Спеціальні потреби

Журналістів лупцюють з мовчазної згоди Заходу - афганські медійники


Виведення американських військ з Афганістану заплановане до кінця 2014-го року лишить місцевий уряд сам на сам із безліччю проблем. Країна майже цілком залежить від іноземної фінансової допомоги - без неї державний апарат, ймовірно, просто не зможе існувати; ВВП на душу населення становить кількасот доларів; країна чи не щодня стрясається від терактів організованих бойовиками, які прагнуть повалити уряд Гаміда Карзая. Напади на освітян, які працюють з жінками, медпрацівників, які роблять дітям щеплення – на такому фоні інформація про здобутки Афганістану легко губиться. Між тим можливість отримувати інформацію про ситуацію в країні – вже досягнення. Об’єктивні дані про події в країні необхідні і самим афганцям і міжнародній спільноті. Втім навіть цей скромний здобуток дається великою кров’ю і може бути втрачений. Журналістів переслідують і бойовики і місцева влада, а захищати - не поспішає ніхто.

На так званій «вулиці електроніки» у Кабулі чоловік на ім’я Накібулла продає телевізори та DVD-плеєри.

"За 10 років правління Карзая, більшість людей стали користуватися телевізорами, DVD-плеєрами та радіоприймачами. Якщо можуть собі їх дозволити, звісно. Афганці стали цікавитись новинами та телепрограмами", - говорить підприємець.
У Афганістані налічується 75 телевізійних каналів, 175 радіостанцій та сотні газет журналів
Роботу місцевих медійників не назвеш легкою чи безпечною. З січня у країні зареєстровано 36 нападів на журналістів. Це на 40 відсотків більше, ніж минулого року.

Місцеві журналісти демонструють відео зняте у провінції Тахар. Поліцейський щойно розтрощив машину журналістів. Оператору пояснює, що отримав наказ від свого керівника. Останнього неодноразово звинувачували у нападах на журналістів та погрозах на їх адресу.

У травні начальника поліції звільнили. На думку журналістів – звільнення запізнилось принаймні на рік. Втім, речник Міністерства внутрішніх справ каже, уряд підтримує вільну пресу.

"Ми будемо надавати всебічну підтримку ЗМІ. Це наша політика. На жаль, на місцях є люди, які не до кінця розуміють це і не квапляться працювати як належить", - говорить Саддік Сіддікі.

У Комітеті безпеки журналістів Афганістану не згодні. Кажуть, головний порушник прав журналістів – сам уряд. А міжнародна спільнота своїм мовчанням дає йому карт-бланш на подальші злочини.

"Якби міжнародна спільнота чітко заявила про свою позицію, то афганські чиновники та всі інші, хто зазвичай стоїть за нападами на журналістів, змушені були би зважати на неї", - говорить Наджоб Шаріфі з Комітету безпеки журналістів.
В Афганістані жертв насильства можуть бути вбити, якщо вони насміляться публічно розповідати про свої страждання. Небезпека загрожує і журналістам, які приходять їм на допомогу
На шоу «Маска» запрошують жінок, які стали жертвами насильства. Їх розповіді вислуховують знавці мусульманського права та дають поради.

Продюсер шоу розповідає, що родичі героїнь шоу їй погрожують.

"Два тижні тому чоловік відлупцював дружину – зламав їй руку та ніс. Вона звернулась по допомогу. Зараз її чоловік у в’язниці. Триває процес розлучення. Я виступаю свідком і допомагаю цій жінці, бо більше просто нікому. Така у мене робота", - говорить Сорош Азамі.

Умови роботи афганських журналістів погіршуватимуться – попереджають правозахисники. Вони очікують сплеску насильства проти співробітників ЗМІ під час наступних президентських виборів та після виведення військ НАТО.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG