Спеціальні потреби

Що можуть забрати у Росії по справі "Юкоса"? - прогноз юриста


У Росії заберуть гроші Юкосу, але років за 10 - юрист. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

У Росії заберуть гроші Юкоса, але років за 10 - юрист. Відео

Ірина Тимчишин, юрист, експерт з міжнародного арбітражу відповіла на запитання "Голосу Америки" щодо майбутнього справи "Юкоса" та арештів російського майна у Європі.

- Чому в Європі почалися арешти майна російських компаній? Чому зараз?

Росіяни часто плутають обставини арбітражної справи "Юкоса" проти Росії, у якій минулого липня арбітражний трибунал присудив, що Росія має виплатити акціонерам Юкоса 50 млрд доларів збитків, і справи міноритарних акціонерів Юкоса у ЄСПЛ, де їм присудили 1.9 млрд євро за порушення їх прав людини внаслідок експропріації Юкоса рос. урядом.

Це дві різні справи, хоча стосуються одного і того ж порушення, і методи виконання цих рішень теж відрізняються (арбітражне рішення виконується відповідно до Нью-Йоркської Конвенції 1958 р)

До кінця апеляції нічого взяти не вдасться

Те, що відбулося у Бельгії та Франції, та сьогодні відбулося в Лондоні – то просто подання на виконання рішення арбітражного трибуналу за Нью-Йоркською конвенцією. Конвенція підписана більш як 140 країнами світу, і у кожній є процедура визнання арбітражного рішення у місцевих судах, за якою рішення можна привести у виконання на території тієї держави.

Зазвичай, такі подання рідко мають опозицію, і є чисто процедурними кроками. Тим не менше, стороні, чи сторонам, проти яких прийнято рішення, дається 14 днів на відповідь (тобто можливість заперечення у них є). Росія теж є підписантом Конвенції, але, зрозуміло, російські суди виконання цього рішення не затвердять, тому це все робиться у тих юрисдикціях, де у Росії є (або можуть бути) активи.

- Цими вихідними Володимир Путін заявив, що Росія не визнає юрисдикцію Гаазького суду. Чи може Росія відмовитися виплачувати компенсацію?

Не можна чіпати посольства, військові об’єкти та інші некомерційні суверенні активи, а також приватні російські компанії

Чому цей виконавчий процес почався саме зараз – це пов’язано зі справою в ЄСПЛ, де Росії був наданий час для надання плану компенсації міноритарних акціонерів. Росія не надала такого плану і зробила публічні заяви, що не збирається цього робити.

Це стало підставою для акціонерів Юкосу, що виграли арбітраж, почати кроки по виконанню рішення, цитуючи ці публічні заяви як причину. Росія подала апеляцію на рішення трибуналу у листопаді минулого року, проте це не заважає проводити міри по виконанню (апеляція може зайняти до 10 років). Зрозуміло, що до кінця апеляції нічого взяти не вдасться, але оскільки потрібно багато часу, щоб знайти та заморозити активи, які потім можна буде вжити для цієї потреби - процес почався зараз.

Зазвичай немає потреби приймати якісь міри по виконанню арбітражного рішення – у практиці сторона, що програла, зазвичай платить або домовляється про розстрочку платежів. Сторона, що виграла, теж не поспішає з виконанням, котре займає купу часу і грошей. Проте коли очевидно, що добровільно оплата не відбудеться, необхідно приймати міри для виконання.

Німець Франц Седельмаєр вже 20 років намагається виконати арбітражне рішення проти Росії

- Які активи можуть арештувати чи заблокувати європейські країни?

Які активи – в першу чергу нерухомість, що не вживається виключно для дипломатичних цілей, та об’єкти мистецтва, що належать Росії (тому, напевно, виставок російського мистецтва за кордоном поменшає). Активи "Газпрому", "Роснєфті" та "Аерофлоту" теж потенційно потрапляють у цей список ("Роснєфть" була визнана арбітражем агентом Росії у експропріації), також платежі в Росію і з Росії, що проходять через міжнародні фінансові центри. Не можна чіпати посольства, військові об’єкти та інші некомерційні суверенні активи, а також приватні російські компанії.

- Чого чекати у цій справі далі?

Наскільки проблемно в практиці – це може створити Росії незручності (літакам Аерофлота доведеться уникати певних юрисдикцій, що безперечно матиме негативний ефект на їх конкурентоздатності), але успішних прецедентів є небагато (фактично один – німець Франц Седельмаєр вже 20 років намагається виконати арбітражне рішення проти Росії, коли його російську фірму було націоналізовано в 1994 році. Проте він добився продажу квартир та будівель торгових місій в Німеччині та Швеції, і вже майже отримав свої 6 млн євро.

Дивіться також : Путін заговорив про ядерну зброю, щоб прикрити відставання Росії - експерт

Путін заговорив про ядерну зброю, щоб прикрити відставання Росії - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG