримали в полоні. Я прийшов, щоб сказати, що ці вибори 2 листопада для мене не мають ніякого значення, це примус, це псевдовибори», – каже Олег Дмитрович із Донецька.

Така ж акція протесту відбулася на головній площі Запоріжжя, де проти псевдовиборів у контрольованій проросійськими сепаратистами частині Донбасу вийшло трохи більше десятка вимушених переселенців.

Ці люди кажуть, що інші їхні колеги досі бояться висловлювати позицію, але значна частина не визнає псевдовиборів і вважає їх знущанням.

«Немає там такої підтримки (сепаратистів – ред.), як показують російські ЗМІ. Немає! От у мене в Донецьку родичка живе. Там бойовики святкували день свого прапора. Так з усього Донецька на це дійство прийшло 300 людей. Там є патріоти, але вони бояться», – розповіла Наталя, що переїхала до Запоріжжя із Донецька.

Волонтери кажуть, що в Запорізькій області живе близько 37 тисяч вимушених переселенців. Половина з них – у обласному центрі.

За словами донеччанина Дмитра, що теж знайшов нині домівку в Запоріжжі, додому повернутися хоче багато хто, але питання в тому, в який Донецьк повертатися.

«На мені от стрічка жовто-синя. Там я б не пройшов з нею і п’яти метрів. Побили б, арештували, розстріляли, що завгодно. Тому, звичайно, люди бояться досі. Але скільки ж можна боятися?» – сказав у розмові з Радіо Свобода переселенець.

На завершення мітингу активісти виконали гімн України і маленькою колоною пройшли центральним проспектом.

Марафон «Український Донбас проти терору» запланований у восьми містах України, де живуть переселенці: окрім Запоріжжя, заходи відбулися у Києві, Львові, Дніпропетровську, Маріуполі, Івано-Франківську, Черкасах, Слов’янську та Запоріжжі.

У контрольованих проросійськими сепаратистами частинах українського Донбасу 2 листопада триває голосування на так званих виборах. Українська влада, Сполучені Штати, Європейський союз та інші західні країни, генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун наголосили, що ці «вибори» нелегітимні і їх не буде визнано. Російські офіційні особи тим часом заявили про намір визнати результати голосування.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG