Спеціальні потреби

Долю Сирії вирішить Москва - експерти


Долю Сирії вирішить Москва - експерти
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Долю Сирії вирішить Москва - експерти

Світові лідери, які зібрались на дводенний саміт у Північній Ірландії, серед інших нагальних проблем обговорювали питання врегулювання конфлікту у Сирії. Попри одностайну позицію Заходу відносно уряду президента Башара аль-Асада та критику партнерів Великої вісімки на адресу Кремля, російський президент Володимир Путін продовжує підтримку сирійського уряду.

У той час, як у самій Сирії точаться запеклі бої, температура переговорів щодо сирійського питання на саміті у Північній Ірландії не спадала. Деякі експерти вважають, що саме Москва сьогодні грає ключову роль у ході конфлікту.

Таку думку висловлює професор Лондонського університету королеви Мері Кристофер Філліпс:

«Росіяни завжди відстоювали принцип державного суверенітету. Вони це бачать таким чином: сирійці мають право вирішувати свої внутрішньополітичні питання на свій розсуд. Росія сама – це автократична держава і дуже негативно сприймає будь-які спроби підірвати принцип державного суверенітету, і вони стоятимуть на своїй позиції непохитно».

Британський прем’єр-міністр Дейвид Камерон мав окрему зустріч з Путіним напередодні саміту, під час якої ще раз наголосив, що сирійський президент має піти у відставку.

Відповідь російського лідера була однозначною – Кремль категорично не підтримує намір США та Франції допомогти сирійським повстанцям зброєю.

Президент Росії Володимир Путін сказав:

«Я хочу привернути вашу увагу до того факту, що Росія поставляє зброю легітимному уряду Сирії у повній відповідності з міжнародним правом. Ми не порушуємо законів, дозвольте мені наголосити, жодних законів. Ми закликаємо всіх наших партнерів діяти у такий же спосіб».

Рішення США поставляти зброю повстанцям значною мірою обумовлено отриманням доказів використання Асадом хімічної зброї. Напередодні саміту президент Обама торкнувся цього питання в інтерв’ю каналу Пі-Бі-еС:

«Протягом останніх кількох місяців ми отримали докази того, що режим Асада таки використовував хімічну зброю. Я завжди дуже чітко заявляв: якщо ми дізнаємось про використання хімічної зброї будь-якою зі сторін конфлікту у Сирії, це дуже вплине на нашу позицію. І це сталося».

Кріс Філліпс каже, що вагання решти західних країн щодо об’єму допомоги сирійським повстанцям лише надає Москві рішучості:

«Вони не висловлюють готовності надати таку допомогу опонентам Асада, яку надають режимові його прихильники. Та кількість грошей та зброї, яка поставляється Росією та головним союзником Асада – Іраном, а також Гезболлою – необмежена».

Я хочу привернути вашу увагу до того факту, що Росія поставляє зброю легітимному уряду Сирії у повній відповідності з міжнародним правом. Ми не порушуємо законів, дозвольте мені наголосити, жодних законів. Ми закликаємо всіх наших партнерів діяти у такий же спосіб.
Володимир Путін
Тим часом на саміті Великої вісімки у питанні щодо Сирії Путін залишився наодинці.

Професор Крістофер Браун каже:

«Це стане великим проривом, якщо лідери Великої вісімки всі разом зможуть вмовити опозицію та уряд хоча б принаймні приїхати на мирну конференцію. Вже факт її проведення буде великим прогресом у порівнянні з сьогоднішнім станом речей».

Тим часом, додає професор Браун, навіть сьогодні пошук спільної мови у цьому питанні значною мірою ускладнений історичним минулим Холодної війни:

«Я все ж думаю, що для Путіна та Обами саміт – це гарна нагода сісти разом та поговорити наодинці. Мені здається, саме на цьому форумі можна вирішити питання Сирії. Щодо економічних проблем, я думаю, це невідповідний майданчик, оскільки тут відсутні Китай та Індія.

На порядку денному саміту вирішення глобальних економічних питань були одними з пріоритетних. Втім, навіть пошук спільних шляхів розв’язання економічних проблем ускладнено все більш зростаючою прірвою лідерів країн щодо сирійського конфлікту.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG