Спеціальні потреби

Український гість Обами


Київ – Премʼєр-міністр Арсеній Яценюк сьогодні у Вашингтоні зустрінеться з президентом США Бараком Обамою. Прес-служба українського уряду подробиць візиту не повідомляє, там хіба що розповіли, що Яценюк вирушив у Вашингтон власним коштом. Тим часом у Білому домі заявили, що такою зустріччю мають намір продемонструвати підтримку новій владі в Україні. Деякі експерти припускають, що зустріч Яценюка з Обамою може посприяти відновленню діалогу між Києвом і Москвою.

За кілька днів до візиту Яценюка у Вашингтон, речник Білого дому Джей Карні заявив, що президент США Барак Обама «з нетерпінням чекає на зустріч» із новим очільником українського уряду. «Цією зустріч ми даємо зрозуміти новому урядові України, що ми підтримуємо його, підтримуємо ту відповідальність, із якою парламент і новий уряд взялися за вихід із кризи», – зазначив він.

Цією зустріч ми даємо зрозуміти новому урядові України, що ми підтримуємо його, підтримуємо ту відповідальність, із якою парламент і новий уряд взялися за вихід із кризи
Джей Карні
Речник Білого дому нагадав, що Вашингтон нині працює над розробкою пакету фінансової допомоги для України, що посприяв би стабілізації економіки і відновленню її зростання.

Сам Арсеній Яценюк свій майбутній візит не коментував. Водночас прес-служба уряду повідомила, що крім зустрічі з Обамою, премʼєр-міністр також планує переговори з керівництвом Міжнародного валютного фонду і Світового банку – установами, які, ймовірно, братимуть безпосередню участь у підтримці української економіки.

Очікування сигналу у відповідь

Український дипломат Богдан Яременко вважає, що ключовою під час поїздки Яценюка у Вашингтон буде все-таки саме зустріч із президентом Сполучених Штатів, і мета цього візиту – радше політична, аніж практична.

Це демонстрація того, що Сполучені Штати визнають легітимність українського уряду, легітимність нового українського премʼєра, і готові до співпраці. Це – основний меседж
Богдан Яременко
«Це демонстрація того, що Сполучені Штати визнають легітимність українського уряду, легітимність нового українського премʼєра, і готові до співпраці. Це – основний меседж, який посилається, звичайно, і Росії, і всьому світові, для якого США є важливою державою», – каже експерт.

США стали на бік України від найперших днів російської окупації Криму. Державний секретар США Джон Керрі закликав Москву до дипломатичного вирішення тих претензій, які формально стали початком кримської кризи. Таку заяву Керрі зробив у Києві. З візитом у Росію найвище американське керівництво поки не поспішає.

Газета The New York Times у переддень зустрічі Арсенія Яценюка й Барака Обами нагадала, що на початку російської військової агресії у Криму Вашингтон підтримував ідею створення так званої контактної групи у складі представників України, Росії, Євросоюзу і США. Але для цього, пише видання, у Білому домі очікували сигналів від Кремля, що той готовий до такого формату вирішення питання. Сигналів не було.

Зрештою, сторони домовилися про візит у Росію американського держсекретаря. Однак у вівторок стало відомо, що поїздки не буде. У Держдепартаменті наголосили: США підтверджують готовність домовлятися, але лише після того, як Росія продемонструє аналогічну поведінку. Відповідну позицію озвучила речниця американського зовнішньополітичного відомства Джен Сакі.

Богдан Яременко вважає, що, підтримуючи новий український уряд, Вашингтон зокрема намагається таким чином підштовхнути до діалогу з офіційним Києвом і найвище російське керівництво. Наразі сторони не спілкуються навіть по телефону.

«Поки що, на жаль, дії всіх гравців, зокрема й самої України, є безрезультатними, позиція Росії непоступлива. Але, я думаю, життя змусить Росію рухатися далі», – каже дипломат.

Під час візиту у США, як очікується, Арсеній Яценюк також виступить на засіданні Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку. Там вдруге за місяць обговорюватимуть, як врегулювати кримську кризу.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG