Влада не може слідувати лише вимогам Майдану - дослідник

Your browser doesn’t support HTML5

"Влада не може слідувати лише вимогам Майдану"

Кіт Дарден рекомендує владі боротись із корупцією, провести вибори до парламенту та проявити поміркованість на Сході та Півдні.
Кіт Дарден, професор школи Міжнародних відносин Американського університету (Вашингтон) у своєму аналізі ситуації виходить з того, що поділ України за питаннями мови та геополітичної орієнтації є цілком реальним.

Дарден зауважує, що підтримку на Сході та Півдні України Янукович мав не тому, що там не знали про його корумпованість, а тому, що бачили в ньому виразника своїх інтересів у таких питаннях, як мова та вибір Захід-Росія. Зараз, коли Партія Регіонів розпорошена, а Януковича відсторонено, значна частина населення України має підстави вважати, що її не представлено у владі.

Отже уряду, приведеному до влади Євромайданом, варто сконцентруватись на програмі дій, яка об'єднає країну - вважає Кіт Дарден.

Хто б не постав на чолі країни, потребуватиме легітимізації через перемогу на виборах, а не через мобілізацію протесту. Це - правило демократії
"Є питання, навколо яких Україну можна успішно об'єднати, а є питання, які негайно розділяють країну. Мова і питання, до кого повертатись до Європи, чи Росії - це те, що розділяє країну. А от боротьба з корупцією та покращення роботи уряду - об'єднує людей. Інакше кажучи, я думаю, що більшість країни, хотіли би, щоб ними керували краще. Глибоко вірних Януковичу в регіонах немає", - вважає дослідник.

"Якщо уряд буде займатись боротьбою із корупцією. Буде урядом "чистих", то не думаю, що Україна втратить якісь регіони. З таким порядком денним погодиться і Крим, і Харків і Донецьк. А якщо уряд у Києві бачитимуть
як уряд ОУН, "бандерівців", то багатьом це не сподобається. Буде втрачена прихильність багатьох територій та людей", - говорить Кіт Дарден.

"День для підручників Історії". ФОТО

Дарден вважає, що очоливши цілу країну, уряд не може дозволити собі дослухатись лише до вимог Майдану :

"Революція може перетворитись на хаос, якщо обиратиме на керівні посади надто екстремальних особистостей, які прийнятні для Майдану, але неприйнятні для решти країни. Думаю, що це реальний ризик. Майдан був важливим рухом, який зіграв важливу роль, але хто б не постав на чолі країни, потребуватиме легітимізації через перемогу на виборах, а не через мобілізацію протесту. Це - правило демократії. Якщо Майдан через це образиться, то хай так і буде".

І виконавча, і законодавча гілки влади мають отримати підтвердження своєї законності. Дати його можуть лише вибори і вони мають відбутись у травні
Для заспокоєння регіонів, для легітимізації влади - Україні необхідні вибори.

На думку дослідника, і Захід, і Росія можуть погодитись, що саме вибори - це вірний шлях уперед і вони мають визначити, хто керуватиме країною і яким шляхом вона піде.

"В ідеалі вибори мають пройти разом. Україна фактично має парламент сумнівної легітимності. Колишні члени Партії Регіонів фактично тиняються в пошуках господаря. Не факт, що вони представляють своїх виборців. І виконавча, і законодавча гілки влади мають отримати підтвердження своєї законності. Дати його можуть лише вибори і вони мають відбутись у травні", - говорить Кіт Дарден.

Your browser doesn’t support HTML5

"Очистити Україну від корупції може Асоціація з ЄС"

До виборів парламентських та президентських, на думку дослідника, мало би почекати і прийняття таких рішень, як підписання угоди про Асоціацію із ЄС.

"Думаю, зараз важливо будь-яке рішення приймати так, щоб воно сприймалось як легітимне у довготерміновій перспективі та підтримувалось народом. Тим більше це стосується таких важливих рішень, як Угода про Асоціацію із ЄС", - підкреслює Дарден.

Послідовність, зваженість має заспокоїти і регіони, і Росію. Натомість, силова реакція на події у Криму може дати Росії підставу для використання сили.

Your browser doesn’t support HTML5

Що зробить Путін? США губляться у здогадках

"Такою підставою, на мою думку, була би відправка сил МВС на Схід та Південь для придушення протестів, або зміни тамтешнього керівництва. Якщо буде насильство з боку центрального уряду проти регіонів, які були опорою Партії регіонів, в останні чотири роки. Це може стати спусковим гачком".