Спеціальні потреби

Янукович-молодший погрожує Україні помстою (європейська преса)


Захід, як інформує преса, однозначно визнав вибори президента в Україні 25 травня законними і такими, що «відповідають світовим стандартам демократії», і тепер чекає на реакцію Росії, котра, як виглядає, тягне з процесом офіційного визнання вибору українського народу. Оглядачі не виключають, з посиланнями на європейських дипломатів, що Путін може тягти з реальними кроками щодо України до серпня, закінчення терміну місії ОБСЄ. Тому чимало відомих політиків закликають негайно «укріпити обороноздатність України», дати їй перспективу членства в ЄС та запровадити безвізовий режим. Новообраний президент України, якого фактично вже визнав Захід, Петро Порошенко повідомив про свої можливі перші міжнародні візити – 4 червня до Польщі та в першій половині цього ж місяця – до Москви.

Лондонська Financial Times інформує про продовження антитерористичної операції українських військ на сході України і, зокрема, про великі втрати озброєних сепаратистів у Донецьку. Газета також зауважує, що новий президент України Петро Порошенко, який, як виглядає, вже однозначно переміг у першому турі 25 травня, обіцяє сходу України реальні переговори, але попереджає, що не буде розмовляти з «убивцями і терористами». Видання з Лондона прогнозує складний переговорний процес Порошенка з Москвою, коли Путін буде використовувати озброєних сепаратистів на сході України як інструмент тиску на Київ і наполягатиме на визнанні Криму російською територією, адже Петро Порошенко вже заявив, що без повернення Криму Україні відносини з Москвою не можуть розвиватися у нормальному руслі. Газета також цитує держсекретаря США Джона Керрі, котрий засудив втручання Росії у справи України, анексією нею Криму та наголосив, що для Кремля немає іншої перспективи, як погодитися на мирне вирішення всіх проблем із Києвом.

Польська Rzeczpospolita цитує керівника групи спостерігачів ОБСЄ на виборах в Україні, Жуау Суаріша, який наголосив, що вибори президента 25 травня в Україні «були демократичними і ніхто не повинен сумніватися в їхній законності». Газета також цитує з Twitter сина екс-президента Януковича, Віктора, котрий написав: «Особисто я, як і весь південний схід, ніколи не визнаю цей фарс. Помста не за горами». Видання вважає, що це могло б означати, що клан Януковича витрачає величезні кошти для збройної дестабілізації в Луганську та Донецьку. Газета з Варшави також повідомляє про політичні пропозиції, які озвучив для жителів сходу України новий, фактично вже визнаний ЦВК в Києві, президент України Петро Порошенко. Серед них, на противагу місцевим референдумам, пропозиція провести вибори нової місцевої влади, а відтак з нею вже вести розмови про майбутнє регіону. Польська газета також інформує, що Петро Порошенко планує відвідати Польщу вже 4 червня, де, окрім переговорів з польським колегою Броніславом Коморовським, зустрінеться також із Бараком Обамою, іншими лідерами Заходу. Тут також озвучено бажання Порошенка, по можливості, скоріше, вже у першій половині червня відвідати Москву.

Брюссельська EUObserver інформує, що ЄС повністю визнав вибори в Україні такими, що відповідають європейським стандартам, та очікує російської реакції на них. Видання цитує неназваних європейських дипломатів, котрі висловлюють занепокоєння тим, що Путін затягує з конкретними кроками щодо України. Один з них, зокрема, попередив: «Путін дистанціює себе від проросійських сепаратистів, щоб створити політичний простір для маневру. Але є всі шанси, що він експлуатуватиме вакуум після завершення місії ОБСЄ в Україні, щоб здійснити свої наміри щодо створення «Новоросії», про яку Путін чітко заявив цієї весни. Тому в ЄС чимало політиків та аналітиків вже закликають не чекати, а зміцнювати Україну як державу. Так, видання з Брюсселя цитує Чарльза Таннока від правлячої в Британії консервативної партії, котрий прямо закликає ЄС і НАТО «негайно послати до України військове спорядження, інструкторів, щоб зміцнити обороноздатність Києва, а також дати Україні перспективу членства в ЄС та запровадити для українців безвізовий режим».
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG